علائم انتروکوک فکالیس (Enterococcus faecalis)

علائم انتروکوک فکالیس (Enterococcus faecalis)
علائم انتروکوک فکالیس (Enterococcus faecalis)

باکتری انتروکوک فکالیس به طور معمول در روده انسان وجود دارد. اما وجود باکتری انتروکوک فکالیس در سایر نقاط بدن، می تواند سبب ایجاد عفونت های جدی شود. دستگاه ادراری، قلب، جریان خون، حفره شکم و زخم های پوستی، مکان های رایج ایجاد علائم انتروکوک فکالیس هستند. علایم مرتبط با عفونت در این قسمت ها بدون توجه به نوع باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، یکسان هستند. تست های آزمایشگاهی برای تعیین این که آیا انتروکوک فکالیس علت عفونت خاصی است یا خیر مورد نیاز است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت شما را با مهمترین و شایع ترین علائم انتروکوک فکالیس در بدن آشنا خواهیم کرد.

علائم انتروکوک فکالیس

فوریت در دفع ادرار، افزایش تعداد دفعات ادرار و درد

انتروکوک فکالیس علت نسبتا شایع عفونت های دستگاه ادراری است. افرادی که اخیرا در بیمارستان بستری شده اند و دارای کاتتر ادراری یا سوند ادراری بوده اند و یا بیماری یا درمان مرتبط با دستگاه ادراری داشته اند، در معرض خطر بالای برای ابتلا به این نوع از عفونت قرار دارند. علائم عادی عفونت مجاری ادراری عبارتند از:

 • سوزش و درد همراه با ادرار
 • فوریت در دفع ادرار
 • افزایش تعداد دفعات ادرار

علاوه بر این علائم، عفونت دستگاه ادراری فوقانی و کلیه ها معمولا باعث ایجاد تب، لرز و کمر درد و یا درد پهلو می شود.

تب دوره ای، تعریق شبانه و علایم مشابه آنفولانزا

انتروکوک فکالیس می تواند سبب ایجاد عفونت در سطح داخلی قلب و دریچه ها ، که به نام بیماری اندوکاردیت نیز شناخته می شود، گردد. علایم اندوکاردیت وابسته به انتروکوک فکالیس معمولا به تدریج به وجود می آیند. علایم معمول آن نیز عبارتند از:

 • تب
 • لرز
 • سردرد و درد های بدن
 • تعریق شبانه
 • خستگی مفرط

اندوکاردیت طولانی مدت می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند و باعث نشانه های نارسایی قلبی مانند تنگی نفس و تورم مچ پا بدون حضور درد شود. اندوکاردیت ناشی از انتروکوک اغلب در مردان مسن رخ می دهد. بستری شدن در بیمارستان و سرطان باعث افزایش خطر ابتلا به اندوکاردیت ناشی از انتروکوک می شود.

درد شکمی، تهوع و استفراغ

انتروکوک فکالیس می تواند عفونت حفره شکمی، یا پریتونیت و آبسه شکمی ایجاد کند. این عفونت ها در اغلب موارد در بیمارانی که به دلیل جراحی های شکمی بستری شده اند و یا از روش های درمانی بر روی اندام های شکمی استفاده کرده اند، رخ می دهد. بیماران مبتلا به نارسایی کبدی یا کلیوی ممکن است خود به خود بدون داشتن سابقه عمل جراحی به عفونت های شکمی مبتلا شوند. علائم پریتونیت و آبسه های شکمی عبارتند از:

 • درد شدید شکم و گرفتگی
 • تهوع
 • استفراغ
 • تب

بیماران مبتلا به آبسه شکمی ممکن است توده ای در شکم داشته باشند که در معاینه فیزیکی احساس می شود.

زخم، قرمزی، تورم و آسیب دیدگی

انتروکوک فکالیس ممکن است سبب ایجاد عفونت های موضعی در محل برش جراحی، زخم ها و سوختگی ها، به ویژه در بیمارانی که بستری شده اند، شود. زخم های آلوده به طور معمول قرمز، متورم و حساس هستند. بنفش شدن زخم یک نشانه مهم عفونت است. زخم های عفونی مرتبط با انتروکوک فکالیس معمولا شامل بیش از یک نوع باکتری در بافت آلوده خود می باشند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *