۶ علامت خطرناک در بدن که نباید نادیده گرفته شوند

6 علامت خطرناک در بدن که نباید نادیده گرفته شوند
علامت خطرناک در بدن

در این مطلب می خواهیم به ۶ علامت خطرناک در بدن که نباید نادیده گرفته شوند اشاره کنیم اگر به سلامت خود اهمیت می دهیم با ما همراه شوید.

چند علامت خطرناک در بدن

ضعف در بازوها و پاها

اگر شما در بازو و ساق پا احساس ضعیف و یا بی حس می کنید، می توان آن را نشانه ای از یک سکته مغزی دانست به خصوص اگر این حس در یک طرف بدن شما اتفاق افتاده باشد. اگر در حفظ تعادل خود مشکل داشته و یا احساس سرگیجه و یا مشکل در راه رفتن دارید این علائم را جدی بگیرید. این علائم به طور ناگهانی می تواند منجر به سردرد بد، احساس گیجی، یا مشکلات صحبت و یا درک کردن شود. در سکته اصلی وجود دارد به نام ۴٫۵ ساعت طلایی. در واقع این اصل اشاره دارد به ماده ای که ظرف ۴٫۵ ساعت پس از سکته مغزی باید به بدن تزریق شود. این ماده می تواند خطر ابتلا به ناتوانی های طولانی مدت از سکته مغزی را کاهش دهد.

درد قفسه سینه

6 علامت خطرناک در بدن که نباید نادیده گرفته شوند
علامت خطرناک در بدن

درد قفسه سینه همراه با عرق کردن، فشار، تنگی نفس و یا تهوع، باید توسط یک پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. درد قفسه سینه یا فشار می تواند نشانه ای از بیماری های قلبی یا حمله قلبی باشد، به خصوص اگر شما آن را پس از حرکات ورزشی و یا فعالیت بدنی احساس می کنید. این علائم می تواند نشان از حرکت یک لخته خون در بدن باشد. اگر درد در قفسه سینه منقطع بود حتما باید جدی گرفته شود.

حساسیت به لمس و درد در پشت ساق پا

این علامت می تواند نشانه ای از یک لخته خون در پا باشد که به آن ترومبوز ورید عمقی و یا DVT می گویند. علائم این بیماری معمولا بعد از شستن های طولانی مانند سوار شدن هواپیما برای مسیرهای هوای طولانی و یا بستری بودن به مدت زیاد رخ می دهد. این دردها زمانی که ایستاده اید بیشتر احساس می شود. قرمزی و احساس گرما در پاها همراه با تورم و درد نیز از دیگر علائم لخته شدن خون در پا است. این لخته ها باید قبل از شکسته شدن و مسدود کردن جریان خون و عوارض بیشماری بعدی آن، درمان شوند.

6 علامت خطرناک در بدن که نباید نادیده گرفته شوند
علامت خطرناک در بدن

خون در ادرار

چند چیز می تواند باعث ورود خون به ادرار شود. زمانی که خود در ادرار همراه با درد در کمر باشد نشانه از وجود سنگ در کلیه است. سنگ کلیه یک کریستال کوچک ساخته شده از مواد معدنی و نمک است که در کلیه تشکیل شده و از طریق لوله ای که ادرار را دفع می کند خارج می شود. بسیاری از سنگ های کلیه در نهایت از طریق خود بدن دفع می شوند.

اگر خون در ادرار همراه با احساس تکرر ادرار و یا سوزش بود نشانه از یک عفونت شدید کلیه و مثانه است. ولی اگر خون در ادرار دیده شود ولی احساس دردی نداشته باشید ممکن است نشانه ای از سرطان کلیه و یا مثانه باشد.

خس خس سینه

خس خس سینه و یا شنیدن یک صدای سوت هنگام تنفس ممکن است علائم آسم، بیماری ریوی، حساسیت شدید و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد. خس خس سینه همچنین می تواند با ذات الریه یا برونشیت ایجاد شود. سرفه دارای خلط زرد یا سبز و تب یا تنگی نفس نشان می دهد که شما برونشیت که تبدیل به پنومونی شده است، دارید.

فکر خودکشی

اگر شما احساس نا امیدی می کنید و هیچ دلیلی برای زندگی کردن ندارید؟ شما حتما باید تحت درمان های روانی قرار بگیرید. وجود افکار خودکشی می تواند موجب ناراحتی های روحی و پایین آمدن کیفیت زندگی شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *