درمان ها و علل ایجاد غده پشت گوش

درمان های و علل ایجاد غده پشت گوش
درمان های و علل ایجاد غده پشت گوش

اگر شما یک توده (برآمدگی) در پشت گوش خود دیدید معمولا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. توده، برجستگی یا غده پشت گوش می تواند به دلایل زیادی ظاهر شود و بسیاری از آنها بی ضرر هستند. اگر این توده به علت یک آبسه، تورم غدد لنفاوی، یا عفونت گوش ایجاد شده باشد می تواند درد بگیرد. با این حال، برخی از توده های پشت گوش که توسط یک کیست و یا بر اثر تجمع بافت چربی به وجود آمده اند، هیچ دردی ایجاد نمی کند. توده و برآمدگی که در پشت گوش ظاهر می شود می تواند در اندازه به کوچکی یک نخود و یا به بزرگی یک برجستگی متورم باشد. از آن جا که تورم معمولا به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود، خلاص شدن از شر توده به این معنی نیست که نیاز به درمان بیماری زمینه ای وجود ندارد. برای مثال، اگر توده ناشی از عفونت است، با درمان عفونت توده ناپدید می شود. در این جا به لایل اصلی که چرا غده پشت گوش رشد می کند و نحوه استفاده از داروهای خانگی برای درمان آن ها چیست، اشاره می شود:

علل ایجاد غده پشت گوش

آبسه (ورم چرکی)

اگر شما یک توده در پشت گوش خود پیدا کردید که درد می کند، دلیل به وجود آمدن آن می تواند یک آبسه باشد. هنگامی که بافتی توسط باکتری و سایر مواد خارجی عفونی می شود و سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با آن تلاش می کند، آبسه ها تشکیل می شوند. معمولا در آبسه چرک تشکیل می شود و این می تواند منجر به یک تورم دردناک شود. شما احتمالا متوجه خواهید شد که توده پشت گوش در هنگام لمس گرم است. شما می توانید یک آبسه کوچک را در خانه با استفاده از کمپرس گرم با نمک سولفات منیزیم به مدت ۳۰ دقیقه ۳ بار در روز درمان کنید. این کار را تا زمانی که آبسه به طور کامل از بین رفته و شما هیچ تورمی در پشت گوش خود مشاهده نمی کنید، ادامه دهید. گرما درمانی به افزایش گردش خون در منطقه آلوده، و نمک سولفات منیزیم به تخلیه جوش کمک می کند. دکتر ملیندا راتینی در WebMD توصیه می کند که شما هرگز نباید برای درمان آبسه آن را فشار دهید یا سوزن بزنید. اگر آبسه بزرگتر از ۱ سانتی متر است و پس از استفاده از کمپرس گرم به بزرگتر شدن ادامه می دهد، شما بایستی به پزشک مراجعه کنید.

عفونت گوش

عفونت گوش گاهی اوقات می تواند باعث تورم پشت گوش و گردن شود. هنگامی که باکتری از یک گوش عفونی خودش را به استخوان ماستوئید در گوش می رساند، و سبب التهاب یا عفونت استخوان می گردد، تورم رخ می دهد. این بیماری ماستوئیدیت نام دارد. موسسه ملی بهداشت می گوید که این نوع از عفونت های گوش می تواند باعث ایجاد غده پشت گوش ، درد گوش، سردرد و قرمزی روی و یا پشت گوش شود. شما می توانید با درمان عفونت گوش به سرعت از این نوع غده پشت گوش جلوگیری کنید. برای کمک به حذف منبع عفونت و کاهش تورم، از مقداری روغن زیتون گرم برای کمک به حل جرم موجود در گوش استفاده کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که چند قطره از روغن زیتون گرم را در گوش خود ریخته و صبر کنید تا موم نرم شود. سپس با استفاده از یک گوش پاک کن موم را از گوش خارجی بیرون آورید، مطمئن شوید که به گوش میانی آسیب نزنید. اگر عفونت گوش در مراحل اولیه درمان نشود، و علائم شما بدتر شود، شرایط شما باید توسط یک دکتر ارزیابی شود.

تورم غدد لنفاوی

برخی از افراد متوجه می شوند که آن ها یک توده به اندازه نخود یا یک غده در پشت گوش خود دارند که به یک توده بزرگتر تبدیل می شود. این نوع از برجستگی پشت گوش می تواند به دلیل تورم غدد لنفاوی ایجاد شود. بخشی از سیستم ایمنی بدن سیستم لنفاوی، متشکل از گره های لنفاوی در مناطق مختلف بدن از جمله گردن، اطراف استخوان ترقوه، زیر بغل و کشاله ران می باشد. محققان در دانشگاه مرکز پزشکی روچستر می گویند که غدد لنفاوی معمولا زمانی که یک فرد سرماخورده است و یا گلو درد دارد و یا در حال مبارزه با نوع دیگری از عفونت است متورم می شود. هنگامی که این تورم بزرگ شود، آن ها تبدیل به توده های کوچک قابل جابه جایی در زیر پوست می شوند که گاهی اوقات می تواند دردناک باشد. برای خلاص شدن از غدد لنفاوی متورم پشت گوش یا هر جای دیگری در بدن، شما نیاز به درمان بیماری های زمینه ای دارید. برای مثال، یک گلو درد می تواند باعث شود که غدد لنفاوی پشت گوش بزرگ شوند. غرغره آب نمک نیز می تواند به کشتن باکتری که باعث عفونت گلو می شود کمک کند. یک چهارم یا یک دوم قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. مایع آب نمک را تا زمانی که درد تسکین یابد و تورم در گردن کاهش پیدا کند به طور منظم غر غره کنید.

درمان های و علل ایجاد غده پشت گوش
درمان های و علل ایجاد غده پشت گوش

آکنه

یک توده دردناک کوچک پشت گوش در واقع می تواند یک جوش ناشی از آکنه باشد. گاهی اوقات، جوش می تواند در پشت لاله گوش بر روی پوست نرم نزدیک به گوش ظاهر شود. جوش های آکنه و لکه ها زمانی که منافذ پوست با سلول های مرده پوست و سبوم روغنی که پوست تولید می کند تا مرطوب بماند، بسته می شوند، به وجود می آید. این امر باعث می شود منافذ متورم، آلوده و دردناک شوند.

لیپوما

لیپوما توده نرم بی ضرری است که معمولا بدون درد بوده و می توانند  گاهی در پشت گوش  و یا روی گردن ظاهر شوند. بر طبق گفته های محقیق در کلینیک مایو، لیپوما به طور کلی کمتر از ۵ سانتی متر قطر دارند، اما اگر آن ها هم چنان به رشد خود ادامه دهند و شروع به فشار آوردن بر روی اعصاب کنند می توانند دردناک شوند. پزشکان نمی دانند که چرا در برخی افراد این توده ها به وجود می آید، اما این گونه تصور می شود که آن ها ارثی هستند. اگر شما متوجه وجود غده پشت گوش یا بر روی گردن و یا در هر نقطه بر نیم تنه بالایی تان مانند ران خود شدید یک متخصص باید این توده ها را ببیند. اگر چه لیپوما سرطانی نیستند، بهتر است مطمئن شویم که توده به درستی تشخیص داده می شود.

کیست اپیدرموئید

یک کیست اپیدرموئید می تواند در منطقه پشت گوش شما تشکیل شود و باعث یک توده بدون درد در زیر پوست شود. اگر توده ملتهب و یا آلوده شود، قرمز و حساس به لمس می شود. کیست اپیدرموئید هنگامی تشکیل می شوند که سلول های اپیدرمی در زیر پوست چند برابر می شوند. دکتر ریچارد دراپر در Patient.info می گوید که کیست اپیدرموئید معمولا نیاز به درمان پزشکی ندارد. با این حال، اگر کیست ملتهب و آلوده شد، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند. متخصصان کلینیک مایو توصیه می کنند یک پارچه گرم و مرطوب را بر روی کیست قرار دهید. گرما باعث افزایش جریان خون در کیست می شود و به کوچک شدن غده پشت گوش شما کمک می کند. شما نباید کیست را فشار دهید زیرا می تواند سبب گسترش عفونت گردد.

کیست سباسه

کیست سباسه به عنوان کیست های بی ضرر شناخته می شوند که می تواند در پشت گوش، در لاله گوش و در پوست سر دیده شود. بسیاری از مردم کیست اپیدرموئید را با کیست سباسه اشتباه می گیرند. با این حال، موسسه ملی بهداشت در ایالات متحده می گوید که کیست سباسه هنگامی ایجاد می شود که غدد پوست بیشتر از مقداری که می تواند سبیوم آزاد شود، این ماده را تولید می کنند و باعث می شود کیست شکل بگیرد. آن ها معمولا بی ضرر هستند. با این حال، اگر کیست بر روی شنوایی شما تاثیر گذاشته و یا عفونی شد، شما باید به دکتر خود مراجعه کنید. مشابه کیست اپیدرموئید، شما می توانید یک کیست سباسه را با قرار دادن کمپرس گرم مرطوب در منطقه آسیب دیده درمان کنید. گرما به افزایش جریان خون به سمت کیست شده و به تخلیه غده پشت گوش کمک می کند.

سرطان

انواع خاصی از سرطان مانند لوسمی و لنفوم می توانند باعث تورم غدد لنفاوی در پشت گوش، گردن، کشاله ران و زیر بغل گردند. بر طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان می تواند در سیستم لنفاوی تشکیل شود یا می تواند در آن جا گسترش یابد. با این حال، آن ها می گویند که تورم غدد لنفاوی معمولا توسط چیزی به غیر از سرطان، مثل عفونت یا جراحت ایجاد شود. اگر شما یک توده در پشت گوش، یا هر جای دیگری در بدن مشاهده کردید که پس از ۲ هفته از بین نرفت، شما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا آن را بررسی کند که مشکلی وجود نداشته باشد و ذهن شما آرام گیرد ( خیال شما را راحت کند).

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

29 دیدگاه

 1. سلام من ٢ هفتس کوشمو سوراخ کردم یکی در غزروف و یکی در پایینی کمی خون میاد و چرک کرده کمی پایین کوششمم باد کرده. جیکار کنم لطفااا کمکم کنید????????

  1. سلا و وقت بخیر

   پمادهای آنتی بیوتیک موضعی برای خشک کردن چرک ناشی از سوراخ کردن گوش مناسب هستند. ضمن این که برای کاهش درد از کمپرس آب گرم بر روی گوش استفاده کنید. ضمنا بهتره راهنمای زیر را نیز مطالعه کنید.

   مراقبت های لازم پس از سوراخ کردن غضروف گوش و سایر اندام ها

  2. سلام،منم همین مشکل رو داشتم ،کرم موصعی تتراسایکلین عالیه خوب درست میکنه،یه پماد انتی بیوتیک هست که برای عفونت چشم به کار میره

 2. باسلام
  من ۲۵ سالمه و حدود ده ساله که درد از پشت چشم چپ بصورت خطی تا لاله گوش دارم که ۲ ساعت بعد از بیدار شدن و خوندن کتاب شروع میشد و فقط با خواب خوب میشد. (دکتر رفتم قطره چشم، آنتی بیوتیک تجویز کردن یا تشخیص ریشه عصبی دادن)
  انقدر که من پلک چشم چپم رو بالا میبردم (احساس میکردم خون جریان پیدا نمیکنه در اون محل و با این کار تازه دردش شدیدتر میشد) تونستم گوش چپم را حرکت بدم و متوجه شدم درد فقط در یک نقطه و اونم پشت لاله گوشمه (دقیقا در پشت تراگوس) و تقریبا همیشه درد کمی رو داره.

  لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم که خوب بشه ممنون

 3. سلام. الان مدت ۵ روزه که پشت لاله گوشم برآمدگیه کوچکی رو احساس میکنم.با مصرف یک خشاب قرص سفیکسیم ۴۰۰ تغییری در آن ایجاد نشده.اگه میتونین راهنماییم کنین

  1. سلام

   به هیچ عنوان به صورت خودسر دارو مصرف نکنید. به خصوص داروهایی مانند آنتی بیوتیک. به مدت یک روز از کمپرس گرم روی ناحیه استفاده کنید و به هیچ عنوان ضایعات رو دستکاری نکنید. اگر بعد از یک روز بهبودی رو شاهد نبودید حتما به متخصص مراجعه کنید.

 4. سلام خسته نباشید
  پشت هردو گوش من ورم کرده و درد میکنه یک سال میشه که هستش
  چرکی هستش و خود به خود بزرگ میشه و خالی میشه
  خیلی گنده میشه
  دکتر گوش رفتم به من یک کرم و قرص داد اما تاثیری نداشت
  پیش دکتر پوست رفتم گفت کیست هستش وبا جراحی برش میدارن
  من پیش چه دکتری برم خوبه ؟
  سیتی اسکن انجام بدم ؟

  1. سلام

   اگر متخصص پوست تشخیص کیست داده، بهترین راه درمان همان جراحی است. اما مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی هم ضرری ندارد. ضمن این که کیست بی خطر است و نیاز حتمی به جراحی ندارد.

 5. سلام من حدود ۳سال پیش گوشم رو سوراخ کردم که به مرور زمان این سوراخ گوشت اضافه ایجاد کرد،وسوراخیم که در بچگی درلاله گوش ایجاد کرده بودم اون هم گرفت وگوشت اضافه آورد وهی بزرگتر شد اندازه فندق،باجراحی برداشته شد ودکتر گفت که غضروف داره رشد میکنه والان بعد حدود یک سال باز داره رشد میکنه من باید چیکار کنم گوشام خیلی زشت شدن

 6. با سلام
  چند روز پیش به دلیل تراکم مویی کمی که دارم ، میکرو اسکالپ سر انجام دادم
  یک روز بعد ، پشت گوش و گردنم چند نقطه ی کوچیک متورم شد و بعد از دو سه روز خوب شد
  دلیلش چی میتونه باشه ؟
  احیانا سوزن غیر استریل استفاده نکردن ؟
  واقعا استرس گرفتم
  لطفا پاسخ بدید
  خیلی ممنونم ?❤❤❤

 7. با سلام و عرض خسته نباشید
  چند روز پیش درد در ناحیه گردن حس کردم ولی واسم قابل تحمل بود،،بعد دو روز در پشت سرم به فاصله ٣انگشت از گوش سمت چپم تورمی روی استخوانش حس کردم که مثل این بود که ضربه ای خورده و باد کرده و متوجه شدم درد گردنم از اونجاس البته مطمئنم که ضربه ای نخورده.روز بعد متوجه شدم یه توده ای به اندازه یک نخود کوچک به فاصله ۵ انگشت پایین تر از تورم قبلی در پشت گردنم سمت چپ به وجود اومده که با چشم دیده نمیشه ولی میشه لمسش کرد،انگار در امتداد خط اصلاح موی پشت گردن داخل یه رگ گرفته شده البته این حس منه.بهش دست میزنم یا گردنمو به سمت راست میچرخونم درد میگیره و یه از همون اول هم گردنم درد داره ولی مرکز درد همین غده کوچیکه.ولی وقتی چانه ام رو به شانه سمت چپم میچسبونم هم دردش از بین میره هم غده به زور قابل لمس میشه اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

 8. سلام من یه توده متورم پشت گوش سمت راستم دارم این توده از زمانی که بچه بودم هست و الان که مطالبو خوندم احتمال میدم لیپوما باشه این توده خیلی وقته که هست و تغییری هم نکرده من باید چیکار کنم…
  لطفا جواب بدید…

 9. سلام من پشت گوشم چندباری جوش میزد جوش چرکی برخی مواقع خالیش میکردم جوش سرسفید بود بعضی وقتا خالی نمیشد زیرپوسی می موند یا نصفه تخلیه میشد. بعد مدتها و چندین بار حالا یک کیست مرده پشت گوشم هست که دست میزنم صدا داره و موقع حرکت گوش هم گاهی صدا میده که ازار دهندس. (جابجایی چربی کم مرده) چه دارو و پماد یا محلولی موضعی بزنم که از بین بره ممنونم

  1. سلام

   توصیه می شود که به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر این کار برایتان امکان پذیر نیست به داروخانه مراجعه کرده و از داروساز بخواهید با معاینه جوش برایتان پماد تجویز کند.

 10. من چند ماهی بود که پشت لاله گوشم باد کرده بود و اصلا درد نداشت ولی چند روزی هستش که قرمز شده و درد میکنه چی کار که خوب بشد

 11. سلام خسته نباشید من از ۴ ماه پیش بیماری های مختلفی گرفتم یکیش یه غده اندازه عدس پشت گوشم دراومد پبش دکتر رفتم با معاینه چشمی گفت مشکلی نیست چکاپ کامل هم دادم که تیروییدم مشکل داشت به جز اون همه چی اوکی بودبعد اون من ۷ بار برای مشکلم دکتر رفتم و مشکلم حل نشد تا جایی که یه غده کوچک تر روی پوستم چند وقت پیش کنار گوشم دراومد چی کنم من! باید نگران باشم؟ دوباره برم دکتر؟؟؟

  1. سلام

   بهتر است که استرس نداشته باشید. اگر به تشخیص پزشک مشکلی در بدنتان وجود ندارد؛ وسواس بی دلیل به خرج ندهید. گاهی مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب بیماری ها را تشدید می کنند. البته بدن برخی از افراد از یک سن مشخصی به بعد غدد بی ضرر چربی زیر پوست تشکیل می دهد.

 12. ۴روز زیر گوشم ورم کردهانقدر درد میکردم که نوک سرم سمت چپ وگردنم درد میکرد توی روستا هستم به دکتر گوش دسترسی ندارم اکثرا نیستند تا ۱۶ سال بعد رفتم درمانگاه بمن قرص سیروفلوکساین ۵۰۰و داکسی کیم ۱۰۰ وپمادتراساکین %۳داد الان یکم بهتر شد آیا خوب میشوم لطفاجواب بدیدممنون

  1. سلام

   احتمالا تشخیص پزشک درمانگاه، عفونت است. اگر بعد از مصرف دارو احساس بهبودی می کنید؛ حتما طول درمان را کامل کنید. در صورتی که دردتان حتی بعد از مصرف دارو تا ۲ هفته ادامه داشت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 13. سلام
  من خیلی وقته یک برامدگی کوچک پشت گوشم داشتم که الان امده پایین گوشم و هیچ دردی نداره . این چی هست؟

  1. سلام

   علت مشکل شما بعد از معاینه پزشک و در صورت نیاز تجویز آزمایش قابل تشخیص است.

 14. سلام. من معمولا داخل و در لاله ی گوشم خیلی جوش می بینم که اکثرا چرکی هستند. منتها ۳ روزی هست که پشت لاله ی گوش سمت چپ دو تا برآمدگی که مشخص نیست اما با دست قابل لمس است رو احساس می کنم و خودم می بینم. که دردی هم ندارند. باید به چه پزشکی مراجعه کنم برای بررسی؟

 15. سلام.
  در زیر گوش سمت چپم، پشت گوش ۲ تا برآمدگی کوچک اندازه ی نخود که سفت هستند و دردناک هم نیستند بوجود آمده
  والان ۳ روزه که هست. دلیلش چی می تونه باشه؟

 16. سلام وقت بخیر.
  خواهش میکنم راهنمایی کنید برای مشکل بنده.
  دوروزه ک پشت گوش سمت چپم برامدگی ب اندازه نخود ایجاد شده و انگار چرکی هست وتقریبا خفیف درد میکنه.
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید برای درمان ان درمنزل.
  بسیارممنونم

 17. متن نظر: باعرض سلام و خسته نباشید من حدود یک ماه پیش از روی یک چهار پایه با شتاب به زمین برخورد کردم به صورتی که ضربه ای شدیدی به ناحیه ی استخان پشت گوش وارد شد سرگیجه و منگی و احساس غش و کاهش شنوایی داشتم از اون موقع تا حالا و گاهی اوقات تشدیدی تر میشد و در هنگام سرگیجه بدنم هم داغ میشد احسام اینطور بود رفتم دکتر مغز واعصاب وام ار ای هم گرفتم هیچی نبود و برام قرص سرگیجه نوشت بهتر شد ولی زیاد تاثیری نداشت به یک متخصص گوش مراجعه کردم معاینه کرد و گفت برای تکان خوردن مایعه گوش هست بهم قرص اکتوسرک داد هر دوازده ساعت یک عدد ب خوردن اون قرص و قرص سرگیجه سرگیجه ام خیلی بهتر شده بود و یک ردیف از اون قرص اکتوسرک رو تموم کردم ورفتم سراغ ردی دومش ولی امروز با ز دوباره سرگیجه ام شروع شد همچنین من غده ای در پشت همون گوش اسیل دیده ام پدیدار شد ایا ممکنه برای ضربه غده به وجودامده باشد؟؟؟؟

 18. سلام من قارچ گوش گرفتم و پیش دکتر رفتیم و بهم قطره داد و چرک و عفونت در میاد و پشت گوش من یک قلمبه شده خیلی خیلی کوچیک و یکم درد داره و قرمز نیست . لطفا میشه بگید خطر دارد یا نه؟

Average
5 Based On 19

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *