علت ایجاد خطوط عمودی روی ناخن

علت ایجاد خطوط عمودی روی ناخن
علت ایجاد خطوط عمودی روی ناخن

آیا تا به حال متوجه خطوط عمودی روی ناخن هایتان شده اید؟ خطوط عمودی روی ناخن یکی از شایع ترین مشکلات ناخن است. برخی از افراد بر این باورند که خطوط عمودی روی ناخن بر اثر پیری ایجاد می شود. اما برخی نیز تصور می کنند که خطوط عمودی روی ناخن اثر کمبود تغذیه ای در بدن است. اما سوال اینجاست که آیا علت دقیق ایجاد شیار روی ناخن شناسایی شده است؟ در این مقاله در مورد خطوط عمودی روی ناخن و آنچه باعث ایجاد آن می شود صحبت کرده و اقدامات پیشگیرانه برای ایجاد آن را ذکر می کنیم.

مرور کلی بر خطوط عمودی روی ناخن

برآمدگی های روی ناخن باعث می شود ظاهر آن غیر طبیعی شود. این عارضه معمولا به علت رعایت رژیم غذایی ناسالم و یا عدم رعایت مراقبت های لازم، ایجاد می شود. این خطوط می تواند به صورت عرضی نیز روی ناخن دیده شود.

خطوط عمودی روی ناخن که شایع ترین برآمدگی ناخن است، هم راستا با رشد ناخن ایجاد می شود. آسیب، پیری و برخی از شرایط پزشکی دیگر زمینه لازم برای ظهور چنین برآمدگی هایی را ایجاد می کند. برخی از افراد رشد چنین خطوطی را بر روی ناخن به صورت دائم دارند اما برخی دیگر با بالا رفتن سن آن را بیشتر تجربه می کنند.

ایجاد خطوط عرضی بر روی ناخن کمتر شایع است و بیشترین علت ایجاد آن، وارد آمدن آسیب یا ضربه به ناخن است.

برخی از مواقع وجود این برآمدگی های بر روی ناخن نشان از مشکلی در عمق بدن دارد. در این باره جمله ای معروف می گوید که “داستان بیماری شما در جایی بر روی بدنتان نوشته شده است.”

وقوع بیماری ها و کمبودهای تغذیه ای و دیگر ضعف ها، منجر به پاسخ های خاص بدن، مانند ایجاد خطوط عمودی روی ناخن می شود. گاهی اوقات نیز کمبود ویتامین و مواد معدنی ایجاد کننده چنینی برآمدگی هایی است. گاهی خط عمودی بر روی ناخن ها نشان می دهد که بیماری پوستی اساسی مانند پسوریازیس در بدن وجود دارد.

علائم و نشانه ها شایع خطوط عمودی روی ناخن

در زیر لیستی را ارئه می کنیم که در آن علائم همراه با ایجاد خط روی ناخن آورده شده است.

 • ممکن است ظاهر ناخن های شکننده باشد به طوری که ناخن به راحتی از طول به دو نیم تقسیم شود. این علامت ممکن است نشان دهنده کمبود ویتامین A، آهن، اسید چرب، پروتئین و کلسیم در بدن باشد.
 • گاهی علاوه بر خطوط، بلورهای سفیدی روی ناخن ایجاد می شود. این حالت نشان می دهد که بدن کمبود ویتامین B6 دارد.
 • کمبود ویتامین B12 ممکن است نشانه هایی از خشکی بیش از حد ناخن را نمایان کند.
 • نشانه هایی مانند خم شدن و به حالت منحنی در آمدن نوک ناخن به معنی آسیب ریوی در فرد است.
 • کمبود اسید کلریدریک در معده ممکن است علائم تقسیم شدن ناخن به دو نیم را نشان دهد.
 • رشد آهسته ناخن نشان می دهد کمبود ویتامین A و آهن در بدن وجود دارد.
 • ممکن است نشانه هایی مانند نوارهای سفید در سراسر ناخن وجود داشته باشد. این نشانه ها کمبود پروتئین، ویتامین C و کمبود اسید فولیک را در رژیم غذایی نشان می دهد.
 • بیماری های طولانی مدت و یا سیگار کشیدن بیش از حد، استرس و آلرژی علائم تغییر رنگ ناخن را نشان می دهند.

علت ایجاد خطوط عمودی روی ناخن

در ادامه این بخش به برخی از شایع ترین علل احتمالی ایجاد کننده این نوع برآمدگی روی ناخن خواهیم پرداخت.

 • عدم رطوبت کافی روی ناخن باعث ایجاد این خطوط می شود. رطوبت کم، همچنین باعث خشک شدن و ایجاد ترک نوک ناخن می شود. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنید شستشن زیاد دست ها می تواند این حالت را در بدنتان تشدید کند. استفاده از لوسیون مناسب و روغن های گیاهی مانند روغن زیتون می تواند به حفظ رطوبت ناخن کمک کنند.
 • سوء تغذیه و سوء جذب مواد نیز یکی دیگر از علل ایجاد خطوط عموی روی ناخن است. عدم مصرف مناسب مواد غذایی که منجر به کمبود مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی می شود سوء تغذیه نام دارد. در حالی که عدم جذب مناسب مواد مغذی توسط بدن، به عنوان سوء جذب شناخته می شود.

مشخص شده است که هم سوء تغذیه و هم سوء جذب می تواند بر روی ناخن علائمی را ایجاد کند. ناخن توسط کراتین، که یک پروتئین کمک کننده در تقویت و رشد مناسب ناخن است، محافظت می شود. تغذیه مناسب برای رسیدن کراتین و رشد ناخن بسیار ضروری است.

در اغلب موارد کمبود ویتامین B12، ویتامین C، روی و کلسیم نتایجی مانند ایجاد خط روی ناخن را به همراه دارد. این ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد مناسب و تقویت ناخن بسیار مهم هستند. ویتامین A و کمبود سیلیس نیز عوامل موثر در ایجاد خطوط عمودی روی ناخن می باشند. بنابراین بسیار ضروری است که مقدار کافی از ویتامین ها و مواد معدنی مصرف کنید و به محض مشاهده علائم این خطوط به پزشک مراجعه کنید.

 • با بالا رفتن سن همان طور که سایر بخش های بدن نشانه هایی را به ما نشان می دهند ناخن نیز از این قاعده مستثنی نیست. دلیل این موضوع این است که با افزایش سن ظرفیت تولید چربی های طبیعی در بدن کم می شود. بنابراین ناخن خشک و شکننده شده و رطوبت خود را از دست می دهد.
 • بیماری ها و سموم در بدن نیز می توانند خطوط عمودی روی ناخن ایجاد کنند. از جمله مهمترین بیماری هایی که این عارضه را در پی دارد بیماری های ریوی و کلیوی هستند. برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس نیز عاملی برای ایجاد این خطوط می باشند. از طرفی افزایش سم آرسنیک در بدن نیز باعث می شود لبه های ناخن دارای خط شوند.

راه های درمان خطوط عمودی روی ناخن

مواد غذایی و گیاهان مناسب برای درمان

غذاها و سبزیجات به طور طبیعی سلامت ناخن را افزایش می دهند و کمک می کنند تا ظاهر غیر طبیعی آن مانند خطوط عمودی روی ناخن درمان شود. در زیر لیستی از مواد غذایی و گیاهان مفید برای این مشکل را ذکر کرده ایم.

 • خوردن مواد غذایی مانند پیاز، خیار، جو دوسر، جو، سبزیجات ریشه دار، سبزیجات برگ سبز، غلات، حبوبات و غیره که غنی از سیلیس هستند.
 • مصرف پودر نارون قرمز قبل از غذا در بهبود جذب مواد معدنی در روده کوچک کمک کننده است.
 • مواد غذایی مانند سرکه سیب طبیعی، سالاد جگر، آب لیمو و غیره به دستگاه گوارش برای تولید آنزیمی جهت جذب بهتر مواد معدنی کمک می کند.
 • مواد غذایی حاوی اسید های چرب ضروری مانند روغن ماهی، آجیل و دانه ها، آووکادو، ماهی، گردو، آفتابگردان، جلبک دریایی، روغن گل پامچال و غیره به طور موثر در درمان خطوط عمودی روی ناخن نقش دارند.
 • مصرف بیشتر سبزیجات برگ سبز مانند کلم بروکلی، کلم پیچ و غیره به عنوان غذاهای حاوی ویتامین B، سیلیس و اسید فولیک در درمان موثرند.
 • مصرف کافی پروتئین های با کیفیت مانند مرغ ارگانیک، تخم مرغ، گوشت قرمز، آجیل، ماهی و دانه ها در بهبود سلامت ناخن کمک کننده می باشد.

درمان خطوط عمودی روی ناخن با استفاده از مکمل های غذایی

 • ویتامین B، کولین، بیوتین و اینوزیتول برای بدن بسیار ضروری هستند.
 • ویتامین A برای سلامت ناخن مفید است.
 • مواد معدنی مانند روی، کلسیم، آهن و سیلیکا نیز برای ناخن ها ضروری اند.
 • اسیدهای چرب ضروری باید به طور منظم در رژیم غذایی  وجود داشته باشند.
 • سیستئین، تورین و متیونین سه اسید آمینه مهم برای درمان ظاهر غیر طبیعی ناخن و افزایش سلامت آن می باشند.

مراقبت از ناخن

 • برای مراقبت از پوست هر کاری که قرار است با دست انجام شود مانند شستن ظروف باید با دستکش انجام شود.
 • در طول روز چند بار دست خود را چرب کنید. علاوه بر این هر زمان که دستتان را می شویید باعث می شوید چربی طبیعی پوست و ناخن از بین برود. پس از شستن دست ها از لوسیون و روغن های گیاهی برای چرب کردن ناخن ها استفاده کنید.
 • بهداشت ناخن را رعایت کنید و برای جلوگیری از شیوع قارچ، زیر آن را مدام تمیز کنید.
 • ماساژ ناخن با روغن جوجوبا قبل از خواب راه پیشگیرانه دیگری برای جلوگیری از شیوع خطوط عمودی روی ناخن است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

11 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من ۳۶سالمه و از مشکل درد شدید ناخن بعد از گرفتن ناخنهام رنج میبرم.بصورتیکه بدنم مورمور شده و تا هفته ها نمی توانم با دستانم کار کنم.خاهشا راهنمایی کنید .من از بچگی این مشکل را دارم و تا امروز حل نشده

 2. مقاله شما در مورد خطوط عمودی روی ناخن برای من بسیار آگاهی دهنده بود . این اواخر من این مشکل رو پیدا کردم و متوجه شدم از بالارفتن سن و بیماری پوستی که چند ساله درگیر و در حال درمان هستم بوجود امده . متشکرم

 3. اطلاعات تان مفید بود ولی کاش می گفتید کدوم تخصص در پزشکان برای درمان این ببماری مناسب است چون من این مسکل را دارم ولی نمی دانم به کدوم دکتر بروم

  1. سلام
   ممنون از همراهی شما. شما باید برای درمان به متخص پوست و مو مراجعه کنید.

 4. سلام و تشکر از اطلاعات خوبی که نوشتید
  من رژیم لاغری دارم اما فقط مقدار مواد غذاییم رو کم کردم اما تمام ناخنهای دستم راه راه شده و نگران شدم و انشاءالله به پزشک مربوط مراجعه میکنم
  خدا خیرتان دهد

 5. سلام ببخشید من رو انگشت اشاره دست چپم یک خط عمود عمیق پیدا شده وقتی ناخنم بلند میشه از وسط نصف میشه والان ۲ ماهه اینجوریه فکر کنم بخاطر کمبود اسید معده امه چون الان ۵ ماهه باطر مشکل معده دارم داروی انتی اسید معده مصرف میکنم الان ۲ هفته ست دارومو قطع کردم ولی اون خط عمیق هنوز هست و نمیدونم باید پیش چه دکتری برم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 6. سلام وخسته نباشید خدمت شما. من تمام انگشتای دستام خطوط عمودی افتاده روشو. باید چیکار کنم. با تشکر از شما

Average
5 Based On 7

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *