هر بار رابطه جنسی چه میزان کالری می سوزاند؟

کالری سوزی رابطه جنسی چقدر است و چه روش هایی برای افزایش این میزان وجود دارد؟
کالری سوزی رابطه جنسی چقدر است و چه روش هایی برای افزایش این میزان وجود دارد؟

زمانی که حرف از فعالیت بدنی و ورزش می شود، ما تصور می کنیم که برای کالری سوزاندن و کاهش وزن نیاز به ورزش خاص و سنگینی داریم. این در حالی است که برخی از فعالیت هایی که فکرش را هم نمی کنید می توانند کالری سوزی داشته باشند. به عنوان مثال رابطه جنسی یکی از این فعالیت ها است. در ادامه این مطلب می خواهیم در مورد کالری سوزی رابطه جنسی صحبت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که هر بار نزدیکی و رابطه جنسی چه میزان کالری می سوزاند؟

شاید به نظر شما نام بردن از رابطه جنسی به عنوان یک فعالیت ورزشی کمی اغراق آمیز باشد، اما ما به شما خواهیم گفت که این طور نیست. در واقع رابطه جنسی باعث می شود علاوه بر تحرک بدنی گاها سریع، گردش خون نیز افزایش یافته و بدن از داخل نیز جنبش داشته باشد.

مطالعات انجام شده بر روی کالری سوزی رابطه جنسی

مطالعات مختلف در چند سال گذشته در مورد کالری سوزی رابطه جنسی منتشر شده که در آن ها در مورد مصرف کالری بحث شده است. یکی از این تحقیقات را دانشگاه کبک در مونترال انجام داده است. در این تحقیق از ۲۱ زوج جوانی که در دهه دوم زندگی خود بوده اند استفاده شد. محققان میزان کالری مصرفی این زوج ها را در زمان رابطه جنسی و ورزش اندازه گیری کردند. برای این کار، بازو بندی به آن ها بسته شد که با استفاده از یک نرم افزار قادر بود این کالری ها را بشمارد.

علاوه بر اندازه گیری کالری سوزی رابطه جنسی معیارهای دیگری نظیر دریافت انرژی، میزان تلاش و لذت نیز اندازه گیری شد. همه شرکت کنندگان برای اندازه گیری کالری سوزی در ورزش، در یک جلسه تمرین استقامتی ۳۰ دقیقه بر روی تردمیل با شدت متوسط شرکت کردند.

نتایج نشان داد که مردان در طول ۲۴ دقیقه ورزش با این شدت حدود ۱۰۱ کالری (۴٫۲ کالری در هر دقیقه) به طور متوسط سوازنده اند. این میزان کالری سوزی در زنان ۶۹ کالری (۳٫۱ کالری در هر دقیقه) بود. متوسط شدت ۶٫۰ استاندارد متس (METS) در مردان و ۵٫۶ متس در زنان، نشان دهنده شدت متوسط بود. در طول ۳۰ دقیقه ورزش با تردمیل با شدت متوسط، مردان ۲۷۶ کالری سوزانده و زنان ۲۱۳ کالری از دست دادند. جالب است بدانید با وجود تفاوت بین کالری های سوزانده شده در طی ورزش بین زنان و مردان، انرژی از دست داده شده توسط رابطه جنسی در بین زنان و مردان یکسان بود.

اما این نتایج به چه معناست؟ پاسخ سوال این است که رابطه جنسی نمی تواند به اندازه ورزش با شدت متوسط کالری بسوزاند اما میزان کالری سوزی رابطه جنسی هنوز هم قابل توجه است و با این نتایج می توان گفت کسی نمی تواند منکر این قضیه شود.

مطالعه دیگری که در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است در مورد این موضوع زیاد نظر سخاوت مندانه ای ندارد. این تحقیق بیان می کند که یک مرد با وزن ۱۵۴ پوند (۷۰ کیلو گرم)، حدود ۳٫۵ کالری در هر دقیقه (۲۱۰ کالری در ساعت) در طول یک جلسه تحریک و ارضا جنسی مصرف می کند.

این سطح از کالری سوزی در رابطه جنسی معادل پیاده روی کردن با سرعت متوسط است. منظور از پیاده روی با سرعت متوسط، پیاده روی است که فرد در آن در هر ساعت ۲٫۵ مایل راه برود. مسئله دیگری که در این مطالعه بیان شده است این است که هر بار رابطه جنسی به طور متوسط ۶ دقیقه طول می کشد. این موضوع با یک حساب سر انگشتی نشان می دهد که یک مرد در طول ۳۰ سال اول زندگی خود تنها ۲۱ کالری در طول هر بار مقاربت جنسی، می سوزاند.

چگونه در طول رابطه جنسی کالری بیشتری بسوزانیم؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، فعالیت جنسی متوسط و عادی نمی تواند بیش از آن چه که ما انتظار داریم کالری بسوزاند. پس چاره چیست؟ چطور می توانید از کالری سوزی رابطه جنسی بیشتر بهره ببریم؟ اگر می خواهیم در دور بعدی رابطه جنسی خود کالری بیشتری از دست بدهید، با ما همراه شوید تا راه حلش را به شما بگوییم.

کالری سوزی رابطه جنسی چقدر است و چه روش هایی برای افزایش این میزان وجود دارد؟
کالری سوزی رابطه جنسی چقدر است و چه روش هایی برای افزایش این میزان وجود دارد؟

افزایش زمان مقاربت

برای بهره مندی از کالری سوزی رابطه جنسی که دارید، بهتر است زمان نزدیکی خود را طولانی تر کنید. همان طور که گفته شد متوسط این زمان در جهان ۶ دقیقه است و هر دقیقه در بدن مردان ۳٫۵ کالری می سوزد. پس اگر طول رابطه جنسی را به ۱۰ دقیقه افزایش دهید در هر بار نزددیکی ۳۵ کالری می سوزانید.

تحریک بیشتر

تحریک بیشتر باعث می شود شما بیشتر عرق کرده و بیشتر کالری بسوزانید.

امتحان کردن پوزیشن های مختلف

رابطه جنسی یک ماشین حساب دارد و بر حسب حساب و کتاب پیش می رود. شما می توانید با توجه به قد و وزن همسرتان پوزیشن های مختلف رابطه جنسی را امتحان کرده و حالتی که در آن کالری بیشتری را صرف می کنید، شناسایی کنید.

برای یک زن که وزن آن ۱۴۰ پوند (۶۳ کیلو گرم) و شریک زندگیش ۱۹۰ پوند (۸۶ کیلو گرم) است، ۱۰ دقیقه رابطه جنسی در پوزیشنی که زن در پایین و مرد در بالا باشد، حدود ۱۴ کالری می سوزاند. این میزان کالری در همین پوزیشن برای مردان ۴۷ کالری است.

اگر همین زوج به مدت ۱۰ دقیقه رابطه جنسی ایستاده داشته باشند، ۳۰ کالری برای زن و ۵۱ کالری برای مرد سوزانده می شود. اگر در حالت ایستاده، مردی که در مثال ما وجود دارد، زنش را به سمت بالا نگه دارد، در ۱۰ دقیقه رابطه جنسی مرد ۶۵ کالری و زن ۴۰ کالری می سوزانند.

مزایای دیگر رابطه جنسی

علاوه بر کالری سوزی رابطه جنسی این فعالیت مزایای دیگری نیز برای بدن دارد. این مزایا عبارتند از:

سلامت قلب

بر اساس نتایج منتشر شده از تحقیقات در مجله American Journal of Cardiology، مردانی که حداقل دوبار در هفته رابطه جنسی دارند، در مقایسه با مردانی که فقط یک بار در طول ماه نزدیکی می کنند، کمتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند.

کاهش استرس و خواب راحت

پس از اوج لذت جنسی، هورمونی به نام اکسی توسین و پرولاکتین در بدن منتشر می شوند. هر دو هورمون اکسیتوسین و پرولاکتین در ایجاد آرامش و خواب راحت موثر هستند.

تقویت عضلات کف لگن

عضلات کف لگن از مثانه، روده و رحم محافظت می کنند. هنگامی که رابطه جنسی برقرار می شود، دهانه مهبل، مقعد و مجرای ادراری به بالا کشیده شده و تقویت می شوند. تقویت این عضلات به معنی کنترل بیشتر ما بر روی برخی از عملکردهای بدن مانند ادرار کردن است. تقویت عضلات کف لگن همچنین توانایی دستیابی به احساس لذت، در هنگام رابطه جنسی را افزایش می دهد.

و حرف آخر این که شواهد زیادی در مورد کالری سوزی رابطه جنسی وجود دارد. اما از مجموع آن ها می توان نتیجه گرفت که هر دقیقه رابطه جنسی بین ۳ الی ۴ کالری می سوزاند. به غیر از این عامل، رابطه جنسی مزایای بیشمار دیگری نیز دارد. پس زیاد بر روی این موضوع تمرکز نکنید و از زندگی خود لذت ببرید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *