مواد غذایی جذاب و مکمل های جایگزین ویاگرا

جایگزین ویاگرا
جایگزین ویاگرا

تقویت قوا و انگیزه جنسی یکی از اهدافی است که بسیاری از افراد به خصوص مردان در پی رسیدن به آن هستند. اگرچه برخی از داروها مانند ویگرا ممکن است در این راه به آنها کمک کنند اما بسیاری از افراد به دنبال گزینه های طبیعی هستند که به راحتی در دسترسند و احتمالاً عوارض جانبی کمتری دارند. جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده اند که چندین ماده غذایی و مکمل در اطراف ما وجود دارد که ممکن است مانند ویگرا عمل کرده و به تقویت میل جنسی و درمان اختلال نعوظ کمک کنند. در ادامه به مواد غذایی و مکمل های جایگزین ویاگرا که ممکن است برای تقویت میل جنسی مفید باشند اشاره می کنیم.

مواد غذایی و مکمل های جایگزین ویاگرا

تریبولوس

Tribulus terrestris یک گیاه کوچک برگدار است که ریشه و میوه آن در طب سنتی چینی و طب آیورودا بسیار محبوب می باشد. از این گیاه به عنوان یک مکمل ورزشی نیز استفاده می شود. زیرا استفاده از آن معمولاً برای تقویت سطح تستوسترون و بهبود میل جنسی مفید است.

در حالی که مطالعات انسانی نتوانسته اند اثبات کنند که این گیاه می تواند سطح تستوسترون را بالا ببرد؛ اما به نظر می رسد که مصرف آن باعث افزایش میل جنسی در مردان و زنان می شود.

مطالعه ای ۹۰ روزه که بر روی زنانی انجام شد که لذت جنسی کمی داشتند نشان داد مصرف روزانه ۷۵۰ میلی گرم Tribulus terrestris باعث افزایش رضایت جنسی در ۸۸٪ از شرکت کنندگان می شود.

از این گذشته یک مطالعه ۲ ماهه که بر روی مردان انجام شد نیز نشان داد که مصرف روزانه ۷۵۰ الی ۱٫۵۰۰ میلی گرم Tribulus terrestris در ۷۹٪ از شرکت کنندگان میل جنسی را بهبود می بخشد.

با این حال مطالعات انجام شده بر روی مردان مبتلا به اختلال نعوظ نتایج متفاوتی کسب کردند. یک مطالعه نشان داد که مصرف ۸۰۰ میلی گرم از این مکمل به صورت روزانه به مدت ۳۰ روز باعث درمان اختلال نعوظ نمی شود. در مقابل در یک مطالعه دیگر اثبات شد که مصرف ۱۵۰۰ میلی گرم از این ماده در روز به مدت ۹۰ روز باعث بهبود نعوظ و همچنین میل جنسی می شود.

بنابراین به تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر Tribulus terrestris بر روی درمان اختلال نعوظ نیاز داریم.

ماکا

ماکا (Lepidium meyenii) گیاهی ریشه ای است که به طور سنتی برای افزایش باروری و میل جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. مکمل های تهیه شده از این گیاه را می توانید به اشکال مختلفی از جمله پودر، کپسول و عصاره مایع از داروخانه ها خریداری کنید.

یک مطالعه ۱۲ هفته ای اشاره کرد که ۴۲٪ از مردانی که روزانه ۱۵۰۰ الی ۳،۰۰۰ میلی گرم ماکا مصرف می کنند؛ افزایش میل جنسی را تجربه خواهند کرد.

علاوه بر این در یک بررسی که بر روی ۴ مطالعه حاوی ۱۳۱ شرکت کننده انجام شد مشخص گردید که مصرف ماکا به مدت حداقل ۶ هفته تمایل جنسی را بهبود می بخشد. این روش برای درمان اختلال نعوظ خفیف در مردان نیز موثر است.

به علاوه برخی شواهد نشان می دهند که ماکا در مقابله با کاهش میل جنسی که ممکن است به عنوان یکی از عوارض داروهای ضد افسردگی خاص رخ دهد؛ موثر است.

اکثر مطالعات نشان داده اند که مصرف ۱٫۵ الی ۳٫۵ گرم از مکمل این ماده به صورت روزانه حداقل به مدت ۲ تا ۱۲ هفته، برای تقویت میل جنسی کافی است.

جینسنگ قرمز

جینسنگ، به خصوص جینسنگ قرمز، ممکن است به کمبود میل جنسی و بهبود عملکرد جنسی کمک کند. یک مطالعه ۲۰ هفته ای که بر روی ۳۲ زن یائسه انجام شد نشان داد که مصرف ۳ گرم جینسنگ قرمز در روز، در مقایسه با دارونما، میل و عملکرد جنسی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

علاوه بر این جینسنگ قرمز ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد. این ماده ترکیبی است که به افزایش گردش خون کمک کرده و عضلات آلت تناسلی را آرام می کند. در واقع مطالعات نشان داده اند که این گیاه حداقل دو برابر دارونما در تقویت عملکرد نعوظ مؤثر است.

با این حال مطالعات دیگر نتوانستند تاثیر جینسنگ قرمز بر روی میل جنسی یا عملکرد جنسی را تایید کنند و به همین دلیل برخی از متخصصان قدرت این مطالعات را زیر سوال برده اند.

مصرف جینسنگ قرمز به طور کلی مشکلی ایجاد نمی کند اما ممکن است عوارض جانبی مانند سردرد و ناراحتی معده را به همراه داشته باشد. همچنین ممکن است با داروهایی مانند رقیق کننده های خون تداخل داشته باشد. بنابراین کسانی که از این داروها استفاده می کنند قبل از مصرف این جایگزین ویاگرا باید با پزشک متخصص مشورت کنند.

شنبلیله

شنبلیله گیاهی محبوب در طب جایگزین است که ممکن است به تقویت میل جنسی و بهبود عملکرد جنسی کمک کند. این گیاه حاوی ترکیباتی است که برای تولید هورمون های جنسی مانند استروژن و تستوسترون مفید هستند.

یک مطالعه ۶ هفته ای که بر روی ۳۰ مرد انجام شد دریافت که مصرف ۶۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله در روز باعث افزایش قدرت و بهبود عملکرد جنسی می شود.

به طور مشابه یک مطالعه ۸ هفته ای دیگر که بر روی ۸۰ زن مبتلا به کمبود میل جنسی انجام شد نیز نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله به صورت روزانه، برانگیختگی و تمایل جنسی را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.

گفته می شود که مطالعات انسانی بسیار اندکی در مورد تاثیر شنبلیله بر روی میل جنسی انجام شده است، بنابراین برای تایید این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

علاوه بر این این گیاه با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین در تداخل است. اگر رقیق کننده خون مصرف می کنید، قبل از مصرف شنبلیله باید با پزشک مشورت کنید.

زعفران

جایگزین ویاگرا
جایگزین ویاگرا

زعفران یک ادویه خوشمزه است که از گل Crocus sativus گرفته می شود. این گیاه ارزشمند کاربردهای سنتی زیادی دارد. از کاهش استرس گرفته تا کاهش علائم افسردگی همگی از خواص این جایگزین ویاگرا هستند.

یک مطالعه ۴ هفته ای که بر روی ۳۸ زن مبتلا به کمبود میل جنسی و مصرف کننده داروهای ضد افسردگی انجام شد نشان داد که مصرف ۳۰ میلی گرم زعفران به صورت روزانه چندین مشکل جنسی مانند برانگیختگی و روانکاری واژن را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.

به طور مشابه در یک مطالعه ۴ هفته ای که بر روی ۳۶ مرد مبتلا به کمبود میل و برانگیختگی جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی انجام شد نشان داد که مصرف ۳۰ میلی گرم زعفران در روز به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را در مقایسه با مصرف دارونما بهبود می بخشد.

علاوه بر این محققان با بررسی ۵ مطالعه که ۱۷۳ شرکت کننده در آن حضور داشتند اشاره کردند که زعفران جنبه های مختلف لذت جنسی، تمایل و برانگیختگی جنسی را در زنان و مردان بهبود می بخشد.

با این حال این گیاه بر روی افرادی که افسردگی ندارند و یا داروهای ضد افسردگی مصرف نمی کنند؛ نتایج متناقضی دارد.

کهن دار (جینکو بیلوبا)

جینکو بیلوبا یک مکمل گیاهی محبوب در طب سنتی چینی است. این مکمل ممکن است مسائل مختلفی از جمله اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ و کمبود میل جنسی را درمان کند. زیرا می تواند سطح اکسید نیتریک در خون را افزایش دهد. افزایش سطح این ماده در بدن با باز کردن رگ های خونی به بهبود جریان خون کمک می کند.

یک مطالعه ۴ هفته ای که بر روی ۶۳ نفر انجام شد نشان داد که مصرف ​​۲۰۹ میلی گرم از مکمل جینکو بیلوبا به صورت روزانه در ۸۴٪ از شرکت کنندگان به درمان اختلال عملکرد جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی کمک می کند.

با این حال چندین مطالعه دیگر نیز نشان داده اند که جینکو بیلوبا (gingko biloba) تأثیر کمی بر روی درمان میل جنسی یا سایر جنبه های عملکرد جنسی دارد.

ال-سیترولین

ال-سیترولین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. بدن این ماده را به ال آرژنین که با تولید اکسید نیتریک به گشاد کردن رگ های خونی و بهبود جریان خون کمک می کند؛ تبدیل می کند. بنابراین مصرف این ماده به عنوان جایگزین ویاگرا ممکن است اختلال عملکرد نعوظ را درمان کند.

به عنوان مثال یک مطالعه کوچک و یک ماهه که بر روی ۲۴ مرد مبتلا به اختلال نعوظ خفیف انجام شد نشان داد که مصرف ۱٫۵ گرم ال-سیترولین به صورت روزانه علائم این بیماری را در ۵۰٪ از شرکت کنندگان بهبود می بخشد.

