آشنایی با ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم

آشنایی با ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم
آشنایی با ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم

طبق گفته متخصصان وب سایت کلینیک مایو، ۱۵ درصد از همه زوج ها در ایالات متحده دارای مشکلات مربوط به ناباروری می باشند. در حدود ۵۰ درصد موارد ناباروری زوج ها به علت کیفیت پایین اسپرم، از جمله تعداد کم اسپرم و کاهش تحرک اسپرم است. با این حال، ارتقای حرکت اسپرم و بهبود باروری امکان پذیر است. برای افزایش تحرک اسپرم راه های زیادی وجود دارد. اما در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به معرفی ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم خواهیم پرداخت.

ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم

ویتامین سی

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است که برای تولید کلاژن مورد نیاز است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از اکسیداسیون سلول ها محافظت می کند. ویتامین سی همچنین ممکن است به افزایش تحرک اسپرم در مردان نابارور کمک کند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ توسط ام.اکمل و همکارانش در مرکز پزشکی تخصصی و آزمایشگاه های تحقیقات دبی انجام شد، تاثیر مکمل های ویتامین سی بر پارامترهای مختلف اسپرم در یک گروه شامل ۱۳ مرد نابارور ۲۵ تا ۳۵ ساله که از نظرهای دیگر سالم بودند بررسی شد.

در یک آزمایش باز، هر شرکت کننده دو بار در روز به مدت دو ماه ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین سی دریافت کرد. در پایان مطالعه، محققان متوجه افزایش قابل توجهی در تحرک اسپرم پس از دریافت مکمل ویتامین سی شدند و بنابراین نتیجه گیری کردند که ویتامین سی جزء ویتامینهای مفید جهت افزایش تحرک اسپرم می باشد.

روی

روی یک ماده معدنی است که نقش مهمی در فعال سازی واکنش های آنزیمی، بهبود زخم و عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن دارد. بر طبق یک مطالعه آینده نگر در سال ۱۹۹۹، که کیفیت مایع منی در ۹۰ مرد توسط آر.هنکل و همکارانش در مرکز پوست و آندرولوژی در دانشگاه یوستوس-لیبیش در آلمان مورد آزمایش قرار گرفت و در مجله باروری و نازایی منتشر شد مشخص شد که در مردان، سطح ناکافی روی در مایع منی تحرک اسپرم را کاهش می دهد.

بر طبق یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۰۸ در مدرسان و اصول پزشکی: مجله بین المللی دانشگاه کویت منتشر شد و توسط ای.ای اومو و همکارانش در مرکز بهداشت و درمان زنان و زایمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه کویت انجام شد، نشان داده شد که افزودن مکمل روی با بهبود قابلیت تحرک اسپرم همراه بود. چهل و پنج مرد با اسپرم بدون حرکت به طور تصادفی به یکی از چهار گروه شامل یک گروه مصرف کننده مکمل روی، یک گروه مصرف کننده روی با ویتامین E، یک گروه مصرف کننده روی با ویتامین C و E و یک گروه کنترل اختصاص داده شدند. این مطالعه نشان داد که درمان با مکمل روی همراه با یا بدون همراهی مکمل های اضافی تحرک اسپرم را در مردان بهبود می بخشد.

سلنیوم

سلنیوم یک آنتی اکسیدان مهم است که تحرک اسپرم را نیز بهبود می بخشد. یک آزمایش سالانه کنترل شده بالینی دوسوکور در سال ۱۹۹۸ که در مجله ی اورولوژی بریتانیا منتشر شده و توسط آر.اسکات و همکارانش در بخش اورولوژی در مرکز درمانگاه سلطنتی گلاسکو اجرا شد، بررسی اثرات مکمل سلنیوم بر روی یک گروه از مردان نابارور را مورد بررسی قرار داد.

۶۹ نفر به طور تصادفی برای دریافت یک داروی پلاسیبو (دارونما)، یک مکمل سلنیوم یا یک مکمل سلنیوم با ویتامین سی و ای برای یک دوره سه ماهه در سه گروه ذکر شده جای گرفتند. این مطالعه نشان داد که افزایش تحرک اسپرم در هر دو گروه حاوی سلنیوم وجود دارد و نتایج حاصله پیشنهاد کرد که مکمل سلنیوم می تواند باروری را در مردان بهبود بخشد و احتمال شانس لقاح و بارداری را بهبود بخشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *