علل آویزان شدن شکم پس از بارداری و روش های خلاص شدن از آن

علل آویزان شدن شکم پس از بارداری و روش های خلاص شدن از آن
علل آویزان شدن شکم پس از بارداری و روش های خلاص شدن از آن

بارداری علاوه بر ایجاد لحظات شیرین در زندگی مادر؛ تغییرات آتی در بدن او نیز ایجاد می کنند که به اندازه آن شادی ها خوشحال کننده نیستند. بسیاری از این تغییرات با پایان بارداری و پس از زایمان از بین می روند. اما آویزان شدن شکم پس از بارداری یک مشکل شایع در میان زنان است که ممکن است گاهی با پایان یافتن بارداری، از بین نرود. شکم زنان، معمولا پس از زایمان آویزان تر و بزرگ تر به نظر می رسد. در این حالت شما باید کاری کنید تا از شر این ظاهر زشت خلاص شوید. می پرسید چطور؟ با ما همراه شوید تا با روش درمان آویزان شدن شکم پس از بارداری و علت ایجاد آن بیشتر آشنا شوید.

البته شل شدن شکم پس از بارداری برای برخی از زنان اهمیت زیادی ندارد اما برخی دیگر بسیار حساس بوده و دوست دارند اندامشان مثل سابق شود. در گام اول باید به شما بگوییم که درمان آویزان شدن شکم پس از بارداری نه ساده است و نه زمان کمی نیاز دارد. اما برخی از زنان با مدیریت سبک زندگی و ایجاد انگیزه در خود، قادرند این مهم را انجام دهند.

راه های متعددی برای رهایی از این معضل وجود دارد. اما درک نیازهای فردی خود و برنامه ریزی سالم برای خلاص شدن از آویزان شدن شکم پس از بارداری مهم است.

علت آویزان شدن شکم پس از بارداری

در طول بارداری، اندازه کودک به تدریج رشد می کند و رحم نیاز به فضای کافی برای جا دادن نوزاد در حال رشد در شکم دارد. این باعث می شود رحم بزرگ شده و منجر به کشش عضلات شکم شود. گسترش رحم در دوران بارداری باعث می شود پوست شکم شل و بعد از حاملگی افتادگی پیدا کند. یکی دیگر از علت آویزان شدن شکم پس از بارداری کشش بیش از حد  پوست شکم است. حضور الاستین خاصیت ارتجاعی پوست را هنگامی که در دوران بارداری قرار دارید، حفظ می کند. با این حال، ممکن است الیاف الاستین بر اثر کشش پیوسته در طول کل دوره بارداری آسیب دیده و باعث شل شدن شکم پس از بارداری می شود.

از دیگر عللی که به آویزان شدن شکم پس از بارداری کمک می کند، می توان به گسترش شکم و تجمع چربی در منطقه شکم اشاره کرد. پس از زایمان، ممکن است قادر باشید وزنتان را کم کنید اما چربی انباشته شده در شکم برای آب شدن نیاز به زمان بیشتری دارد. در این بین این چربی ها موجب شل شدن شکم می شوند.

راه هایی برای درمان آویزان شدن شکم پس از بارداری

پس از زایمان، تغییرات هورمونی وارد فاز جدیدی می شود. چون شما دیگر مادر شده اید. در این فاز هورمون ها موجب کاهش رحم و اندازه شکم، در چند ماه اولیه پس از زایمان می شوند. تغذیه فعال کودک با پستان نیز به کاهش چربی انباشته شده در بدن مادر کمک می کند. زنان ممکن است در طی ماه های اول بارداری چربی بدن خود را با نرخ های متفاوتی از دست بدهند. به عنوان مثال ممکن است در ماه های اول کمتر وزن کم کند و چند ماه پس از زایمان این روند افزایش یابد. به هر حال در شکل گیری این تغییرات عوامل مختلفی نقش دارند.

با این حال، به منظور درمان آویزان شدن شکم پس از بارداری لازم است که یک شیوه زندگی سالم را در پیش بگیرید. تغذیه با شیر مادر، رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی در این دوره می تواند به حفظ سلامت عمومی بدن و کاهش حجم چربی شکم کمک کند. در ادامه چند راهنمایی ضروری برای کاهش شل شدن شکم پس از بارداری را ارئه کرده ایم:

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر بهترین فعالیت برای مادران است. این فعالیت نه تنها ذهن را قوی می کند بلکه کمک می کند به طور طبیعی وزن خود را کم کنند. مادرانی که نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه می کنند فعال تر، عاطفی تر و آرام تر هستند و قادر به مدیریت وزن خود می باشند. کاهش آویزان شدن شکم پس از بارداری می تواند با تغذیه با شیر مادر آسان تر شود. این کار باعث می شود هورمون ها بیشتر در بدن مادر منتشر شده و رحم سریع تر جمع شود.

فعالیت

فعالیت و درگیر شدن در ورزش های سالم بهترین راه برای کاهش وزن پس از بارداری است. این فرآیند باید به آرامی آغاز شده و راحت ترین ورزش انتخاب شود. پیاده روی با نوزادتان یک ایده بسیار خوب است. دیگر ورزش های هوازی را نیز می توانید بسته به شرایط سلامتیتان قبل از بارداری مورد استفاده قرار دهید. به طور کلی ورزش هایی که کل بدن در آن درگیر هستند مانند یوگا، پیلاتیز و یا ورزش های آبی از بهترین ورزش ها برای این کار می باشند.

زنانی که زایمان سخت داشته و یا قبل از بارداری بیمار بوده اند، باید فعالیت های ورزشی خود را زیر نظر مربی و پزشک انجام دهند. این افراد بهتر است ورزش را کمی دیرتر آغاز کنند.

انجام تمرینات کگل

ورزش kegel بهترین همدم برای زنان در مرحله پس از زایمان است. برای انجام این تمرین، به پشت دراز بکشید و در حین این که کف پاها روی زمین است زانوهایتان را خم کنید. دستها را دو طرف بدن بر روی زمین قرار داده و سعی کنید کف لگنتان را از روی زمین بلند کنید. چند ثانیه در این حالت بدانید. این تمرین را چند بار در یک روز تکرار کنید. این ورزش را همچنین می توان با کمی بالا بردن یکی از پا از روی زمین نیز انجام داد.

علل آویزان شدن شکم پس از بارداری و روش های خلاص شدن از آن
علل آویزان شدن شکم پس از بارداری و روش های خلاص شدن از آن

کاهش وزن

بهتر است تمرکزتان روی کل بدن باشد نه تنها شکمتان. کاهش وزن پس از زایمان، سلامت را بهبود می بخشد و در کاهش شل شدن شکم پس از زایمان موثر است. برای این کار برنامه بریزید و سعی کنید هر ماه حتی شده به مقدار کم، وزنتان را کم کنید. ایروبیک به شما کمک می کند که کالری اضافی بدنتان را بسوزانید. همچنین تمرینات متمرکز بر روی هسته چربی در شکم، ظاهر افتاده و شل شدگی شکم را کم می کند.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش وزن و کاهش آویزان شدن شکم پس از بارداری کمک کند. این در حالی است که مادرانی که کودک خود را با شیر مادر تغذیه می کنند باید در رژیم غذایی خود دقت بیشتری داشته باشند. این افراد باید از سبزیجات و میوه ها به عنوان میان وعده استفاده کنند. همچنین در وعده های غذایی خوردن پروتئین بدون چربی، محصولات لبنی کم چربی و غلات سبوس دار نباید فراموش شود. استفاده از چربی های سالم مثل روغن زیتون برای پخت و پز مواد غذایی به جای کره و یا روغن های گیاهی نیز اصل مهم دیگری است. مصرف بیشتر مایعات و آب، علاوه بر افزایش سوخت و ساز بدن، خطر کم آبی را نیز کاهش می دهد. این نکات باید در کنار رژیم غذایی توصیه شده توسط یک متخصص تغذیه مورد توجه قرار گیرد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *