معرفی داروی سیمواستاتین Simvastatin

معرفی داروی سیمواستاتین Simvastatin
معرفی داروی سیمواستاتین Simvastatin

سیمواستاتین دارویی برای کاهش چربی و کلسترول خون است. و در درمان هیپرکلسترولمی کاربرد دارد. این دارو به شکل قرص ارائه شده و معمولا مصرف هر شبانه روز یک عدد از آن تجویز می شود. سیمواستاتین طی ۲ هفته پس از مصرف آثار خود را نشان می دهد؛ و تا ۲۴ ساعت در بدن فعال است.

این دارو با سرعت بالایی جذب بدن می شود. اما با سرعت بالایی نیز توسط کبد برداشت می شود. از این رو غلظت آن رد پلاسمای خون هنگام صمرف کمتر از ۵ درصد است. البته این میزان در افراد مختلف دارای تفاوت های محسوسی است.

در نهایت این دارو از طریق صفرا دفع می گردد.

نکات مصرف سیمواستاتین

 • این دارو را باید در ظرف دربسته و در جای خنک و دور از نور نگهداری کرد.
 • توصیه می شود همراه با مصرف این دارو یک رژیم غذایی کم چرب در نظر گرفته شود.
 • مصرف سیمواستاتین را بدون ظنر پزشک قطع نکنید. مگر اینکه دچار عارضه دانه های پوستی شدید. در این صورت مصرف را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید.
 • بیماران مبتلا به اختلالات کبدی و کلیوی، فشار خون بالا، آنژین، پورفیری، بیماری های مرتبط با غده تیروئید، ضعف ماهیچه، بیماری های چشم و بینایی و. نیز افراد دارای سابقه اعتیاد به الکل، باید با احتیاط پیشتر و با اطلاع پزشک از موارد گفته شده، نسبت به مصرف سیمواستاتین اقدام کنند.
 • بیشترین میزان مجاز تجویز و مصرف این دارو ۴۵۰ میلی گرم در روز است.
 • سیمواستاتین را بهتر است هنگام عصر و اوایل شب مصرف کرد. همچنین نیازی به مصرف هم زمان با غذا نیست.
 • مصرف سیمواستاتین در هر بیماری که مدام دچار افزایش غیرقابل توجیه سطح ترانس آمیناز سرمی، می شود؛ ممنوع است.
 • از مصرف هم زمان سیمواستاتین با مخمر برنج قرمز، گریپ فرویت و الکل پرهیز کنید.
 • این دارو فقط رد صورت عدم پاسخگویی رژیم های کم چربی و روش های غیردارویی تجویز می شود.
 • بررسی سطح کلسترول در دوران مصرف را از پزشک خود بخواهید.

عوارض جانبی سیمواستاتین

 • یبوست، اسهال، دل درد، نفخ معده، سردرد و مشکلات تنفسی از جمله عفونت مجاری تنفسی، از شایع ترین عوارض جانبی این دارو هستند.
 • مصرف زیاد و طولانی مدت این دارو می تواند موجب مشکلات کبدی شود.
 • مصرف سیمواستاتین در دوران بارداری ممنوع است و در دوران شیردهی نی توصیه نمی شود.

تداخل دارویی سیمواستاتین

 1. مصرف هم زمان سیمواستاتین با سایر داروهای کاهش چربی خون، از جمله اریترومایسین، ایتراکونازول و کتوکونازول، و همچنین داروهای مهار کننده سیستم ایمنی بدن، می تواند موجب مسمومیت عضلانی شود.
 2. مصرف هم زمان این دارو با داروهای ضد انعقاد خون نیز، اثرات این داروها را افزایش می دهد.
 3. مصرف همزمان این دارو با وراپامیل و آمیودارون، می تواند خطر میوپاتی و رابدومیولیز را افزایش دهد. در این حالت حداثر میزان مصرف سیمواستاتین ۲۰ میلی گرم در روز است.
 4. مصرف هم زمان با سیکلوسپورین، فیبرات ها و نیاسین نیز از طریق دیگری موجب افزایش خطر ابتلا به میوپاتی و رابدومیولیز می شود. در نتیجه بهتر است در این شرایط بیمار از نظر رخ دادن عوارض جانبی تحت نظر بوده و هرگونه ضعف عضلانی بی دلیل، بررسی شود. در این شریاط روزانه بیش از ۱۰ میلی گرم سیمواستاتین نباید مصرف شود.
 5. مصرف هم زمان با دیگوکسین می تواند سطح آن را رد بدن افزایش دهد. بهتر است رد این شرایط سطح دیگوکسین به طور مرتب بررسی شود.
 6. مصرف هم زمان این دارو با فلوکونازول، ایتراکونازول، کتوکونازول، سطح پلاسمایی آن را افزایش داده و عوارض جانبی اش را می تواند تشدید کند.
 7. مصرف هم زمان با داروهای هپاتوتوکسیک خطر مسمومیت کبدی را افزایش می دهد. در این شرایط بهتر است از مصرف هم زمان این دو پرهیز شود.
 8. مصرف هم زمان با وارفارین نیز اثرات ضد انعقادی آن را افزایش می دهد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *