مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری

مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری
مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری

برخی از زنان باردار این سوال را در ذهن دارند که آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟ جرالد بریگز، متخصص بالینی داروسازی می گویند: “پاسخ این سوال بستگی به نوع آنتی بیوتیک دارد.  مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر است و خطری برای جنین در حال رشد ندارد. برخی از آنتی بیوتکی ها هم حتی می توانند خطر سقط جنین به دنبال داشته باشند. زمانی که دارویی در دسته دوم قرار می گیرد به این معنی است که باید در دوارن بارداری به دقت از آن استفاده کرد.”

به عبارت دیگر، اگر شما بسیار بیمار هستید و یک آنتی بیوتیک تنها چیزی است که کمک خواهد کرد که شما بهتر شوید، حتی با وجود خطرات بالقوه دارو، ممکن است پزشک آن را برای شما تجویز کند. در برخی از موارد بیماری شما در طول بارداری می تواند برای جنین بسیار خطرناک تر از آنتی بیوتیک مصرفی باشد.

مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری علاوه بر نوع دارو به عوامل دیگری نظیر این که:

  • چه مقدار و دوزی از دارو استفاده می کنید؟
  • چه مدت از این دارو استفاده می کنید؟
  • در چه ماهی از باردای خود قرار دارید؟

نیز بستگی دارد.

مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری
مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری

مصرف کدام آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

آنتی بیوتیک های زیادی ممکن است در این لیست قرار گیرند. اما آنتی بیوتیک های رایج که به طور کلی در طول بارداری بی خطر هستند عبارتند از:

  • پنی سیلین (مانند آموکسی سیلین و آمپی سیلین)
  • سفالوسپورین ها (مانند سفالکسین)
  • اریترومایسین

برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از داروی مترونیدازول (برای درمان برخی عفونت های واژن، مانند تریکومونا و واژینوز باکتریال، و همچنین انواع دیگر عفونت استفاده می شود) باعث نقص مادر زادی می شود. اما تحقیقات جدید از این نظریه حمایت نمی کنند. این تحقیقات نشان می دهد این دارو در بسیاری از موارد بی خطر است.

اگر زن بارداری عفونت ادراری مکرر داشته و یا این عفونت به کلیه های او سرایت کرده باشد، نیتروفورانتوئین برای کل دوران بارداری و جلوگیری از ایجادعفونت های دیگر، برای او تجویز می شود. این دارو باید تنها تا هفته ۳۶ بارداری مصرف شود. اما اگر زایمان زودرس داشتید، باید سریعا به محض شروع علائم زایمان مصرف آن را متوقف کنید. زیرا این دارو قادر است سلول های قرمز خون نوزاد را از بین ببرد.

تری متوپریم دارویی است که برای درمان عفونت های دستگاه ادراری، مانند کوتریموکسازول و Septra تجویز می شود. تری متوپریم گزینه خوبی در دوران بارداری نیست زیرا ممکن است اثرات اسید فولیک را از بین ببرد.  اسید فولیک در دوران بارداری و حاملگی بسیار مهم است چرا که کودک را از خطر نقص لوله های عصبی و دیگر نقایص مادر زادی دور نگه می دارد.

اگر شما هیچ انتخاب دیگری ندارید و باید یکی از این داروها را مصرف کنید، مطمئن شوید که ویتامین های دوران بارداری خود را به صورت روزانه و بدون وقفه استفاده می کنید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک مکمل روزانه که حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دارد، اثر مسدود کنندگی تری متوپریم را کاهش می دهد.

مصرف کدام آنتی بیوتیک در دوران بارداری خطرناک است؟

آنتی بیوتیک هایی که شما باید به طور کلی در دوران بارداری از مصرف آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

  • استرپتومایسین که برای درمان سل استفاده می شود. این دارو می تواند باعث از دست دادن شنوایی در کودک شما شود.
  • تتراسایکلین از جمله مینوسیکلین، اکسی تتراسایکلین، داکسی سایکلین، که برای درمان آکنه و عفونت های تنفسی استفاده می شود. اگر شما از تتراسایکلین در سه ماهه دوم یا سوم بارداری استفاده کنید، دندان های کودک شما تغییر رنگ می دهد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *