تغذیه در روزهای عید

توصیه ها و هشدارهای دکتر مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه و رژیم درمانی

ایام عید که فرامی رسد روزها به دید و بازدید می گذرد. همه لباس های نو و تمیز به تن می کنند و راهی منزل دوستان و آشنایان می شوند. در گذشته بزرگ ترها به کوچک ترها عیدی و تخم مرغ رنگی می دادند و عموما شیرینی و تنقلاتی مانند کشمش، مویز و نقل به مهمان ها تعارف می کردند….

اما این روزها خوراکی های پذیرایی تا حدی متفاوت از گذشته است. پاستیل، شیرینی های بزرگ لذیذ و انواع آجیل ها جای خوراکی های قدیمی را گرفته اند. خانم ها اکثرا می گویند که در رژیم هستند و باید مراقب تناسب اندامشان باشند. خیلی ها هم از بالا رفتن قند و چربی خونشان می ترسند اما در مقابل میزبانی که مرتب تعارف می کند چه می توان کرد؟ در گفت وگویی با دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد تفاوت پذیرایی و درست و غلط بودن عادت های رایج در این ایام پرسیدیم.

▪ در مورد آیین پذیرایی در عید بفرمایید و اینکه آیا تفاوتی با گذشته دارد یا نه؟

در قدیم محله ها کوچک تر بود و افراد نزدیک هم زندگی می کردند. هنگام دید و بازدید عید وقتی خانه یک نفر می رفتند جمع می شدند و از همان جا به خانه دیگری می رفتند اما امروزه نوع دید و بازدیدها تغییر کرده است. افراد روز معینی را مشخص می کنند و در خانه می مانند تا مهمان ها برسند. برخی از دید و بازدیدها هم به صورت رستورانی درآمده است. یعنی میزبان یک روز تعطیل همه را به رستوران دعوت می کند. در گذشته پذیرایی ناهار و شام در ایام نوروز جایگاهی نداشته اما امروز به دلیل کوچک ترشدن خانه ها و جوابگونبودن فضای خانه برای مهمان زیاد، این عادت مرسوم شده است. تفاوت عمده دیگر در میزان سفرهاست. در گذشته سفرهای نوروزی به حدی که امروزه دیده می شود، نبود و بسیاری افراد در حال حاضر در طول نوروز در سفر هستند بنابراین دید و بازدید به بعد از عید موکول می شود اما در مورد نحوه پذیرایی باید گفت در حال حاضر عادت های پذیرایی، تفاوت چندانی با گذشته ندارد. از قدیم الایام ایرانی ها از مهمان خود با چای، شیرینی و میوه پذیرایی می کرده اند و هنوز هم همین طور است. البته شیرینی ها قبلا بیشتر سنتی و شامل پشمک، باقلوا، قطاب و… بود. سایز شیرینی ها هم کوچک تر از اندازه شیرینی های امروزی بود. انواع نان نخودچی، شیرینی های گردویی، نان های برنجی، شیرنی های زنجبیلی و… تعارف می شد که مهمان حتی اگر چند شیرینی می خورد، حجم بالایی از این نوع خوراکی را دریافت نمی کرد. امروزه برخلاف گذشته شیرینی های بزرگ تعارف می شود که کار نادرستی است. درواقع، مصرف چند شیرینی بزرگ در منازل مختلف باعث افزایش کالری مصرفی و اضافه وزن می شود.

▪ توصیه می کنید در ایام عید از چه نوع شیرینی هایی برای پذیرایی استفاده کنیم؟

شیرینی های سنتی یا شیرینی های کوچک و خشک بهترین انتخاب هستند. برخی از افراد شیرینی های تر می خرند که ماندگاری زیادی ندارد. جای این شیرینی ها یخچال است. در ایام نوروز گاهی شیرینی صبح تا شب یا در اثر غفلت شبانه روز بیرون از یخچال قرار می گیرد که اگر ماندگاری پایینی داشته باشد، فاسد خواهد شد.

▪ میوه های مرسومی که تعارف می شود موز، سیب، پرتقال، نارنگی، کیوی و خیار است! اگر این بشقاب میوه جلویمان بود ارجحیت با کدام میوه است؟

سیب و پرتقال و البته خیار که جزو صیفی جات است ولی در ایران در سبد میوه قرار می گیرد که البته انتخاب خوبی است.

▪ در مورد دلیل انتخابتان بفرمایید.

از میان میوه ها توصیه می شود بیشتر میوه هایی را مصرف کنید که ویتامین آنها در کبد ذخیره می شود. ویتامین A از ویتامین هایی است که در کبد ذخیره می شود و تا چند ماه نیاز فرد را برطرف می کند. پیش ساز این ویتامین در سیب و پرتقال وجود دارد. مزیت خیار هم کم کالری بودن آن است و خوبی آن این است که می توانید در هر منزلی که برای عیددیدنی می روید، مصرف کنید تا هم پذیرایی شده باشید و هم کالری بالایی دریافت نکرده باشید. بنابراین اگر محدودیت مصرف میوه دارید یعنی یا وزنتان زیاد است یا قندخونتان بالاست و بیش از ۴ ۳ عدد میوه در روز نمی توانید بخورید، در یکی، دو مهمانی با خیار از خودتان پذیرایی کنید.

▪ موز را توصیه نمی کنید؟

یک موز ۲ سهم میوه است و خواص زیادی ندارد. به نسبت سایر میوه ها ویتامین A و C موز کمتر است و در عوض قند بالایی دارد و بیشتر سیرکننده است. اگر فردی طعم موز را می پسندد مصرف آن ایرادی ندارد اما به هر حال کالری بالایی دارد.

▪ تهیه چه آجیلی را توصیه می کنید؟

تخمه کدوی ریز، زیرا زمان زیادی طول می کشد تا فرد نیم سیر از آن را بشکند. خوبی این دانه ها این است که فرد هم پذیرایی می شود هم کالری کمتری دریافت می کند. مسلما بادام، پسته، فندق، بادام زمینی و… راحت تر خورده می شوند و میزان مصرف در همان زمان بیشتر است.

▪ اما کمتر میزبانی جلوی مهمانش تخمه می گذارد. بین مغز ها کدام را انتخاب کنیم؟

در درجه اول گردو چون سرشار از اسیدچرب امگا۳ است. البته معمولا در آجیل نوروزی گردو استفاده نمی شود. بقیه مغزها نیز حاوی اسیدهای چرب هستند و می توان به تعادل آنها را مصرف کرد.

▪ خوردن آجیل عادت خوبی است؟

به اندازه بله! خوبی آجیل این است که بعد از مصرف افراد میلی به خوردن غذا ندارند و کمتر برنج می خورند. ۳۰ عدد پسته ۱۲۰ کالری دارد، سیرکننده و شبیه یک وعده غذایی است. بنابراین اگر با خوردن آجیل بشقاب غذای شما کوچک تر شود، عادت خوبی است.

▪ یکی از اقلام پذیرایی میوه های خشک است. آیا می توان آنها را به جای میوه مصرف کرد؟

میوه هایی که درسته خشک می شوند را بله اما میوه های ورقه شده را خیر! میوه هایی که درسته خشک می شوند تا حدود زیادی خواصشان حفظ می شود اما میوه هایی که به شکل ورقه خشک می شوند، ویتامین زیادی ندارند. از این میوه ها به جای چیپس و پفک می توان استفاده کرد. آلو، برگه ها، توت، انجیر و… بهترین میوه های خشک هستند.

▪ در مورد انواع شکلات هم بفرمایید. از کدام نوع و چقدر مصرف کنیم؟

مصرف روزی ۱۰ گرم شکلات یا دو حبه به دلیل داشتن ترکیب های پلی فنول توصیه می شود. قطعا از میان شکلات ها، انواع مغزدارشان بهترین است.

▪ آیا این باور درست است که شکلات تلخ کالری پایین تری دارد؟

نه برخلاف این باور میزان کالری شکلات تلخ با شیری یا قنددار یکی است و رژیمی محسوب نمی شود.

▪ از میان نوشیدنی ها هنوز هم چای بهترین است؟

بله. چای نوشیدنی مرسوم پذیرایی در عید است. چای ترکیب های تئین و کافئین و آنتی اکسیدان های بسیار خوبی دارد و بهترین نوشیدنی برای پذیرایی است. البته از دیدگاه تغذیه، آب خوردن بهتر از چای است چون مجبور نیستید همراه آن خوراکی شیرینی بخورید.

▪ بهترین زمان برای عیددیدنی رفتن چه زمانی است؟

عصر، بهترین زمان عیددیدنی است. بعد از شام نیز فرصت مناسبی است. معمولا افراد صبح ها عیددیدنی نمی روند اما به هر حال اگر صاحبخانه اعلام آمادگی کند ساعت ۱۲ ۱۰:۳۰ ساعت مفیدی است که می توان از آن استفاده کرد.

سمیه مقصودعلی

روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *