بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات

بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات
بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات

همه ما گاهی از مشکلاتی که در زندگی تجربه می کنیم غمگین می شویم.  این اتفاق بخشی از انسان بودن است. اما چه اتفاقی می افتد که ما بیش از حد غمکین شده و دچار افسردگی می شویم؟ افسردگی یک اختلال روانی است که فراتر از فراز و نشیب های معمولی زندگی می رود. افرادی مبتلا به افسردگی می شوند که نمی توانند در سختی ها و شرایط خاص، به سادگی خود را جمع و جور کنند. در ادامه این مطلب می خواهیم درمان های موثر افسردگی را به شما معرفی کنیم. بیماری که متاسفانه در جهان همه گیر شده و شیوع بسیاری پیدا کرده است.

افسردگی حالتی از خلق و خوی است که در آن، ناامیدی و فقدان شور و شوق و انرژی کافی برای انجام کارها مشاهده می شود. یک فرد افسرده معمولا افکار و احساسات منفی که ممکن است رفاه جسمانی او را تحت تاثیر قرار دهد، دارد. افراد افسرده همچنین احساس غم، اضطراب، تهی بودن، نا امیدی، نگرانی و بی ارزش دارند و در مقابل رفتار دیگران تحریک پذیرند.

این افراد ممکن است نسبت به کارهایی که روزی برایشان فعالیت لذت بخش محسوب می شده، بی علاقگی نشان دهند. از دست دادن اشتها یا پرخوری، مشکلاتی در تمرکز و به خاطر سپردن جزئیات و اختلال در تصمیم گیری نیز در این افراد مشهود است. آنها همچنین می توانند خواب بیش از حد، خستگی، از دست دادن انرژی، درد و یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند. در موارد شدید افراد افسرده حتی ممکن است اقدام به خودکشی کنند.

بهترین درمان های موثر افسردگی

در ادامه می خواهیم به درمان های موثر افسردگی که بر اساس مطالعات اثبات شده اند، اشاره کنیم. این روش ها برای افرادی که دچار افسردگی خفیف و متوسط هستند کمک خواهد کرد که بدون عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی، احساس بهتری داشته باشند. این درمان ها عبارتند از:

۵-HTP

این اصطلاح مخفف هیدروکسی ۵ است. این اسید آمینه طبیعی پیش نیاز فعالیت های شیمیایی در بدن ما، و ترکیبی است که بدن ما برای تولید سروتونین به آن نیاز دارد. سطوح پایین سروتونین با افسردگی، اضطراب و رفتار پرخاشگرانه در ارتباط است. در مطالعات حیوانی و انسانی، نشان داده شده است که ۵-HTP انتقال دهنده های عصبی دیگری که در خلق و خوی درگیر هستند را افزایش می دهد.

مکمل های موجود ۵-HTP در داروخانه ها به عنوان یک داروی ضد افسردگی معرفی شده و با افزایش سروتونین در فعالیت های شیمیایی مغز اثری آرامبخش دارد. این مکمل ها برای افرادی که افسردگی های خفیف یا متوسط دارند استفاده می شود. مکمل ۵-HTP علاوه بر درمان طبیعی افسردگی موجب بهبود خواب نیز می شود. توصیه می شود استفاده از این مکمل را با ۵۰ میلی گرم در روز شروع کرده و در صورت لزوم پس از ۲ هفته این میزان را به سه بار در روز برسانید. دوز معمول برای درمان طبیعی افسردگی ۳۰۰ میلی گرم در روز است.

بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات
بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات

نکته مهم

در حالی که ۵ HTP به بدن برای انتشار سروتونین بیشتر کمک کرده و باعث می شود علائم افسردگی بهبود یابد، ممکن است تاثیر منفی بر سطح دوپامین داشته باشد. در مطالعه ای که در مجله Neuropsychiatric Disease and Treatment منتشر شده است بیان شده که استفاده طولانی مدت از این مکمل می تواند اثرات جانبی، مثل کاهش در سطح دوپامین ایجاد کند. هنگامی که سطح دوپامین خیلی کم شود، ۵ HTP اثر خود را از دست می دهد و می تواند علائم افسردگی را بدتر کند.

مخمر آبجو

مخمر آبجو سال هاست که به عنوان یک از درمان های موثر افسردگی ، اضطراب و اختلالات خواب مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه برای اولین بار و به صورت رسمی در سال ۱۹۹۸ به عنوان یک داروی ضد افسردگی به رسمیت شناخته شد و به سرعت به یکی از پرمصرف ترین داروهای ضد افسردگی در آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی تبدیل شد.

مطالعات نشان داده اند که این گیاه برای درمان افسردگی خفیف موثر تر است. با توجه به این مطالعات، در حدود ۱۰٪ از بیمارانی که از این درمان استفاده کرده اند عوارض جانبی مانند خشکی دهان، واکنش های آلرژیک و برخی از ناراحتی های شکم را تجربه کرده اند. این آمار در بیمارانی که از داروهای ضد افسردگی تجویزی استفاده می کردند حدود ۳۵% بود.

مطالعات نشان می دهد که مخمر آبجو کمک می کند تا دوپامین به طور موثر تر در مغز متابولیزه شود. این امر به کاهش علائم افسردگی خفیف و متوسط منجر می شود. این گیاه به شکل قرص یا کپسول، و معمولا بدون نیاز به نسخه، در داروخانه عرضه می شود.

SAM-e

SAM-E یا همان آدنوزیل متیونین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود. مکمل های این ماده نیز توسط داروخانه ها عرضه شده و به عنوان یک داروی ضد افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این مکمل نسبت به داروهای ضد افسردگی عوارض کمتری دارد و در مورد افسردگی های خفیف بهتر از افسردگی های شدید پاسخ می دهد.

دکتر ریچارد براون، دانشیار روانپزشکی بالینی در دانشگاه کلمبیا، تحقیقاتی بر روی درمان بیماران مبتلا به افسردگی با استفاده از این ماده انجام داده است. وی معتقد است اثر SAM-E در مقایسه با بسیاری از داروهای ضد افسردگی به دلیل افزایش سطح دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین بیشتر است. از آنجا که بیماران مبتلا به پارکینسون اغلب از افسردگی رنج می برند، SAM-E می تواند به کاهش این علائم و افزایش سطح دوپامین به طور طبیعی کمک کند.

روان درمانی

روان درمانی افسردگی به معنی صحبت با یک مشاور، روانشناس بالینی یا روان درمانگر در مورد مشکلات خود می باشد، و می تواند نقش مهمی را برای بازیابی سلامت روانی بازی کند. بسیاری از مطالعات تایید می کنند که روان درمانی می تواند یک درمان قدرتمند برای افسردگی باشد. برخی از وران درمانگران نیز ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و مشاوره را تجویز می کنند که به صورت قابل توجهی در کاهش علائم افسردگی نقش دارد.

در این روش مشاور آموزش دیده به حرف های شما گوش داده و ضمن همدردری، نحوه برخورد با هر گونه افکار و احساسات منفی را به شما آموزش داده و راهنمایی های لازم را برای داشتن دید مثبت در زندگی در اختیارتان قرار می دهند. این راهکارها می توانند درک شما را از زندگی و مشکلات عمیق تر کند. در استفاده از این روش درمانی، اعتماد به پزشک و روان درمانگر یک اصل مهم به شما می آید. پس سعی کنید مشاوری را انتخاب کنید که کاملا به او اعتماد دارید.

زردچوبه

بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات
بهترین درمان های موثر افسردگی بر اساس آخرین تحقیقات

یکی از ترکیبات دارویی اصلی در زردچوبه کورکومین است، این ماده عنصر اصلی فعال زردچوبه است و بازده و خواص درمانی زیادی دارد. شواهد در آزمایش های بالینی نشان داده که مواد تشکیل دهنده فعال در زردچوبه استرس و افسردگی در حیوانات آزمایشگاهی را کاهش داده، اما آزمایش این ماده بر روی انسان هنوز در حال انجام است.

در سال ۲۰۰۶ مطالعه انجام شده توسط دانشکده علوم پزشکی عمومی در دانشگاه پکن که با استفاده از آزمون های قبلی الهام گرفته شده بود، اثرات ضد افسردگی کورکومین را اثبات کرد.

محققان در این مطالعه نتیجه گرفتند که کورکومین موجود در زردچوبه درمان خوبی برای افسردگی مربوط به استرس می باشد. علاوه بر این، مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ در مجله Scientific World منتشر شده که نشان می دهد که کورکومین می توانید انتشار سروتونین و دوپامین (هر دو این مواد از عناصر شیمیایی ضروری برای سلامت روان هستند) را تحریک کند.

مطالعه ای نیز در سال ۲۰۱۴ در دانشکده School of Psychology and Exercise Science توسط دکتر آدریان لوپرستی انجام شده که در آن اثرات کورکومین بر روی ۵۶ داوطلب مبتلا به اختلال افسردگی حاد مورد مطالعه قرار گرفت. نیمی از این افراد روازنه ۵۰۰ میلی گرم (دو بار در روز)، از عصاره کورکومین استفاده کرده و نیم دیگر به مدت هشت هفته دارو مصرف کردند. پس از این مدت دکتر آدریان اعلام کرد که کورکومین در بهبود علائم افسردگی و بهبود خلق و خوی به طور قابل توجهی موثرتر از دارو عمل کرده است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *