مضرات مالتودکسترین و معرفی ۵ جایگزین سالم برای آن

مضرات مالتودکسترین
مضرات مالتودکسترین

مالتودکسترین به عنوان یک قوام دهنده، پرکننده یا نگهدارنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. این ماده در واقع یک پودر سفید مصنوعی است که می تواند از هر نشاسته ای تولید شود. اما معمولاً از نشاسته ذرت، برنج، سیب زمینی یا گندم تهیه می شود.

اگرچه مالتودکسترین از غذاهای طبیعی گرفته می شود، اما قبل از این که مصرف شود، فرآوری زیادی روی آن انجام می شود. طبق گفته FDA، نشاسته از فرایندی به نام هیدرولیز جزئی عبور می کند. در این فرآیند از آب، آنزیم ها و اسیدها برای تجزیه نشاسته و تولید پودر سفید محلول در آب استفاده می کنند.

وقتی پودر به مواد غذایی اضافه می شود، محصول را غلیظ کرده؛ از تبلور جلوگیری می کند و به متصل شدن مواد به یکدیگر کمک می کند.

تفاوت بین مالتودکسترین و موادی مانند شربت ذرت در این است که مالتودکسترین هیدرولیز می شود و کمتر از ۲۰ درصد قند دارد. در حالی که شربت ذرت بیش از ۲۰ درصد قند دارد.

مضرات مالتودکسترین

افزایش قند خون

مالتودکسترین می تواند باعث افزایش شدید قند خون شود. زیرا این ماده از شاخص گلیسمی بالایی برخوردار است. همانطور که در تحقیقات منتشر شده در Nutrients نشان داده شده است؛ این نکته می تواند به ویژه برای افرادی که علائم دیابت یا مقاومت به انسولین دارند، خطرناک باشد. شاخص گلیسمی مالتودکسترین (بین ۱۰۶ تا ۱۳۶) حتی بالاتر از شکر معمولی (۶۵) است.

کربوهیدرات هایی که به راحتی مثل مالتودکسترین و قند جذب می شوند به سرعت وارد جریان خون شده و اگر برای تامین انرژی استفاده نشوند؛ به عنوان چربی ذخیره می شوند.

این کربوهیدرات ها بسیار متفاوت تز از کربوهیدرات های پیچیده واقعی با غلات سبوس دار هستند که به آرامی تجزیه می شوند و جذب آنها به شما کمک می کنند احساس سیری طولانی تر و انرژی بیشتری داشته باشید.

سرکوب رشد پروبیوتیک ها

مالتودکسترین با سرکوب رشد پروبیوتیک های مفید می تواند ترکیب باکتری های روده را تغییر دهد. تحقیقات انجام شده در انستیتو تحقیقات لرن در اوهایو نشان داد که پلی ساکاریدهایی مانند مالتودکسترین با اختلالات روده مرتبط با باکتری ها ارتباط دارند. به گفته محققان، افزایش مصرف پلی ساکاریدها در رژیم های غربی با شیوع بیماری کرون در اواخر قرن بیستم همزمان شده است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد که مالتودکسترین باعث افزایش چسبندگی باکتری به سلول های اپیتلیال روده انسان و افزایش چسبندگی E. coli که با اختلالات خود ایمنی همراه است می شود.

حتی تحقیقات بیشتر نشان داده اند که مالتودکسترین بقای سالمونلا را افزایش می دهد. رشد این باکتری ممکن است مسئول طیف گسترده ای از بیماری های التهابی مزمن باشد.

مطالعه ای که در مرکز تحقیقات ایمنی شناسی مخاطی و زیست شناسی مخاطی در بوستون انجام شده نیز نشان می دهد که مالتودکسترین پاسخ های ضد باکتریایی سلولی را مختل کرده و مکانیسم های دفاعی ضد میکروبی روده را سرکوب می کند. به این ترتیب منجر به بیماری التهابی روده و سایر بیماری هایی می شود که از پاسخ نامناسب سیستم ایمنی به باکتری ها ناشی می شوند.

استفاده از ذرت اصلاح شده ژنتیکی در تهیه آن

اگرچه سازمان غذا و دارو آمریکا نیازی به انجام آزمایش ایمنی برای ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) ندارد، اما افزایش تحقیقات مستقل نشان دهنده ارتباط این ارگانیسم ها با بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر، سرطان، آسیب کلیوی، مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها، اختلالات تولید مثل و آلرژی هستند.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در Critical Reviews in Food Science and Nutrition، غذاهای اصلاح شده ژنتیکی ممکن است به طور سمعی روی چندین ارگان و سیستم بدن از جمله پارامترهای پانکراس، کلیه، تولید مثل و سیستم ایمنی اثر بگذارند.

از آنجا که مالتودکسترین ذرت با پردازش ذرت با آنزیم ها ساخته می شود و وزارت کشاورزی ایالات متحده اعلام کرده است که ۸۵ درصد ذرت کاشته شده در این کشور از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند تا نسبت به علف کش ها مقاوم شوند، به احتمال زیاد مالتودکسترینی که می خورید یک ماده غذایی اصلاح شده ژنتیکی است.

ایجاد کننده واکنش آلرژیک یا عوارض جانبی

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال علوم تغذیه ای و ویتامینولوژی منتشر شده است خاطرنشان کرد که مصرف مالتودکسترین، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است باعث علائم گوارشی مانند غرغر شکم، گاز و حتی اسهال شود. همچنین گزارش ها نشان دهنده وقوع سایر واکنش های آلرژیک به مالتودکسترین، مانند سوزش پوست، گرفتگی و نفخ هستند.

مالتودکسترین گاهی اوقات از گندم تهیه می شود. اما گفته می شود که فرایند تولید این ماده گلوتن را از گندم کاملاً خارج کرده و خوردن آن برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا علائم عدم تحمل گلوتن ایمن است.

در طی پردازش مالتودکسترین، تمام پروتئین ها از جمله گلوتن حذف می شوند. اما هنوز هم ممکن است در محصولات حاوی مالتودکسترین اثری از گلوتن وجود داشته باشد. این نکته می تواند برای افرادی که دچار بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن هستند، خطرناک باشد.

بدون مواد مغذی

یک قاشق چایخوری مالتودکسترین حدود ۱۵ کالری و ۳٫۸ گرم کربوهیدرات دارد. اما این ماده آنقدر فرآوری شده است که عاری از همه مواد مغذی است. این ماده می تواند سطح قند خون را افزایش داده و رشد باکتری های مضر در روده را تقویت کند. از طرفی همانطور که در مطالعات اثبات شده است مصرف مالتودکسترین هیچ مزایایی برای بدن ندارد.

هنگام انتخاب مواد غذایی برای استفاده به عنوان قوام دهنده، همیشه از محصولات طبیعی را انتخاب کنید که ارزش غذایی زیادی دارند.

افزایش وزن

با توجه به اینکه مالتودکسترین ارزش غذایی خاصی ندارد؛ سطح قند خون را بالا می برد و یک کربوهیدرات ساده است؛ مصرف آن در واقع می تواند منجر به افزایش وزن شود.

با توجه به اینکه این ماده معمولاً به عنوان یک ماده قوام دهنده در محصولات مختلف استفاده می شود؛ ممکن است تصور شود که مقدار کمی از آن نمی تواند تاثیر چندانی بر روی بدن داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که مالتودکسترین به عنوان یک قند در بدن عمل می کند و به شما در کاهش وزن کمک نمی کند. به همین دلیل است که معمولاً توسط ورزشکاران و بدنسازان برای افزایش وزن مصرف می شود.

آیا مالتودکسترین مزیتی برای بدن دارد؟

برای بدنسازی مفید است

بدنسازان بعضاً برای بازیابی سطح گلیکوژن بدن (انرژی ذخیره شده) و گلوکز (انرژی قابل استفاده) از کربوهیدرات های ساده پس از تمرینات سخت استفاده می کنند. پس از تمرین، بدنسازان یا ورزشکاران ممکن است برای جذب کربوهیدرات ها به درون سلول های عضلانی، مصرف غذاهای پر از گلیسمی (مانند مالتودکسترین و دکستروز) که باعث افزایش قند خون و انسولین طبیعی می شوند؛ را انتخاب کنند.

تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و ورزش متابولیسم نشان می دهد که پودر کربوهیدراتی به شکل مالتودکسترین برای ورزشکاران جوان سالم که از آن برای سنتز گلیکوژن بعد از ورزش استفاده می کنند بی خطر است. البته با فرض اینکه متابولیسم گلوکز در بدنشان کافی است.

قند خون پایین را تنظیم می کند

از آنجا که مالتودکسترین سطح قند خون را افزایش می دهد، می تواند برای افرادی که از افت قند خون مزمن رنج می برند، مفید باشد. برای برخی از افراد مصرف این پلی ساکارید به تنظیم قند خون کمک می کند.

ممکن است با سرطان روده بزرگ مبارزه کند

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ در Cology Biology & Therapy منتشر شده است نشان می دهد که مالتودکسترین یک سرکوب کننده تومور برای سلول های سرطانی روده بزرگ است.

در این مطالعه مشخص شد که کربوهیدرات های مقاوم به هضم دارای خواص ضد توموری هستند و ممکن است توسط بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ به عنوان یک مکمل غذایی استفاده شود.

جایگزین های سالم تر

اگر تمایل به خوردن غذاهای بسته بندی شده یا فرآوری شده دارید، احتمال دارد که زیاد مالتودکسترین مصرف کنید. خوردن مواد غذایی طبیعی همیشه انتخاب سالم و ایمن تری است. به خصوص اگر مشکل قند خون دارید یا در کاهش وزن خود با مشکل مواجه شده اید.

شیرین کننده های طبیعی و جایگزین های قندی زیادی برای این ماده وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

استویا

استویا یک شیرین کننده بدون کالری و طبیعی است که از برگ گیاه استویا به دست می آید. استویا فواید زیادی دارد. تحقیقات نشان داده اند که این ماده می تواند میزان قند خون ناشتا را به طور قابل توجهی کاهش داده و مقاومت به انسولین را در موش های دیابتی تعادل بخشد.

استفاده از عصاره استویا باکیفیت به جای شکر یا سایر فرم های فرآوری شده قند، مانند مالتودکسترین به شما کمک می کند که نه تنها مصرف روزانه قند خود ار پایین بیاورید، بلکه کالری دریافتی خود را نیز کاهش دهید.

پکتین

پکتین کربوهیدراتی است که از میوه ها، سبزیجات و دانه ها استخراج می شود. گلابی، سیب، آلو، پرتقال و سایر مرکبات غنی از پکتین هستند. کاربرد اصلی پکتین استفاده از آن به عنوان یک ماده ژل کننده، غلیظ کننده و تثبیت کننده مواد غذایی است.

استفاده از پکتین به عنوان ماده ای در پخت و پز فواید  زیادی دارد. برجسته ترین آن، فیبر محلول در آب است که برای سلامت سیستم گوارش عالی است.

طبق نتایج مطالعات این ماده با اتصال به چربی های موجود در دستگاه گوارش از جمله کلسترول و سموم باعث از بین رفتن آنها می شود و بدین ترتیب بدن را سم زدایی کرده و میزان قند بدن را تنظیم می کند.

خرما

خرما پتاسیم، مس، آهن، منگنز، منیزیم و ویتامین B6 داردد. این ماده شیرین به راحتی هضم شده و به متابولیسم پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که خرما خواص زیادی برای بدن دارد. خرما یکی از از شیرین کننده های طبیعی عالی و جایگزین های قندی سالم برای مالتودکسترین است.

عسل

شما می توانید مصرف کربوهیدرات های فرآوری شده را کم کرده و در عوض ذخیره گلیکوژن در بدن را با عسل خالص و خام پر کنید. عسل خام فیلتر نشده دارای ارزش غذایی زیادی برای بدن است. این ماده حاوی ۸۰ درصد قند طبیعی است. عسل منبع انرژی است که به راحتی جذب شده و به صورت گلیکوژن ذخیره می شود تا قبل و بعد از ورزش کردن از آن به عنوان منبع انرژی استفاده شود.

بر خلاف کربوهیدرات های ساده فرآوری شده، عسل سطح آنتی اکسیدان های بدن را نیز بالا می برد. در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به عنوان ماده ای پیشگیری کننده از بدن در برابر بسیاری از بیماری های ناتوان کننده عمل می کند. عسل دستگاه گوارش را تنظیم کرده و کنترل قند خون را بهبود می بخشد. در حقیقت تحقیقات ثابت کرده اند که عسل دارای اثرات ضد دیابتی است.

منابع:

 1. The Effect of Dietary Glycaemic Index on Glycaemia in Patients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials
 2. The dietary polysaccharide maltodextrin promotes Salmonella survival and mucosal colonization in mice
 3. Crohn’s disease-associated adherent-invasive Escherichia coli adhesion is enhanced by exposure to the ubiquitous dietary polysaccharide maltodextrin
 4. The dietary polysaccharide maltodextrin promotes Salmonella survival and mucosal colonization in mice
 5. Deregulation of intestinal anti-microbial defense by the dietary additive, maltodextrin
 6. Health risks of genetically modified foods
 7. The maximum single dose of resistant maltodextrin that does not cause diarrhea in humans
 8. Maltodextrin utilization plays a key role in the ability of group A Streptococcus to colonize the oropharynx
 9. Lack of effect of a high-calorie dextrose or maltodextrin meal on postprandial oxidative stress in healthy young men
 10. Tumor suppression by resistant maltodextrin, Fibersol-2
 11. Interaction of a dietary fiber (pectin) with gastrointestinal components (bile salts, calcium, and lipase): a calorimetry, electrophoresis, and turbidity study
 12. Date fruits (Phoenix dactylifera Linn): an emerging medicinal food

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *