در چه صورتی کودک دارای گروه خونی Rh منفی می شود؟

در چه صورتی کودک دارای گروه خونی Rh منفی می شود؟
در چه صورتی کودک دارای گروه خونی Rh منفی می شود؟

طبق گفته متخصصان انجمن آمریکایی بارداری، یک کودک مبتلا به گروه خونی رسوس منفی، که بیشتر Rh منفی خون نامیده می شود، فاقد فاکتور Rh است. RH پروتئینی است که بر روی سطح سلول های قرمز خون قرار دارد. افرادی که این پروتئین را دارند اصطلاحا خونشان Rh مثبت است. در حالی که افراد بدون آن دارای خون Rh منفی هستند. اما داشتن خون Rh منفی یک اختلال نیست. محققان گزارش می دهند که برخی شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که Rh منفی هستند ممکن است بدنشان در برابر برخی از بیماری ها محفاظت بیشتری شود. با این حال، زنان مبتلا به Rh منفی خون اگر پیش از تولد نوزاد مراقبت های پزشکی فوری را دریافت نکند ممکن است در دوران بارداری عوارض بالقوه جدی را تجربه کند. اما چرا کودک دارای گروه خونی Rh منفی می شود؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت ما را همراهی کنید.

کودک دارای گروه خونی Rh منفی

ارثی بودن Rh منفی

برای اینکه کودک دارای گروه خون Rh منفی باشد، او باید دو ژن Rh منفی را به ارث برده باشد. یکی از پدر و یکی از مادر. طبق نظر متخصصان بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد در استنفورد، یک زوج تنها در صورتی می توانند دارای یک فرزند فاقد فاکتور Rh باشند که هر دو آنها Rh منفی باشند یا هر دو حامل یک ژن Rh منفی خون باشند. افراد با هر نوع گروه خونی عمده، A، B، O یا AB ، می توانند با Rh منفی متولد شوند. طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا، حدود ۱۵ درصد از جمعیت این کشور دارای خون Rh منفی هستند.

تاثیر RH منفی بر سلامت

پزشکان موسسه خیریه مارچ آو دایمز اطمینان می دهند که کودک دارای گروه خونی Rh منفی از مشکلات سلامتی که مستقیما ناشی از کمبود عامل Rh باشد، رنج نمی برد. داشتن این نوع خون یک ویژگی است، شبیه به داشتن موهای قهوه ای یا کک و مک. پزشکان موزه فن آوری نوآوری، که توسط گروه ژنتیک دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد پشتیبانی می شود، اشاره می کنند که افرادی که دارای خون Rh منفی هستند نسبت به افراد دارای Rh مثبت، مقاومت بیشتری نسبت به انگل کشنده توکسوپلاسما دارند. متخصصان ژﻧﺘﯿﮏ استدلال می کنند که خون Rh منفی ممکن است یک سازگاری باشد که برای محافظت در برابر انگل ها و ویروس ها پیشرفت کرده است، اگر چه برای تایید این گفته تحقیقات بیشتری لازم است.

خطرات احتمالی

تنها خطر مرتبط با خون Rh منفی ، ناسازگاری Rh است که هنگامی رخ می دهد که یک زن با خون Rh منفی یک کودک با Rh مثبت داشته باشد. در این شرایط نوزاد ژن Rh مثبت غالب را از پدر به ارث برده است. بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد گزارش می دهد که در بناسازگاری Rh، بدن مادر آنتی بادی هایی را ایجاد می کند که سلول های قرمز خونی نوزاد را از بین می برد و باعث ایجاد تراکم خون در کبد و طحال، کم خونی و زردی می شود. در موارد شدید، این بیماری می تواند منجر به زردی شدید، آسیب مغزی، ناشنوایی، تشنج یا مرگ زودرس شود. اگر مادر Rh مثبت باشد و نوزادش Rh منفی باشد ناسازگاری Rh به وجود نمی آید.

جلوگیری

بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد گزارش می دهد که کلید جلوگیری از ناسازگاری Rh تشخیص زودهنگام است. زنانی که در مراحل اولیه بارداری تحت مراقبت های پیش از زایمان قرار می گیرند برای تشخیص نوع عامل Rh  آزمایش می شوند. اگر خون آنها Rh منفی باشد، آنها می توانند ایمونوگلوبولین Rh یا Rhlg دریافت کنند. این ماده یک محصول مشابه خون است که مانع تخریب سلول های خونی Rh مثبت نوزاد توسط آنتی بادی هایی که بدن مادر تولید می کند می شود. اکثر زنان دارای Rh منفی در هفته ۲۸ دوران بارداری و همچنین پس از هرگونه اتفاقی که باعث تماس بین خون مادر و خون جنین می شود، از جمله آمنیوسنتز یا ضربه به شکم، ایمونوگلوبولین Rh تزریق می کنند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *