رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱
رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

در حالی که رژیم غذایی بخش مهمی از مدیریت دیابت نوع ۱ کودک شما است، اما این به این معنی نیست که لازم است که غذاهای خاصی را تهیه کنید. در واقع، رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ رژیم سالم توصیه شده برای همه کودکان است. تنها تفاوت این دو رژیم این است که شما نیاز به شمارش کربوهیدرات های مصرفی برای کمک به کنترل قند خون دارید.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد ویژگی های رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ صحبت می کنیم.

رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت

دستورالعمل رژیم غذایی عمومی

رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ باید متعادل باشد و شامل غذاهای مختلفی از همه گروه های غذایی باشد. کودک شما باید به طور منظم بخوابد تا به کنترل قند خون و رفع نیازهای مواد مغذی کمک کند. یک برنامه غذایی سالم برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ باید شامل سه وعده غذایی و سه میان وعده باشد. با پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد زمان وعده غذا و میان وعده مشورت کنید تا آن ها با دوز و فعالیت انسولین هماهنگ شوند.

کربوهیدرات برای کنترل قند خون

کربوهیدرات ها مواد مغذی هستند که قند خون را تحت تاثیر قرار می دهند. دانه ها، میوه ها، شیر و شیرینی حاوی کربوهیدرات ها هستند. برای کمک به مدیریت قند خون، کودک شما باید در هر وعده غذایی یا میان وعده مقدار مشخصی از کربوهیدرات را مصرف کند. توصیه های عمومی بین ۴۵ تا ۶۰ گرم در هر وعده غذایی و ۱۵ گرم در هر میان وعده می باشد، اما پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به شما در تعیین نیازهای خاص کربوهیدارتی کودک کمک کند. برچسب های غذایی و اطلاعات یادداشت شده روی بسته بندی مربوط به کربوهیدرات می توانند به شما در شمارش گرم های کربوهیدرات در غذای کودک کمک کنند.

پروتئین و چربی برای انرژی و رشد

خبر خوب این است که چربی و پروتئین برسطح قند خون تاثیر نمی گذارند. پروتئین از رشد و توسعه حمایت می کند، در حالی که چربی انرژی را تامین می کند. غذاهای پروتئینی مانند گوشت و پنیر باید در دو یا چند وعده غذایی و تنقلات گنجانده شود. کودک شما باید چربی هایی مانند روغن زیتون و روغن کنجد را در مقادیر متوسط ​​مصرف کند. برای کمک به محدود کردن مصرف چربی، از محصولات لبنی کم چرب و غیر چرب استفاده کنید.

میان وعده هایی که قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهند

بعضی از کودکان هرگز گرسنه نمی شوند. در حالی که برخی همیشه غذا می خواهند. اگر فرزند مبتلا به دیابت نوع ۱ شما گرسنه است، اما هنوز زمان وعده غذایی یا میان وعده فرا نرسیده است، ایده خوبی است که همیشه یک لیست از میان وعده های آماده که قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهند داشته باشید. این گزینه ها عبارتند از:

  • کرفس
  • کره بادام زمینی
  • خیار با سس سالاد کم چرب
  • مقداری آجیل
  • پنیر رژیمی کم چربی
  • رول کاهو و بوقلمون

یک برنامه غذایی کامل

یک منوی نمونه می تواند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی کمک کند. صبحانه مناسب برای فرزندتان ممکن است یک مافین گندمی کامل با کره بادام زمینی، یک فنجان شیر بدون چربی و یک موز کوچک باشد. برای یک میان وعده بعد از صبحانه، ۶ اونس ماست کم چرب مناسب است. یک ناهار سالم یک ساندویچ بوقلمون با نان کامل گندم به همراه یک سیب کوچک، هویج و چهار کراکر کامل است. برای میان وعده های بعد از ظهر، ۳ فنجان پاپ کورن آماده کنید. شام کنترل شده با کربوهیدرات برای کودک شما ممکن است شامل ۱/۲ فنجان ماکارونی و پنیر، ۱ فنجان شیر بدون چربی و یک سالاد سالم با سس سالاد کم چرب باشد. برای پایان دادن به روز، یک مشت بادام به همراه ۲ قاشق غذاخوری کشمش برای کودک آماده کنید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *