تمرینات ورزشی برای بزرگی پروستات

تمرینات ورزشی برای بزرگی پروستات
تمرینات ورزشی برای بزرگی پروستات

بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری های امریکا، حدود ۵۰ درصد مردان از ۶۰ سالگی با افزایش اندازه پروستات مواجه شده و از آن رنج می برند؛ و ۹۰ درصد مردان در سن ۸۵ سالگی علائم آن را گزارش خواهند داد.

داشتن مشکل پروستات ممکن است این احساس را به شما بدهد که باید تمرینات ورزشی کمتری داشته باشید؛ و ممکن است نگران تاثیرات ورزش بر وضعیت خود باشید. اما تمرینات ورزشی برای بزرگی پروستات نه تنها برای سلامتی عمومی بدن مفید است؛ بلکه می تواند به درمان نشانه های مربوط به بزرگی پروستات نیز کمک کند.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای است که مایع منی را برای تولید اسپرم در طی انزال تولید می کند؛ و به طور معمول به اندازه یک گردو است. با افزایش سن در مردان مردان، اندازه این غده به تدریج افزایش می یابد؛ و وضعیتی به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا هیپرتروفی خوش خیم پروستات ایجاد می شود.

تمرینات ورزشی برای بزرگی پروستات

بزرگی پروستات بر روی مجرای ادرار فشار می آورد و منجر به مشکلات مثانه و ادراری و گاهی درد می شود. اگرچه علت دقیق این مشکل شناخته نشده است؛ اما این مشکل تهدید کننده زندگی فرد نیست و با مراجعه به پزشک و همینطور تغییر شیوه زندگی مانند اضافه کردن تمرینات ورزشی و… می توان آن را کنترل کرد.

تمرینات هوازی برای بزرگی پروستات

دانشمندان طی سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۲ بیش از ۲۸۰۰۰ دونده سرعت را دنبال کردند تا اثرات دویدن را بر سلامت پروستات تعیین کنند. نتایج منتشر شده در اکتبر ۲۰۰۸ در مجله Medicine and Science in Sports and Exercise نشان داد مردانی که با سرعت بیشتر از ۴٫۵ متر در هر ثانیه می دوند، ۳۲ درصد کاهش خطر ابتلا به پروستات بزرگ شده را نسبت به مردانی که کمتر از ۳ متر بر ثانیه می دوند، نشان می دهند.

همچنین مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۷ در “مجله ارولوژی” منتشر شد؛ نشان داد که سه تا پنج ساعت ورزش هوازی شدید در هفته کمک می کند تا بزرگ شدن پروستات کنترل شده، و موجب کاهش درد و بهبود کیفیت کلی زندگی بیماران مبتلا به بزرگی پروستات شود.

تمرینات کگل برای بزرگی پروستات

تمرینات Kegel یک فعالیت غیر هوازی است که ممکن است به رفع مشکلات ادراری و بی اختیاری آن که اغلب در ارتباط با پروستات بزرگ شده است، کمک کند. تمرینات کگل شامل تکان دادن و خم کردن عضلات لگن خاصی که به عنوان عضلات اسفنکتر خارجی شناخته می شوند، است. تقویت این عضلات کمک می کند تا افراد مبتلا به بزرگی پروستات بهتر بتوانند ادرار را نگه دارند. تمرینات Kegel باید به طور مرتب در طول روز انجام شود و شما می توانید آنها را در هر کجا، در حالی که نشسته یا ایستاده، انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش انجام تمرینات کگل این مطلب را بخوانید.

نکات مهم

بعضی از تمرینات بر روی ناحیه لگن فشار می آورند و ممکن است باعث افزایش درد پروستات شود. این تمرینات معمولا شامل تمرینات دارای نشستن طولانی مدت، مانند دوچرخه سواری، قایقرانی یا اسب سواری، و ممکن است لازم باشد اجتناب شود. برای کمک به ارائه یک برنامه ورزشی که برای وضعیت خاص شما مناسب است، با ارائه دهنده مراقبت بهداشتی یا یک درمانگر فیزیکی مشورت کنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *