بهار، فصل آلرژی‌ها

آنچه تحت عنوان “تب یونجه” از آن یاد می‌شود همان آلرژی‌های تنفسی است که بر اثر وجود گرده‌ها از آغاز بهار و حتی پایان زمستان فعال می‌شود.

آلرژی تنفسی: گرده‌ها تقریباً در تمام طول سال وجود دارند

حتی اگر هنوز هوا طوری است که به شال گردن و پولیور نیاز داریم ولی بهارِ برخی گیاهان فرا رسیده و آنها گرده‌هایشان را در هوا پخش می‌کنند. خصوصاً درخت توسکا و درخت فندق. افرادی که به این گیاهان حساس‌اند به آنتی هیستامین‌ها متوسل می‌شوند… در برخی موارد ممکن است این حساسیت در مورد درخت غان هم که از خانوادۀ توسکا و فندق است، دیده شود: اشخاصی که به شدت آلرژیک هستند ممکن است زمانی که میزان گردۀ درخت توسکا و درخت فندق در هوا زیاد باشد، درچار حساسیت شوند.

کدام آلرژی‌ها در تمام طول سال فعال‌اند؟

بنابراین گرده‌های درخت توسکا و درخت فندق تقریباً در ماه‌ها فوریه و مارس در هوای استنشاقی ما وجود دارند. گرده گیاهان دیگر که این وضعیت را دارند، عبارتند از:

پایان مارس و آغاز آوریل: درخت زبان گنجشک، درخت تبریزی و بید

آوریل: درخت غان، درخت مَمرز و بلوط

مه: ترشک و دانه‌ها گرامینا

ژوئن: گزن و درخت شاه بلوط

ژوئیه- اوت: بومادران

بعد از این ایام، فصل گرده‌ها به پایان می‌رسد.

من در بهار عطسه می‌کنم… آیا آلرژی دارم؟

همیشه عطسه کردن در بهار به عنوان آلرژی شناختته نمی‌شود، بلکه برخی اوقات یک سرماخوردگی ساده باعث التهاب پردۀ مخاطی بینی می‌شود نه حساسیت به گرده‌ها… . روشی وجود دارد که تفاوت بین آلرژی و سرماخوردگی را تشخیص دهیم. اول، طول مدتش است: سرماخوردگی فقط چند روز طول می‌کشد در حالی که آلرژی ممکن است چندین هفته فرد را درگیر کند.‌

آلرژی یا سرماخوردگی بهاری؟

علائم آلرژی و سرماخوردگی متفاوتند. در هر دو فرد عطسه می‌کند و آبریزش بینی دارد ولی عطسه‌ها و آبریزش بینی در آلرژی شدیدتر از سرماخوردگی هستند. در مواد آلرژی، تحریک چشم‌ها، آسم، (در مواد اندکی) مشکلات خواب یا کج خلقی هم دیده می‌شود. در حالی که افراد مبتلا به سرماخوردگی از تب و دردهای سر، گلو و… شکایت می‌کنند.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ – مترجم : زهرا علی دوست

www.seemorgh.com/health

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *