درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری
درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

برخی از دردها یا ناراحتی ها در طول سه ماهه دوم بارداری طبیعی است. لکه بینی و مقدار بسیار کمی خون نیز ممکن است بی ضرر باشد. با این حال، برخی از انواع درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری را نباید نادیده گرفت. تفاوت بین مشکلات طبیعی حاملگی و نگرانی های جدی پزشکی یک موی باریک است.

علائم پزشکی اورژانسی در سه ماهه دوم بارداری

برخی از علائم پزشکی اورژانسی در سه ماهه دوم بارداری به قرار زیر است:

اگر علائم سقط جنین را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی واژینال به قدری که در هر ساعت بیش از یک نوار بهداشتی را کثیف کند.
 • درد شدید غیرقابل تحمل در منطقه شکم یا لگن
 • خارج شدن لخته یا تجمع بافت (معمولا خاکستری یا صورتی رنگ) از واژن

اگر لخته خون و ترشحات لخته ای از واژن داشتید آن ها را برای آزمایش بیشتر درون کیسه نایلونی قرار داده و به پزشک نشان دهید.

سه نوع از سقط وجود دارد. اگر خونریزی قبل از هفته ۲۰ بارداری با اتساع دهانه رحم و خروج بخش هایی از بدن جنین همراه باشد، سقط خطرناک نامیده می شود. اگر بخش های کاملی از بدن جنین از رحم خارج شود، سقط جنین کامل انجام شده است. اگر سقط جنین قبل هفته ۲۰ و به صورت ناقص اتفاق افتاده باشد، گام بعدی خارج کردن بخش های دیگر بدن جنین از بدن مادر به وسیله  کورتاژ است.

اگر علائم بارداری خارج از رحم  را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • گرفتگی و درد (اسپاسم) کولیکی که با حساسیت به لمس شکم در ارتباط است.
 • دردی که در یک طرف شروع می شود و به سراسر شکم پخش می شود.
 • دردی که با اجابت مزاج یا سرفه بدتر می شود.
 • خونریزی یا لکه بینی قهوه ای رنگ ثابت و یا متناوب
 • نبض سریع و ضعیف، غش و درد شدید (این علائم ممکن است زمانی به وجود آید که حاملگی خارج رحمی در لوله فالوپ اتفاق افتاده و باعث پارگی لوله شده است)

علائم فوق همراه با تهوع و استفراغ، درد در شانه، ضعف یا سبکی سر و یا فشار مقعد می توانند از نشانه های بارداری خارج از رحم باشند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری همیشه نیاز به مراقبت اورژانسی ندارند. با این حال، برخی از نشانه ها نیاز به ارزیابی پزشک دارند. به عنوان مثال نشانه های اولیه سقط جنین یکی از این موارد است. نشانه های اولیه سقط جنین عبارتند از:

 • گرفتگی و درد در مرکز شکم همراه با خونریزی واژینال
 • درد شدید و یا دردی که بیش از یک روز طول می کشد (حتی بدون خونریزی)
 • خونریزی شدید
 • لکه بینی که به مدت سه روز طول بکشد

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

درد شکم

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری
درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

درد شکم هم می تواند یک نشانه طبیعی بارداری و هم نشانه ای از چیزی جدی، مانند زایمان زودرس یا حاملگی خارج از رحم باشد. مهم این است که هر نوع درد شکم را، به دلیل دارا بودن پتانسیل ایجاد عارضه، به پزشک خبر دهید.

هنگامی که شما در طول سه ماهه دوم احساس درد در شکم دارید، این درد معمولا به تنش در رباط ها و عضلات در لگن مربوط می شود. این اعضا مجبور هستند برای گسترش رحم کشیده شوند. حرکات سریع شما می توانند باعث شوند کشش آن ها را حس کنید. درد ناگهانی لگن و یا گرفتگی عضلات پایین شکم برای چند دقیقه برای شما یا کودکتان مضر نیست.

گاهی اوقات درد شکم به بارداری های گذشته یا جراحی های قبل از بارداری مربوط می شود. اگر عمل جراحی برای ناباروری یا انواع دیگر جراحی شکمی داشته اید ممکن است درد را با دراز کشیدن بر اثر بقایای بافت اسکار (چسبندگی) تجربه کنید.

زنان باردار ممکن است نسبت به سایر زنان بیشتر مستعد عفونت های شکمی باشند. عفونت شکمی نیز ایجاد درد می کند. عفونت هایی که می توانند منجر به درد شکم شوند، عبارتند از:

 • کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)
 • آپاندیسیت (التهاب آپاندیس)
 • هپاتیت (کبد ملتهب)
 • پیلونفریت (عفونت کلیه)
 • پنومونی (عفونت ریه)

کمر درد

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری
درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

کمر درد در دوران بارداری بسیار شایع است. هورمون های حاملگی برای نرم کردن دهانه رحم و آماده کردن بدن برای زایمان ترشح شده و همین هورمون ها مسئول درد مفاصل و لگن هستند. علاوه بر این، این هورمون ها رحم را در سه ماهه دوم بزرگتر می کنند و مرکز ثقل بدن را تغییر می دهند. علاوه بر این، عضلات شکم بر اثر پرس زیاد ممکن است از رحم جدا شده و باعث تضعیف دیواره شکم شود. تمام این عوامل می توانند به کمر درد، فشار و ناراحتی کمک کنند.

سردرد

درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری
درد، خونریزی و ترشحات در دوران بارداری

بسیاری از زنان در دوران بارداری سردرد مکرر را تجربه می کنند. شما هم ممکن است دچار سردرد در سه ماهه اول بارداری شوید. تغییرات هورمونی، تنش، خستگی، گرسنگی و استرس همه مجرمان اصلی این درد هستند. سعی کنید استراحت کنید و وعده هایی غذاییتان را منظم بخورید.

گرفتگی عضلات پا

اگر چه هیچ کس نمی داند که دقیقا چه چیز باعث گرفتگی عضلات پا در سه ماهه دوم و سوم بارداری می شود. اما علت احتمالی ممکن است این باشد که شما به اندازه کافی کلسیم و فسفر مصرف نمی کنید. در عوض، ممکن است که رحم بر روی اعصاب فشار وارد کرده و موجب ایجاد این درد شود. صرف نظر از علت این درد، معمولا گرفتگی عضلات در شب اتفاق می افتد.

درد و بی حسی در دست

بی حسی و درد در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی و نیمی از انگشت حلقه می تواند نشانه ای از سندرم تونل مچ دست باشد. معمولا این بیماری در افرادی که به طور منظم کارهای تکراری مانند تایپ کردن و یا نواختن پیانو انجام می دهند، شایع است. اما ممکن است این سندرم در دوران بارداری نیز به وجود بیاید.

در دوران بارداری، ممکن است تونلی که عصب را به این انگشتان می رساند متورم شده، باعث احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی و درد شود. در طول شب علائم  به علت گرانش زمین بدتر می شوند.

تکان دادن بازوی هنگامی که شما تجربه علائم تونل کارپال را دارید ممکن است کمک کننده باشد. اما بهتر است در مورد اسپلینت مچ دست و یا مصرف ویتامین B6 با پزشک خود مشورت کنید.

بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست همچنین ممکن است به حالت ایستادن شما مربوط باشد. اگر به حالت مایوس باستید و سر خود را پایین بیاندازید اعصاب شما تحت فشار قرار می گیرند. همین موضوع باعث احساس سوزن سوزن شدن می شود. در ایستادن خود سعی کنید سر را به عقب بکشید و ستون فقرات را صاف نگه دارید. استفاده از سوتین مناسب و یا کتف بند های طبی نیز در این شرایط به شما کمک می کنند.

خونریزی

خونریزی می تواند نشانه ترسناک در دوران بارداری باشد. در برخی موارد، خونریزی بی ضرر است. این عارضه زمانی رخ می دهد که هورمون های بارداری باعث شود رگ های خونی حساس تر شوند. در موارد دیگر، خونریزی می تواند یک مشکل جدی در بارداری را نشان دهد. اگر شما تجربه هر گونه خونریزی را دارید با پزشک مشورت کنید.

خونریزی واژینال

خونریزی یا لکه بینی که می تواند قهوه ای، صورتی یا قرمز باشد، در سه ماهه دوم و سوم بارداری معمولا جای نگرانی ندارد. این عارضه به طور معمول نتیجه تداخل دهانه رحم در هنگام رابطه جنسی یا معاینه واژن می باشد. مخاط صورتی یا ترشح قهوه ای ممکن است در طول سه ماهه دوم نیز رخ دهد. خروج مقدار کمی خون با ترشحات طبیعی معمولا عادی است.

اما خونریزی واژینال که مانند یک دوره کامل پریود است جدی است. زیرا ممکن است نشانه ای از سقط جنین باشد. در هر صورت شما نمی توانید در مورد طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن خونریزی اظهار نظر کنید بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده هر نوع خونریزی به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این خونریزی شدید اغلب توسط جفت سرراهی و زایمان زودرس نیز ایجاد می شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *