مقالات

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ؛ نشانه ها، عوارض جانبی، عوامل خطر و روش های درمان
پیشگیری و بیماریها, و

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ؛ نشانه ها، عوارض جانبی، عوامل خطر و روش های درمان 

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) یک گروه متشکل از بیش از ۱۰۰ نوع ویروس می باشد که پوست و مخاط بدن انسان ها را آلوده می کنند. اکثر افراد مبتلا به HPV هرگز نمی دانند که آلوده شده اند و هرگز هیچ مشکل، نشانه یا علائمی که مربوط به عفونت باشد را ندارند. این ویروس به طور خود به خود از بین می رود. در واقع، عفونت HPV، بسیار رایج است. تخمین زده می شود که اکثر مردان و زنان فعال از نظر جنسی در معرض ابتلا به عفونت در بازه ای از زندگی خود هستند.

با این حال، انواع خاصی از HPV ها ممکن است در بعضی افراد باعث ایجاد مشکلاتی شوند. به عنوان مثال، برخی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم می شوند. در حالی که برخی باعث زگیل های موضعی پوستی می شوند. همه عفونت های ایجاد شده با HPV، منجر به ایجاد مشکل و نشانه در بدن نمی شوند. از طرفی وقوع سرطان های ناشی از HPV، به طور معمول سال ها و حتی دهه ها طول می کشد.

اگر می خواهید بیشتر از ویروس پاپیلومای انسانی اطلاع کسب کنید تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت ما را همراهی کنید.

آیا HPV یک بیماری مقاربتی است؟

از آنجا که عفونت HPV از طریق مقاربت جنسی گسترش می یابد، این بیماری به عنوان یک بیماری انتقال یافته از طریق رابطه جنسی (STD) یا عفونت منتقله از طریق رابطه جنسی (STI) طبقه بندی می شود. ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین نوع STD است.

چه کسی با ویروس پاپیلومای انسانی آلوده می شود؟

عفونت HPV بسیار رایج است. تخمین زده شده است که تمام مردان و زنان فعال از نظر جنسی در برهه ای از زندگی خود عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی را تجربه می کنند.

آیا HPV مسری است؟ این ویروس چگونه وارد بدن می شود؟

بله، HPV بسیار مسری است. این به این معنی است که زگیل های رایج ایجاد شده توسط این ویروس ها روی پوست مسری هستند و تماس با زگیل ممکن است عفونت HPV را گسترش دهد. زگیل تناسلی نیز مسری است. ویروس پاپیلومای انسانی حتی زمانی که فرد آلوده نشانه ای ندارد می تواند به فرد دیگر گسترش یابد.

HPV چگونه منتقل می شود؟

 • همانطور که قبلا ذکر شد، عفونت دستگاه تناسلی با HPV، توسط تماس جنسی با فرد آلوده، از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و یا مقعدی گسترش می یابد.
 • این بیماری می تواند زمانی گسترش یابد که فرد آلوده علائم و نشانه ای ندارد.
 • سالها طول می کشد تا مشکلات مرتبط با HPV خود را در بدن نشان دهند و این باعث می شود که تشخیص دقیق برخی از افراد آلوده مشکل باشد.
 • علاوه بر تماس جنسی، عفونت HPV می تواند از طریق هر نوع تماس پوستی نیز گسترش یابد.
 • عفونت HPV ممکن است از طریق لمس سطوح (مانند دوش عمومی) که در تماس با فرد مبتلا به HPV بوده است نیر گسترش یابد.

علائم و نشانه های ویروس پاپیلومای انسانی در مردان و زنان چیست؟

علائم و نشانه ها در مردان

 • عفونت ویروس پاپیلومای انسانی معمولا علائم و نشانه ای را در مردان ایجاد نمی کند. گرچه عفونت با برخی از انواع HPV می تواند منجر به ایجاد زگیل های تناسلی شود. اندازه زگیل تناسلی ایجاد شده توسط ویروس پاپیلومای انسانی می تواند متفاوت بوده و صاف یا برجسته باشد. گاهی ظاهر این زگیل ها مانند گل کلم است.
 • به طور معمول، فقط انواع خاصی از عفونت های HPV، علت سرطان آلت تناسلی یا مقعد در مردان هستند.
 • سرطان های دیگری که می توانند به علت وجود این عفونت ایجاد شوند عبارتند از:
 1. سرطان های دهان و گلو
 2. سرطان زبان
 3. سرطان لوزه ها
 • ایجاد زگیل های پوستی معمولی نشانه های دیگری از عفونت HPV هستند. هرچند انواع خاصی از HPV نیز وجود دارند که نه زگیل ایجاد می کنند نه عامل سرطان هستند.

علائم و نشانه ها در زنان

 • همانند مردان، HPV در زنان معمولا علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، در بعضی موارد، عفونت HPV، منجر به زگیل های تناسلی، زگیل های پوستی یا تغییرات سرطانی در سلول های دهانه رحم می شود.
 • انواع HPV هایی که سبب سرطان، زگیل های تناسلی و زگیل های پوستی می شوند متفاوت هستند.
 • آزمایش Papanicolau از دهانه رحم اجازه می دهد تا تشخیص زود هنگام تغییرات مربوط به HPV در دهانه رحم انجام شده و به عنوان ابزاری برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. انواع HPV که موجب سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها می شوند، اغلب به عنوان HPV پر خطر شناخته می شوند.

عفونت HPV در حاملگی

ممکن است عفونت HPV در طول حاملگی ایجاد شود. این عفونت ممکن است در حین زایمان و با احتمال کم به نوزاد منتقل شود. اما حتی اگر کودک عفونت را دریافت کند، معمولا بدون ایجاد مشکلی از بین می رود.

عفونت HPV، با عوارض حاملگی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس ارتباط ندارد. در موارد بسیار نادر، نوزادان متولد شده در زنان مبتلا به نوع فعال این عفونت، زگیل هایی را در پشت گلو دارند. این بیماری معروف به پاپیلوماتوز تنفسی است. زگیل تناسلی را معمولا می تواند با خیال راحت در هنگام باردار درمان کرد.

آیا واکسنی برای جلوگیری از عفونت HPV وجود دارد؟

واکسن هایی برای جلوگیری از ایجاد شایع ترین انواع HPV، که باعث سرطان های دستگاه تناسلی و زگیل های تناسلی می شوند، در دسترس می باشد. تزریق واکسیناسیون HPV، برای پسران و دختران در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی توصیه می شود تا قبل از اینکه آن ها از نظر جنسی فعال شده و در معرض ویروس قرار گیرند محافظت می شوند. این واکسن حاوی ویروس زنده نیست. بنابراین ممکن نیست که این عفونت را از طریق واکسن دریافت کنید. نمونه هایی از واکسن های موجود در ایالات متحده برای این بیماری عبارتند از:

 • گارداسیل (Gardasil)
 • گارداسیل ۹
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)

خطرات و عوارض جانبی ناشی از تزریق این واکسن چیست؟

واکسن های HPV، ایمن هستند. شایع ترین عوارض جانبی ناشی از آن ها عبارتند از:

 • کبودی
 • خارش
 • قرمزی
 • حساسیت یا تورم اطراف محل تزریق

زنان نیز علائم زیر را پس از تزریق گزارش می کنند:

 • ضعف
 • سرگیجه
 • تب خفیف
 • حالت تهوع
 • استفراغ

این عوارض جانبی به طور معمول کوتاه مدت هستند و بدون درمان از بین می روند. گاه نیز خطر ایجاد واکنش آلرژیک وجود دارد که می تواند با تزریق هر واکسنی اتفاق بیفتد. البته شانس ابتلا به این واکنس بسیار اندک است.

چه کسی در معرض ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارد؟

اگر چه HPV بسیار رایج است و هر کسی می تواند با آن آلوده شود، اما عوامل خطر خاصی وجود دارد که شانس ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش می دهد. از آنجا که انواع این ویروس متنوع است، ممکن است یک فرد بیش از یک بار آلوده شود. فاکتورهایی که خطر ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهند عبارتند از:

 • تعدد شرکای جنسی مختلف و یا داشتن رابطه جنسی با کسی که دارای شرکای جنسی متعدد است. هرچه تعداد شرکای جنسی بالاتر باشد خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی بیشتر است. اما عفونت HPV ممکن است حتی در افرادی که فقط یک شریک جنسی در زندگی داشته اند نیز ایجاد شود.
 • ضعف در سیستم ایمنی بدن مانند ابتلا به ایدز و HIV
 • داشتن بریدگی روی پوست محلی که با فرد آلوده یا سطح آلوده در تماس است

آیا آزمایشی برای تشخیص این عفونت وجود دارد؟

آزمایشی برای تشخیص حضور HPV در دهانه رحم وجود دارد. این آزمایش معمولا در زمانی انجام می شود که تست پاپ اسمیر یا معاینه لگن انجام شده است. با این حال، هیچ آزمایشی  وجود ندارد که تعیین کند که کدام عفونت HPV خود به خود از بین می رود و کدام یک باعث ایجاد مشکل می شود.

آیا درمانی برای HPV وجود دارد؟

هیچ روش خاصی وجود ندارد که بتواند عفونت HPV را از بین ببرد. اگر چه در اکثر موارد عفونت به خودی خود از بین می رود. اما درمان هایی برای جلوگیری از ایجاد سرطان ها و از بین بردن زگیل های ناشی از HPV وجود دارد. این درمان ها عبارتند از:

زگیل های تناسلی و زگیل های پوستی را می توان از طریق دارو از بین برد. داروهایی که می توان برای زگیل های تناسلی استفاده کرد عبارتند از:

 • پودوفیلوکس (Condylox)
 • تری کلرواستیک (TCA)

ایمی کیمود (کرم آلدارا) کرمی است که سیستم ایمنی را برای مبارزه با عفونت HPV تحریک می کند. درمان های دیگر عبارتند از:

 • انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع
 • تزریق گرما یا لیزر به آن ها
 • درمان جراحی

زگیل های پوستی ممکن است به صورت جراحی، استعمال داروها، انجماد و یا کاپیتال برداشته شوند. سلول های غیر طبیعی دهانه رحم معمولا به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان سرویکس درمان می شوند. سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مرتبط با HPV، زمانی که در اوایل بیماری تشخیص داده شوند بیشتر قابل درمان هستند.

برای درمان این عفونت به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

عفونت HPV در مردان و زنان ممکن است توسط پزشک داخلی، متخصص اطفال و پزشکان خانواده درمان شود. متخصصین اورولوژی (برای مردان) و متخصص زنان و زایمان (برای زنان) نیز این عفونت را درمان می کنند. متخصصین پوست نیز ممکن است بتوانند عفونت های HPV را که موجب زگیل های پوستی می شوند را درمان کنند.

آیا عفونت HPV دهانی و تناسلی یکسان هستند؟

همان نوع HPV که قسمت های ناحیه تناسلی را آلوده می کند می تواند باعث عفونت دهانی شود. بعضی از انواع HPV های دهانی باعث سرطان گلو و دهان می شوند. در حالی که انواع دیگر HPV می توانند باعث ایجاد زگیل در دهان و گلو شوند. همانند عفونت های دستگاه تناسلی با HPV، در اکثر موارد، عفونت دهانی با ویروس پاپیلومای انسانی خود به خود از بین می رود.

آیا عفونت HPV باعث سرطان می شود؟

اکثر موارد عفونت HPV، نشانه ای ندارند و خود به خود درمان می شوند. با این حال، در بعضی موارد، عفونت با انواع HPV خاص می تواند باعث ایجاد سرطان های دهانه رحم، واژن و فرج در زنان شود. سرطان های مقعد یا سرطان دهان در زنان یا مردان؛ و سرطان آلت تناسلی در مردان با وجود ابتلا به این بیماری شایع است.

پیش آگهی افراد مبتلا به این عفونت چیست؟

اکثر افراد مبتلا به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی هیچ علائمی از عفونت ندارند. همانطور که در این مقاله بحث شد، در موارد نادر، این عفونت ادامه پیدا می کند و در نهایت منجر به سرطان های خاص می شود. به گفته متخصصان انجمن سرطان آمریکا، در ایالات متحده آمریکا، حدود ۱۲،۹۰۰ زن بر اثر ابتلا به این عفونت به سرطان سرویکس مبتلا شده اند. با این حال تخمین زده می شود که همه افراد فعال از نظر جنسی در معرض ابتلا به ویروس HPV هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397