در یک مطالعه ۳۰ روزه دیگر مشخص شد که مصرف روزانه ۸۰۰ میلی گرم ال-سیترولین و ۳۰۰ میلی گرم ترانس-رسوراترول باعث بهبود عملکرد و سفتی نعوظ در مقایسه با دارونما می شود. ترانس رسوراترول که معمولاً به عنوان رسوراترول نیز شناخته می شود؛ یک ترکیب گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل کرده و خواص فراوانی دارد.

ال-سیترولین به عنوان مکمل غذایی و به شکل کپسول یا پودر در داروخانه ها به فروش می رسد. اما به طور طبیعی در غذاهایی مانند هندوانه، شکلات تلخ و آجیل نیز وجود دارد.

سایر جایگزین های ویاگرا

چندین غذای و مکمل دیگر نیز در اطرافمان وجود دارد که می توانید از آنها به عنوان جایگزین ویاگرا استفاده کنید. با این حال شواهد حمایت کننده زیادی در مورد این جایگزین ها وجود ندارد.

موادی که ممکن است میل جنسی شما را تقویت کنند عبارتند از:

 • صدف خوراکی. چندین مطالعه انجام شده روی حیوانات نشان داده اند که صدف ممکن است میل جنسی شما را تقویت کند. اما هنوز تحقیقات انسانی در این زمینه انجام نشده است.
 • شکلات. اگرچه اعتقاد بر این است که شکلات به طور گسترده ای باعث افزایش میل جنسی، به ویژه در زنان می شود؛ اما شواهد کمی از این فرضیه حمایت می کنند.
 • آجیل. برخی شواهد حاکی از آن است که آجیل به خصوص پسته ممکن است میل جنسی را در مردان تقویت کند. با این حال برای تایید این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.
 • هندوانه. این میوه محبوب منبع خوبی از ال-سیترولین است که ممکن است به درمان اختلال نعوظ کمک کند. با این وجود هیچ مطالعه انسانی تا کنون تاثیر مصرف هندوانه بر روی اختلال نعوظ یا میل جنسی را بررسی نکرده است.
 • قهوه. این نوشیدنی محبوب حاوی کافئین و پلی فنول است که برخی از مطالعات مصرف آنها را با کاهش خطر ابتلا به اختلال نعوظ مرتبط می دانند. با این حال برای تایید این ادعا به تحقیقات انسانی بیشتری نیاز داریم.

نکته آخر

اگر به دنبال افزایش میل جنسی خود بدون استفاده از دارو هستید؛ باید از مواد طبیعی و مکمل های جایگزین ویاگرا استفاده کنید. برخی از مواد غذایی و مکمل هایی مانند تریبلوس، ماکا، جینسنگ قرمز، شنبلیله، زعفران، جینکو بیلوبا و ال-سیترولین می توانند مشکلات جنسی را مانند داروها ویاگرا درمان کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از این غذاها و مکمل های تقویت کننده میل جنسی ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشند. اگر دارو مصرف می کنید؛ پیش از استفاده از این جایگزین ها حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

منابع:

 1. Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction
 2. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study
 3. Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men
 4. Effects of Korean red ginseng on sexual arousal in menopausal women: placebo-controlled, double-blind crossover clinical study
 5. Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review
 6. The Effect of Korean Red Ginseng on Sexual Function in Premenopausal Women: Placebo-Controlled, Double-Blind, Crossover Clinical Trial
 7. Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation
 8. Saffron for treatment of fluoxetine-induced sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo-controlled study
 9. Effect of saffron on fluoxetine-induced sexual impairment in men: randomized double-blind placebo-controlled trial
 10. Effects of saffron (Crocus sativus) on sexual dysfunction among men and women: A systematic review and meta-analysis
 11. Ginkgo biloba extract EGb 761 increases endothelial nitric oxide production in vitro and in vivo
 12. Ginkgo biloba for antidepressant-induced sexual dysfunction
 13. Short- and long-term effects of Ginkgo biloba extract on sexual dysfunction in women
 14. Oral L-citrulline supplementation improves erection hardness in men with mild erectile dysfunction
 15. Oral L-citrulline and Transresveratrol Supplementation Improves Erectile Function in Men With Phosphodiesterase 5 Inhibitors: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Crossover Pilot Study
 16. Alcalase-hydrolyzed oyster (Crassostrea rivularis) meat enhances antioxidant and aphrodisiac activities in normal male mice
 17. Chocolate and women’s sexual health: An intriguing correlation
 18. Effect of Nut Consumption on Erectile and Sexual Function in Healthy Males: A Secondary Outcome Analysis of the FERTINUTS Randomized Controlled Trial
 19. Vitex agnus-castus extracts for female reproductive disorders: a systematic review of clinical trials
 20. Coffee Intake and Incidence of Erectile Dysfunction

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *