ارتباط دیابت و بیماری قلبی و دیابت و سکته مغزی

ارتباط دیابت و بیماری قلبی و دیابت و سکته مغزی
ارتباط دیابت و بیماری قلبی و دیابت و سکته مغزی

داشتن دیابت به این معنی است که شما بیشتر احتمال دارد که به بیماری قلبی مبتلا شوید و شانس بیشتری برای حمله قلبی یا سکته مغزی دارید. افرادی که مبتلا به دیابت هستند همچنین بیشتر احتمال دارد که شرایط خاص یا عوامل خطری که باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی می شوند مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا را داشته باشند. اگر دچار دیابت هستید، می توانید سلامت قلب خود را با مدیریت گلوکز خون یا همان قند خون، و همچنین فشار خون و کلسترول حفظ کنید. ما در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت پیرو ارتباط دیابت و بیماری قلبی و دیابت و سکته مغزی با شما صحبت خواهیم کرد و علائم این بیماری ها را نیز ذکر می کنیم.

ارتباط بین دیابت و بیماری قلبی چیست؟

با گذشت زمان، قند خون بالا ناشی از دیابت می تواند به عروق خونی و اعصاب که قلب و عروق خونی شما را کنترل می کنند آسیب برساند. هر چقدر زمان ابتلا به دیابت در شما بیشتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری قلبی بالاتر است.

افراد مبتلا به دیابت، بیماری قلبی را در سنین پایین تری نسبت به افرادی که دیابتی ندارند، تجربه می کنند. در بزرگسالان مبتلا به دیابت، شایع ترین علل مرگ بیماری های قلبی و سکته مغزی است. افراد مبتلا به دیابت تقریبا دو برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی بر اثر بیماری های قلبی یا سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.

خبر خوب این است که اقداماتی که برای کنترل دیابت مفید هستند، برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی نیز کاربرد دارند.

چه عواملی ارتباط دیابت و بیماری قلبی را قوی تر می کند؟

اگر دچار دیابت هستید، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می توانند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و یا سکته مغزی را در بدن بالا ببرند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. اگر دچار دیابت هستید، مهم است که سیگار کشیدن را متوقف کنید. زیرا هر دو عامل یعنی سیگار کشیدن و دیابت رگ های خونی را محدود می کنند. سیگار همچنین شانس شما را برای ایجاد سایر مشکلات درازمدت مانند بیماری ریه افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین می تواند به عروق خونی پاها آسیب برساند و خطر ابتلا به عفونت های پا، زخم، و قطع عضو را افزایش دهد.

فشار خون بالا

فشار خون بالا باعث می شود که قلب برای پمپ کردن خون نیاز به کار بیشتر داشته باشد. فشار خون بالا می تواند قلب شما را تحت فشار قرار دهد، به عروق خونی آسیب برساند و خطر حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات چشم و مشکلات کلیوی را افزایش دهد.

سطح کلسترول غیرطبیعی

کلسترول نوعی چربی تولید شده توسط کبد است و در خون یافت می شود. شما دو نوع کلسترول در خون دارید: LDL و HDL.

LDL، که غالبا “کلسترول بد” نامیده می شود، می تواند عروق خونی شما را مسدود کند. سطح بالای کلسترول LDL خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. نوع دیگری از چربی خون به نام تری گلیسیرید، نیز در صورتی که بیش از حد توصیه شده در خون وجود داشته باشد می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

چاقی و چربی شکمی

اضافه وزن یا چاقی می تواند بر توانایی شما برای مدیریت دیابت تاثیر گذاشته و خطر بسیاری از مشکلات، از جمله بیماری های قلبی و فشار خون بالا را افزایش دهد. اگر اضافه وزن دارید، یک برنامه غذایی سالم حاوی  کالری کم اغلب سطح گلوکز را کاهش می دهد و نیاز شما به دارو را کم می کند. چربی بیش از حد در اطراف کمر، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید، می تواند شانس ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

اگر اندازه دور کمرتان به شرح زیر باشد، یعنی چربی بیش از حد دارید:

 • بیش از ۴۰ اینچ (۱۰۱ سانتی متر) برای مردان
 • بیش از ۳۵ اینچ (۸۹ سانتی متر) برای زنان

سابقه خانوادگی بیماری های قلبی

سابقه خانوادگی بیماری های قلبی ممکن است به شانس ابتلای شما به بیماری های قلبی بیافزاید. اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده تان قبل از ۵۰ سالگی در معرض حمله قلبی قرار داشته اند، ممکن است احتمال ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشید.

شما نمی توانید سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری ها را تغییر دهید. اما اگر دیابت دارید، مهم است که اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر بیماری قلبی انجام داده و احتمال ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهید.

چگونه می توان ارتباط دیابت و بیماری قلبی را کمتر کرد؟

کنترل دیابت می تواند ارتباط پیچیده بین دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد. شما می توانید شانس حمله قلبی یا سکته مغزی را با انجام مراحل زیر که برای مدیریت دیابت طراحی شده اند، کم کنید.

کنترل دیابت

آگاهی از الفبای دیابت یا همان مراحل ABCs برای مدیریت قند خون، فشار خون و کلسترول، به کاهش وقوع دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند. متوقف کردن مصرف سیگار نیز برای کاهش شانس بیماری های قلبی مهم است.

A انجام آزمون A1C

آزمایش A1C میانگین قند خون را در ۳ ماه گذشته نشان می دهد. این آزمایش متفاوت از تست قند خونی است که هر روز انجام می دهید. میزان A1C بالاتر، یعنی سطح قند خون شما در ۳ ماه گذشته بالا بوده است. سطح بالای گلوکز در خون می تواند به قلب، رگ های خونی، کلیه ها، پاها و چشم آسیب برساند. سطح معقول A1C برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت کمتر از ۷ درصد است.

B کنترل فشار خون

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره عروق خونی وارد می شود. اگر فشار خون بیش از حد بالا باشد، قلب باید زیاد کار کند. فشار خون بالا می تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود و به کلیه ها و چشم های آسیب برساند. سطح معقول فشار خون برای اکثر افراد مبتلا به دیابت زیر ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

C کنترل کلسترول

دو نوع کلسترول در خون وجود دارد HDL و LDL. کلسترول LDL یا “کلسترول بد” می تواند باعث آسیب عروقی شود. کلسترول بد، گاهی عامل حمله قلبی یا سکته مغزی است. کلسترول HDL یا “کلسترول خوب”  به حذف کلسترول بد از رگ های خونی کمک می کند.

در هر صورت برای کنترل ارتباط دیابت و بیماری قلبی باید کلسترول خون خود را چک کنید. اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید، ممکن است لازم باشد داروهایی مانند استاتین مصرف کنید تا کلسترولتان پایین بیاید. برخی از افراد مبتلا به LDL بسیار بالا ممکن است نیاز به مصرف دارو در سنین جوانی داشته باشند.

S ترک سیگار

سیگار کشیدن به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مضر است. زیرا مصرف سیگار و دیابت باعث تنگ شدن رگ های خونی و افزایش حجم کار قلب می شود.

اگر سیگار را ترک کردید:

 • خطر ابتلا به بیماری های زیر را کاهش داده اید:
 1. حمله قلبی
 2. سکته مغزی
 3. بیماری عصبی
 4. بیماری کلیوی
 5. بیماری چشم
 6. قطع عضو
 • گلوکز خون، فشار خون و سطح کلسترول شما ممکن است بهبود یابد.
 • گردش خون شما بهبود خواهد یافت.
 • می توانید از لحاظ جسمی فعال تر باشید.

رعایت عادت های سالم

ایجاد و یا حفظ عادات های سالم می تواند به شما کمک کند که دیابت خود را کنترل کرده و از بیماری های قلبی جلوگیری کنید. این عادت ها عبارتند از:

 • برنامه غذایی سالم داشته باشید.
 • فعالیت بدنی را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهید.
 • وزنتان را سالم نگه دارید.
 • به اندازه کافی بخوابید.

مدیریت استرس

کنترل دیابت کار ساده ای نیست. به همین دلیل اکثر افراد مبتلا به دیابت احساساتی مانند استرس، ترس، خشم و عصبانیت را در خود دارند. به همین دلیل توصیه می شود که برای کنترل استرس از روش های زیر استفاده کنید:

 • تکنیک تنفس عمیق
 • انجام باغبانی
 • پیاده روی
 • انجام یوگا
 • مدیتیشن
 • اشتغال به سرگرمی
 • گوش دادن به موسیقی

مصرف دارو

داروها ممکن است بخش مهمی از برنامه پیشگیری از ارتباط دیابت و بیماری قلبی باشند. پزشک طبق نیازهای خاص بیمار دارو تجویز می کند. این داروها به شما در موارد زیر کمک خواهند کرد:

 • A1C (قند خون)، فشار خون و کلسترول را کنترل کنید.
 • خطر ابتلا به لخته شدن خون، حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهید.
 • آنژین، و یا درد قفسه سینه که اغلب علائم بیماری قلبی است را درمان کنید. (آنژین می تواند یکی از نشانه های اولیه حمله قلبی باشد.)

ضمن این که باید از دکتر خود بپرسید که آیا باید آسپیرین مصرف کنید یا خیر. آسپرین برای همه افراد داروی مفیدی نیست. پزشک می تواند به شما بگوید که مصرف آسپیرین برایتان مناسب است یا خیر و این که چقدر باید از این دارو مصرف کنید.

استاتین ها می توانند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را در برخی افراد مبتلا به دیابت کاهش دهند. استاتین ها نوعی از داروهایی هستند که اغلب برای کاهش کلسترول مورد استفاده قرار می گیرند. یادتان باشد قبل از شروع مصرف یک داروی جدید، از عوارض جانبی احتمالی و نحوه پیشگیری از این عوارض مطلع شوید.

پزشکان چگونه ارتباط دیابت و بیماری قلبی را تشخیص می دهند؟

پزشک ابتلا به بیماری قلبی را در افراد دیابتی به کمک موارد زیر تشخیص می دهند:

 • علائم
 • سابقه پزشکی و خانوادگی
 • میزان شانس ابتلا به بیماری قلبی
 • معاینه فیزیکی
 • نتایج آزمایشات و روش ها

آزمایشات مورد استفاده برای نظارت بر دیابت یعنی A1C، فشار خون و کلسترول به پزشک در مورد تصمیم برای انجام آزمایشات مختلف کمک می کند.

علائم هشدار دهنده حمله قلبی و سکته مغزی چیست؟

اگر علائم هشدار دهنده حمله قلبی را دارید، با اورژانس تماس بگیرید. این علائم عبارتند از:

 • احساس درد یا فشار در قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می کشد و یا می رود و دوباره می آید
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست، شانه، کمر، گردن، یا فک
 • تنگی نفس
 • عرق کردن یا سرگیجه
 • سوء هاضمه یا تهوع
 • احساس خستگی

اگر آنژین دارید، مهم است که بدانید چگونه و چه زمانی باید به دنبال درمان پزشکی باشید. زنان گاهی اوقات تهوع و استفراغ، احساس خستگی، درد در کمر، شانه ها یا فک را بدون درد قفسه سینه دارند. افراد مبتلا به آسیب عصبی مرتبط با دیابت ممکن است هیچ دردی را در قفسه سینه متوجه نشوند.

در صورت داشتن علائم سکته مغزی نیز باید سریع با اورژانس تماس بگیرید. این علائم عبارتند از:

 • ضعف یا بی حسی در صورت، بازو یا پا که در یک طرف بدن رخ می دهد
 • سردرگمی، یا مشکل در صحبت کردن یا فهمیدن
 • سرگیجه، از دست دادن تعادل، یا مشکل در راه رفتن
 • مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم
 • سردرد ناگهانی شدید

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *