مقالات

آشنایی با روش های درمان سرطان تهاجمی پستان
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

آشنایی با روش های درمان سرطان تهاجمی پستان 

سرطان تهاجمی پستان به معنی سرطانی است که از غدد شیر یا مجاری شیر شروع شده و به مناطق دیگر پستان گسترش یافته است. این نوع سرطان می تواند متاستاز نیز شود. گزینه های درمانی بسیاری برای این نوع سرطان وجود دارد. نوع درمان، با توجه به پیشرفت سرطان متفاوت است، که شامل مرحله و زیرمجموعه آن می شود. سن و سلامت عمومی نیز در این درمان ها تفاوت ایجاد می کند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد درمان سرطان تهاجمی پستان صحبت می کنیم.

روش های درمان سرطان تهاجمی پستان

مرحله I

سرطان مرحله I معمولا به معنی تومور کوچکی است که فراتر از نزدیکترین غدد لنفاوی گسترش نیافته است. گزینه های درمان این نوع سرطان عبارتند از:

عمل جراحی. پزشک ممکن است تنها تومور (لامپکتومی)، تومور و مقداری از پستان (جراحی محافظت از پستان) یا کل پستان (ماستکتومی) را بردارد. دکتر همچنین غدد لنفاوی مجاور را برای حضور سلول های سرطانی بررسی خواهد کرد.

پرتو درمانی. شما می توانید درمان های اشعه ایکس را برای کشتن سلول های سرطانی که بعد از عمل باقی می مانند، استفاده کنید. این درمان معمولا با جراحی لومپکتومی یا جراحی محافظت از پستان همراه می شود.

هورمون درمانی. اگر مبتلا به سرطان گیرنده هورمون مثبت هستید، ممکن است این درمان را نیاز داشته باشید. این سرطان یک زیرمجموعه از سرطان پستان است که در آن سلول ها گیرنده های استروژن و پروژسترون درگیر هستند. درمان شامل مصرف قرص برای جلوگیری از هورمون های زنانه است. هدف این درمان این است که سرعت رشد سرطان را کاهش داده و مانع از بازگشت سرطان شود. هورمون درمانی می تواند حدود ۵ سال طول بکشد.

درمان هدفمند. زنان مبتلا به سرطان HER2 مثبت، مقدار زیادی از پروتئینی هستند که سبب رشد سلول های سرطانی می شود. درمان های هدفمند داروهایی هستند که این پروتئین را مسدود می کنند. شما ممکن است حدود یک سال به طور هدفمند درمان شوید.

شیمی درمانی. این درمان از دارو برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. اگر احتمال رشد مجدد سلول ها وجود داشته باشد، ممکن است بعد از جراحی سرطان مرحله I، شیمی درمانی انجام شود. گاهی شیمی درمانی به صورت تزریقی انجام می شود.

مرحله II

این مرحله شامل تومورهایی است که بزرگتر از مرحله I هستند و به بیش از یک غده لنفاوی در نزدیکی سینه گسترش یافته اند. گزینه های درمان این مرحله عبارتند از:

 • جراحی
 • شیمی درمانی قبل یا بعد از جراحی
 • پرتو درمانی پس از شیمی درمانی و جراحی
 • هورمون درمانی. اگر سرطان گیرنده هورمون مثبت داشته باشد، قبل از عمل جراحی این درمان شروع شده و حدود ۵ سال ادامه پیدا می کند
 • درمان هدفمند همراه با شیمی درمانی، که در صورت وجود سرطان HER2-مثبت در حدود یک سال ادامه دارد.
درمان سرطان تهاجمی پستان
درمان سرطان تهاجمی پستان

مرحله III

این مرحله شامل تومورهای بزرگتر از مرحله II است و به پوست، عضلات یا بسیاری از غدد لنفاوی در نزدیکی سینه گسترش یافته اند. گزینه های درمان عبارتند از:

 • شیمی درمانی، احتمالا قبل از عمل جراحی برای کاهش اندازه سرطان استفاده می شود. همچنین ممکن است پس از جراحی نیز تجویز شود.
 • درمان هدفمند همراه با شیمی درمانی برای کاهش حجم توده سرطانی اگر HER2 مثبت باشد. درمان هدفمند بعد از عمل نیز ادامه می یابد.
 • جراحی محافظت از سینه مواقعی استفاده می شود که توده کوچک باشد. اگر نه، ممکن است نیاز به ماستکتومی داشته باشید. تقریبا همیشه جراح چند غده لنفاوی را نیز حذف می کند.
 • پرتو درمانی پس از جراحی
 • هورمون درمانی اگر  سرطان گیرنده هورمون مثبت باشد.

مرحله IV

این مرحله شامل سرطان هایی است که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. اگر چه این نوع سرطان، سرطان پیشرفته پستان است، اما گزینه های متعددی برای درمان سرطان وجود دارد که می توانند از رشد و گسترش بیشتر جلوگیری کرده و عمر بیمار را طولانی کنند. گزینه های درمان عبارتند از:

 • شیمی درمانی که معمولا اولین درمان برای سرطان مرحله IV است.
 • هورمون درمانی اگر سرطان سرطان گیرنده هورمون مثبت باشد استفاده می شود.
 • درمان هدفمند اگر سرطان HER2 مثبت باشد.
 • جراحی و پرتودرمانی. این روش های درمان بخش اصلی درمان سرطان مرحله IV نیستند. بعضی از آنها  برای کنترل نشانه های سرطان که به مناطق دیگر بدن مانند ریه ها و استخوان ها گسترش یافته اند، استفاده می کنند.
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397