مقالات

بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب 

بیدار شدن از خواب با سوزش یا بی حس شدن دست یک تجربه معمول برای بسیاری از افراد است. در اغلب موارد، خوابیدن به پهلو می تواند بر روی اعصاب دست فشار آورده و موجب احساس “سوزن سوزن” شود. در بعضی موارد، حتی ممکن است متوجه شوید که دست ها کاملا بعد از بیدار شدن از خواب بی حس شده اند. معمولا هنگامی که موقعیت بدن را عوض می کنید، حس به سرعت به دستان شما باز می گردد و سوزش از بین می رود. بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب گاهی علت دیگری دارد.

آسیب عصبی، سندرم تونل کارپ، بیماری های خودایمنی یا دیابت می توانند باعث بروز بی حسی و سوزش مزمن در دست شوند. در این حالت سوزش ممکن است در طول روز ادامه یابد.

در این مقاله مجله پیام سلامت، به دلایل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب اشاره کرده و بعضی از راهنمایی های مفید را در مورد آنچه که می توانید انجام می دهید، مطرح کرده ایم.

چرا وقتی از خواب بیدار می شویم احساس بی حسی در دست ها می کنیم؟

محققان National Institutes of Health می گویند که نام پزشکی برای احساس سوزن سوزن شدن اندام ها، پارستزی است. احساس سوزش در دست معمولا زمانی اتفاق می افتد که فشاری روی اعصاب دست وجود دارد. به عنوان مثال، خوابیدن با حالتی که سر روی دست قرار گیرد، چنین حسی را به وجود می آورد.

به نظر می رسد دست های ما به خصوص در ایجاد احساسات سوزن سوزن شدن در طول شب، حساس تر هستند.

پروفسور براندون جی. ویلهلمی می گوید که دست شامل مجموعه ای از اعصاب، رباط ها و عروق خونی است. ۳ عصب اصلی در دست که حساسیت دارند، مدیان، رادیال، و اولنار هستند. اگر هر کدام از این عصب ها فشرده، آسیب دیده یا تحریک شوند، ممکن است از ناحیه بازو احساس بی حسی کنید.

علائم مرتبط با بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن

اگر صبح ها با بی حسی دست از خواب بیدار می شوید، احتمالا این نشانه تنها علامتی است که ممکن است داشته باشید. با این حال، اگر علت دیگری به غیر از خواب رفتن دست وجود داشته باشد، ممکن است یکی از علائم زیر را تجربه کنید:

 • احساسی مانند شوک الکتریکی در انگشتان
 • احساس کشیدگی در بازو که به سمت شانه می رود
 • ضعف و مشکل در دست گرفتن گرفتن اشیاء
 • التهاب در مفاصل انگشتان یا مچ دست
 • احساس تنگ شدن یا بیحسی در هر دو دست و پا
 • بی حسی در پشت دست
 • سوزش درد هنگام بازگشت حس به دست

دلایل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن

خوابیدن

خوابیدن در موقعیتی که باعث ایجاد فشار روی دست ها در طول شب می شود یکی از دلیل رایج بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن است. با توجه به مدت زمانی که فشار بر روی عصب بوده است، ممکن است خواب رفتن دست را نیز تجربه کنید.

مجله Plastic and Reconstructive Surgery یک مطالعه را منتشر کرد که نشان می دهد سوزن سوزن شدن دست و بی حسی در صبح در بیشتر موارد با موقعیت بدن در زمان خواب ارتباط دارد. محققان کشف کردند که خوابیدن به پهلو باعث خواب رفتن دست می شود.

برخی از موقعیت هایی که می توانند باعث بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن شوند عبارتند از:

 • گذاشتن سر روی بازو
 • خوابیدن روی کمر و بالا بردن دست ها
 • گذاشتن دست زیر بدن و خوابیدن بر روی شکم

فلج شنبه شب

یکی دیگر از دلایل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن فلجی است که به عنوان “فلج شنبه شب” شناخته می شود.

مجله Neurosurgery گزارش می دهد که اصطلاح فلج شنبه شب برای افرادی استفاده می شود که با حالت مستی می خوابند. مسمومیت با الکل معمولا با ایجاد خواب رفتگی دست، فرد را از خواب بیدار می کند. نتیجه معمولا این است که فرد از خواب بیدار می شود و سردرد شدید دارد.

اغلب مصرف الکل بیش از حد با نوروپاتی الکلی نیز همراه است. این عارضه با سوزش در هر دو دست و پا مشخص می شود. دکتر کارول Dersarkissian در WebMD می گوید که مشروبات الکلی می توانند به بخش های انتهایی عصب آسیب برسانند یا باعث کمبود ویتامین و پارستزی دست شوند.

سندرم تونل کارپ

یکی از دلایل رایج بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن خواب، سندرم تونل کارپال است. فشار مداوم روی عصب مدیان در مچ دست باعث می شود کف دست در صبح بی حس شود.

براساس تحقیقات منتشر شده در مجله Neurologia Medico-Chirurgica، اولین علامت سندرم تونل کارپال، سوزش دست هاست. این عارضه ممکن است همراه با احساس سفتی در صبح باشد. همانطور که سندرم تونل کارپال پیشرفت می کند، فرد سوزش دست را در طول خواب و در طول تمام روز تجربه می کند.

دکتر Friedhelm Sandbrink، متخصص مغز و اعصاب، می گوید سندرم تونل کارپال می تواند در طول شب نیز باعث دردسر شود و فرد را از خواب بیدار کند.

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تونل کارپ می گویند انگشتان دستشان مانند سوسیس شده است، هرچند که تورم دست قابل مشاهده نیست. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که صبح به آرامی دست ها و انگشتان خود را تکان دهید تا احساستان باز گردد.

فشرده شدن عصب اولنار

فشردگی عصب اولنار در دست می تواند دلیل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن خواب باشد.

مجله Chiropractic Medicine گزارش می دهد که با وجود فشرده شدن عصب اولنار، سوزش در انگشتان دست در طول شب بدتر می شود. فرد مبتلا به فشردگی عصب اولنار ممکن است احساس ضعف در بازو را همراه با درد سوزشی داشته باشد. محققان همچنین خاطر نشان کردند که وضعیت بد بدن در طول روز می تواند علائم عصبی را در شب تشدید کند.

پزشکان American Academy of Orthopedic Surgeons گزارش می دهند که خوابیدن با آرنج خم، احساس بیحسی و سوزش در انگشت کوچک ایجاد می کند.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین و مواد معدنی نیز می تواند سبب سوزش دست یا بی حسی در صبح شود. اگر بدن نتواند ویتامین ها و مواد معدنی خاصی را جذب کند آسیب های عصبی رخ می دهد.

Clinics Journal Neurologic شرایطی را به نام نوروپاتی های تغذیه ای توصیف می کند. تحقیقات نشان داده اند که عدم رعایت رژیم غذایی سالم، بیماری های دستگاه گوارش یا حاملگی می توانند بر روی سیستم عصبی تاثیر بگذارند.  مبود های ویتامینی که می توانند مسئول بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن خواب باشند عبارتند از:

 • ویتامین B12. پزشکان می گویند که کمبود ویتامین B12 می تواند موجب آسیب عصبی شود و باعث شود فرد بی حسی در دست و انگشتان داشته باشد.
 • ویتامین B6. کمبود ویتامین B6 ممکن است با بی حسی و سوزش در پاها شروع شود و در نهایت به دست ها گسترش یابد. در نهایت، درد سوزشی در اندام ایجاد می شود. برخی تحقیقات به این واقعیت اشاره می کنند که کمبود ویتامین B6 می تواند باعث ایجاد سندرم تونل کارپال شود.
 • ویتامین E. بدن شما برای کارکرد صحیح اعصاب نیاز به ویتامین E کافی دارد.

سایر دلایل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن خواب

بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب
بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب

تحت فشار بودن اعصاب شانه، دست ها یا باوزها شایع ترین علت بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن خواب هستند. با این حال، برخی از بیماری های زمینه نیز بدن را در معرض خطر بی حسی دست پس از بیدار شدن قرار می دهند.

دیابت و بی حسی انگشتان در صبح

دیابت می تواند اعصاب دست را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود که هر روز صبح با بی حسی خفیف و سوزش دست از خواب بیدار شوید. تحقیقات انجام شده توسط American Academy of Neurology دریافتند که یکی از نشانه های دیابت، ضعف، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در دست یا پا است. این بیماری نوروپاتی دیابتی نامیده می شود و باعث آسیب دیدگی اعصاب محیطی می شود.

پزشکان می گویند که دیابت بیشتر در اندام های فوقانی بدن باعث ایجاد بی حسی و سوزش می شود. دیابت می تواند درد در بازوها و ضعف عضلانی را نیز ایجاد کند. نوروپاتی دیابتی همچنین یکی از علل سوزش دست یا کف دست است.

سکته مغزی

سوزش خفیف یا بی حسی مداوم در دست می تواند یک عارضه از سکته مغزی باشد که به علت آسیب عصبی در بازوی چپ یا راست رخ می دهد.

پزشکان کلینیک مایو گزارش می دهند که بی حسی مزمن در بازو یا دست، یک عارضه معمول در سکته مغزی است. در بعضی موارد، بیماران مبتلا به سکته مغزی متوجه می شوند که همه حسشان را در یکی از بازوها از دست داده اند.

در برخی موارد، بیدار شدن در اواسط شب با بی حسی بازو ممکن است نشانه ای از سکته مغزی باشد

سایر علائم سکته مغزی شامل موارد زیر است:

 • فلج یا بیحسی بازو، پا و صورت که بر روی یک طرف بدن شما تاثیر می گذارد.
 • لکنت زبان
 • مشکلات بینایی
 • سردرد شدید

کلینیک مایو گزارش می دهد که با انتخاب سبک زندگی سالم، می توان از بسیاری از سکته ها پیشگیری کرد. انجام اقداماتی برای کاهش فشار خون، کاهش وزن و کنترل دیابت می تواند به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک کند.

مولتیپل اسکلروزیس

گاهی اوقات بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب با مولتیپل اسکلروزیس (MS) همراه است.

پزشکان کلینیک مایو می گویند که مولتیپل اسکلروزیس هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به غلاف های عصبی حمله می کند و موجب تخریب اعصاب می شود. بی حسی یا سوزش در دست و سایر قسمت های بدن، در این بیماران رایج است. گاهی اوقات درد می تواند ناگهانی و شدید باشد و مانند شوک الکتریکی حس شود.

دیگر دلایل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن

به گفته پزشکان National Health Service، دلایل دیگری نیز ممکن است این حس را در دست ها ایجاد کنند. این دلایل عبارتند از:

 • بیماری رینود. این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که با سفید شدن انگشتان و احساس سوزش در کف دست و نوک انگشتان مشخص می شود.
 • بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن گاهی اوقات اثر جانبی آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد تشنج است.
 • آسیب عصبی نیز باعث ایجاد بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن می شود.
 • مواد سمی. فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و برخی داروهای شیمی درمانی می توانند باعث ایجاد احساس بی حسی شوند.
 • عفونت هایی مانند بیماری لایم می توانند احساس درد و سوزش در دست و پا ایجاد کنند. این علائم ممکن است سال ها پس از عفونت اولیه ظاهر شوند.

برای از بین بردن بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن چه کاری باید انجام دهیم؟

 • از فشار روی بازو اجتناب کنید.
 • ۵ دقیقه بعد از بیدار شدن بازوها را تکان دهید تا با بهبود گردش خون، بی حسی از بین برود.
 • بازوها را ۵ ثانیه بالای سر نگه دارید.
 • در حالی که به آرامی سر خود را به سمت بالا حرکت می دهید و اعصاب  گردن را می کشید، دست ها را بالای سر ببرید به طوری که باوزها با گوش در تماس باشند.
 • شانه ها را بالا و پایین و به جلو و عقب بچرخوانید.
 • هر روز صبح این روند را تکرار کنید.

چگونه از بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن جلوگیری کنیم؟

موقعیت بدن را در طول خواب عوض کنید.

 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم به بهبود گردش خون کمک می کند و باعث می شود خواب شبانه بهتری را تجربه کنید.
 • در طول روز، برای جلوگیری از ایجاد فشار عضلات و فشار عصبی در شانه، درست بنشینید.
 • اگر کارهای تکراری مانند تایپ کردن، دوختن یا بافندگی را به صورت منظم انجام می دهید، هر چند ساعت یک بار دستها و انگشتانتان خود را به جلو بشکند و مچ دستانتان را بچرخانید.
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم سالم و متعادلی دارید. این کار باعث می شود ویتامین ها و مواد معدنی کافی را وارد بدن کنید.

چه زمانی به دلیل بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن باید به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشکان کلینیک مایو می گویند، زمانی که بیحسی و سوزش در دست ها با علائم زیر همراه است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • سوزش به تدریج پایدارتر می شود.
 • احساس بی حسی به سایر قسمت های بدن شما گسترش یافته است.
 • سوزن سوزن شدن ثابت است و پس از آسیب دیدگی آغاز شده است.
 • فقط یک یا دو انگشت احساس بیحسی دارد.
 • به نظر می رسد که احساس سوزش در دست مربوط به کارهای تکراری است.
بی حسی یا سوزش دست پس از بیدار شدن از خواب
1 (20%) 1 vote

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397