آب کلم پیچ ؛ خواص و مضرات مصرف بیش از حد این ماده برای بدن

آب کلم پیچ
آب کلم پیچ

کلم پیچ متعلق به خانوده Brassica است. کلم بروکلی، گل کلم و کلم کالی از جمله دیگر اعضای این خانواده می باشند. به طور غیر رسمی، اعضای این گروه از سبزیجات را سبزیجات کریستالی نیز می نامند. این گیاه چند منظوره را می توان به صورت خام، بخارپز شده، تخمیر شده و حتی به صورت نوشیدنی استفاده کرد. آب کلم پیچ با مواد مغذی مانند ویتامین های C و K غنی شده و مصرف آن خواص زیادی مانند کاهش وزن، بهبود عملکرد روده، کاهش التهاب، متعادل شدن هورمون ها و سم زدایی بدن را به همراه دارد.

با این حال، تنها برخی از این ادعاها توسط تحقیقات علمی پشتیبانی شده اند. در این مقاله مجله پیام سلامت بیشتر در مورد خواص مصرف آب کلم پیچ و معایب آن با شما صحبت خواهیم کرد.

مزایای نوشیدن آب کلم پیچ

در حالی که بسیاری از تحقیقات از خواص سبزیجاتی مانند کلم حمایت می کنند، اما مطالعات اندکی به بررسی اثرات مصرف سبزیجات به شکل نوشیدنی پرداخته اند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف آب کلم پیچ برای بدن خواص دارد. البته اکثر مطالعات بر روی حیوانات انجام شده اند. بنابراین برای تایید این خواص به انجام تحقیقات بیشتری بر روی بدن انسان نیاز است.

آب کلم پیچ غنی از آنتی اکسیدان هاست

آب کلم غنی از آنتی اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که به کاهش آسیب سلولی ناشی از  قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد کمک می کنند. تجمع رادیکال های آزاد در بدن ممکن است منجر به التهاب و بیماری شود.

کلم به ویژه غنی از ویتامین C می باشد. ویتامین C ماده مغذی است که نقش مهمی در بدن شما ایفا می کند. این ویتامین از سلامت سیستم ایمنی حمایت کرده و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن عمل می کند.

کلم قرمز غنی از آنتوسیانین است. این ماده یک نوع رنگدانه گیاهی است که به کلم رنگ قرمز مایل به بنفش می دهد و خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد. رژیم های غذایی غنی از آنتوسیانین دارای خواص زیادی، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

علاوه بر این، برخی از آنتی اکسیدان های موجود در آب کلم ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آب کلم موجب مرگ سلولی در سلول های سرطانی انسان می شود. این اثر به غلظت آنتی اکسیدان هایی به نام Indoles در آب این ماده نسبت داده شد.

می تواند به مبارزه با التهاب کمک کند

آب کلم پیچ شامل ترکیبات زیادی است که ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کنند. گرچه التهاب کوتاه مدت نوعی پاسخ مثبت بدن به استرس حاد است، اما التهاب درازمدت می تواند مضر باشد و منجر به ایجاد بیماری شود. بنابراین، مهم است که تا حد امکان التهاب درازمدت را محدود کنیم.

کلم حاوی بسیاری از ترکیبات ضد التهابی است. این ماده شامل سولفورفان می باشد. سولفورفان یک ترکیب گوگردی است که در بسیاری از سبزیجات این خانواده یافت می شود. کومپفرول نیز که یک آنتی اکسیدان قوی با اثرات ضد التهابی است در این ماده وجود دارد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نیز نشان داد که آب کلم قرمز دارای اثرات ضد التهابی بر روی سلول های طحال است.

مطالعه دیگری نیز در مورد اثرات ضد التهابی عصاره آب کلم بر روی سلامت پوست صورت گرفت. در گروهی از موش های مبتلا به درماتیت تماسی (نوعی بیماری التهابی پوست است) عصاره کلم توانست به طور قابل توجهی باعث کاهش التهاب شود.

می تواند سلامت روده را بهبود بخشد

نوشیدن آب کلم پیچ ممکن است به جلوگیری و درمان زخم معده کمک کند. در واقع، آب کلم یک درمان سنتی برای زخم معده است. برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف این ماده ممکن است درمان موثری باشد.

اگر چه تحقیقات انسانی در این زمینه در حال حاضر محدود است، اما مطالعات حیوانی اخیر نشان داده اند که آب کلم ممکن است به بهبود زخم معده کمک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه که بر روی موش ها انجام شد نشان داد که عصاره کلم به طور قابل توجهی زخم معده را درمان و پیشرفت آن را مهار می کند.

با این حال، تحقیقات انسانی که در حال حاضر در مورد اثرات مصرف آب کلم پیچ بر روی زخم معده انجام شد محدود است. آب کلم ممکن است برای سلامت روده نیز مفید باشد. آب کلم تخمیر شده، غنی از باکتری های اسید لاکتیک است. این باکتری ها نوعی پروبیوتیک محسوب شده و برای بدن خواص زیادی دارد.

سایر خواص

سایر فواید نوشیدن آب کلم پیچ عبارتند از:

 • اثرات ضد سرطانی بالقوه. آب کلم ممکن است در برابر برخی از سرطان ها از بدن محافظت کند. در واقع، مصرف ۵ وعده از سبزیجات کریستالی در هفته با کاهش ۳۳ درصدی خطر ابتلا به لنفوم در زنان مرتبط است.
 • ارتقاء سلامت قلب. آب کلم پیچ می تواند برای سلامت قلب نیز مفید باشد. در یک مطالعه، افرادی که آبمیوه حاوی کلم مصرف کرده بودند، کلسترول کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند. سایر مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف سبزیجات کریستالی به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.
 • تامین مواد مغذی. مصرف این نوشیدنی ممکن است مواد مغذی خاصی را وارد بدن کند. کلم حاوی بتا کاروتن می باشد. بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. مطالعات نشان داده اند که نوشیدن آب این ماده موجب جذب بهتر بتا کاروتن موجود در آن می شود.
 • هضم راحت تر. هضم آب کلم پیچ می تواند راحت تر از هضم کلم خام باشد. با توجه به تفاوتی که در حجم آب کلم و کلم خام وجود دارد، مصرف زیاد کلم به شکل آب، در مقایسه با مصرف آن به صورت خام، ساده تر است. علاوه بر این، هضم آب کلم پیچ می تواند ساده باشد.
آب کلم پیچ
آب کلم پیچ

عوارض جانبی مصرف این نوشیدنی

اگرچه نوشیدن آب کلم پیچ به احتمال زیاد مزایای متعددی برای بدن دارد، اما ممکن است گاهی مشکل ساز شود. برخی از عوارض جانبی مصرف زیاد آب کلم پیچ عبارتند از:

مصرف زیاد این نوشیدن ممکن است روی تیروئید تاثیر بگذارد

بعضی شواهد نشان می دهند که مصرف کلم در مقادیر زیاد ممکن است روی تیروئید تأثیر بگذارد. ماده ای به نام goitrogen در کلم وجود دارد که می تواند حمل ید را به تیروئید مهار کند. ید ماده ای است که برای عملکرد طبیعی تیروئید ضروی است.

در واقع، مطالعات انجام شده رابطه بین مصرف سبزیجات کریستالی و خطر ابتلا به سرطان تیروئید را نشان می دهند. هرچند که نتایج به دست آمده تا حدودی غیرقابل استناد بوده اند.

علاوه بر این، goitrogen زیادی که در کلم خام یافت می شود. برای کسانی که بیماری تیروئیدی، مانند کم کاری تیروئید دارند، ممکن است مضر باشد. با این حال، بخش قابل توجهی از تحقیقات انجام شده در مورد سبزیجات کریستالی و تاثیر آن ها بر روی پیشگیری از بیماری ها نشان می دهند که خواص مصرف این مواد ممکن است از عوارضشان بیشتر باشد.

بعضی از مواد مغذی می توانند با داروها تداخل داشته باشند

برخی از مواد مغذی موجود در آب کلم پیچ ممکن است در کارکرد بعضی از داروها تاثیر سوء داشته باشند. کلم غنی از ویتامین K است، که می تواند توانایی داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین را با مشکل مواجه کرده و بر روی لخته شدن خون تاثیر بگذارد. به طور کلی توصیه می شود که هنگام مصرف این داروها از مصرف ویتامین K خودداری کنید.

آبگیری این ماده فیبر نهایی محصول را کاهش می دهد

آب سبزیجات نسبت به خود سبزیجات فیبر کمتری دارند. فیبر، باعث افزایش احساسات سیری، حفظ سلامت روده، کمک به تثبیت قند خون و کاهش کلسترول می شود. فیبر زیادی که در سبزیجات کریستالی مثل کلم وجود دارد، دارای توانایی ایجاد تغییر مثبت در باکتری های روده می باشد.

با این حال، آبگیری کلم، ممکن است مقدار فیبر موجود در این ماده را کاهش دهد. بنابراین اگر می خواهید از خواص فیبر کلم بهره مند شوید باید آن را به شکل خام استفاده کنید.

برخی از افراد با مصرف آن دچار ناراحتی معده می شوند

بعضی از افراد ممکن است با نوشیدن آب کلم به ناراحتی معده مبتلا شوند. کلم سبز غنی از فروکتان است. فروکتان یک نوع کربوهیدرات می باشد که هضم آن برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بسیار سخت است. افراد مبتلا به IBS حتی ممکن است با مصرف آب کلم نشانه هایی مانند التهاب، درد معده و اسهال را تجربه کنند.

خلاصه

آب کلم، همراه با آب سایر سبزیجات سبز، خواص زیادی برای بدن دارد. آبگیری یک راه عالی برای دریافت مقدار زیادی مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها در فرم ساده است. با این حال، افراد مبتلا به IBS و افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باید قبل از مصرف آب کلم پیچ با پزشک خود مشورت کنند.

اگر تصمیم گرفته اید که آب کلم بنوشید، این کار را به تدریج انجام دهید. یعنی مقدار مصرف خود را کم کم افزایش دهید. از آنجا که آب کلم ساده طعم قوی دارد، ترکیب آن با سایر آبمیوه ها، مانند سیب یا هویج، برای کاهش مزه تلخش و خوشمزه تر کردن آن، توصیه می شود. همچنین، اگر آب کلم دوست ندارید، می توانید از خود کلم پیچ بیشتر استفاده کنید.

کلم سبز ماده غذایی سالم، خوشمزه و همه کاره ای است که می تواند رژیم غذایی شما را غنی تر کند. اضافه کردن آب کلم به برنامه غذایی روزانه می تواند دوز مناسبی از آنتی اکسیدان را وارد بدن کند و با ایجاد خواص ضد التهابی و ورود ترکیبات تقویت کننده روده، سلامت بدن را ارتقاء دهد.

منابع:

 1. Oxidative Stress: Harms and Benefits for Human Health
 2. Dietary intake of anthocyanins and risk of cardiovascular disease: A systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies
 3. Chronic Inflammation
 4. Brassica-Derived Plant Bioactives as Modulators of Chemopreventive and Inflammatory Signaling Pathways
 5. Characterisation of the pigment components in red cabbage (Brassica oleracea L. var.) juice and their anti-inflammatory effects on LPS-stimulated murine splenocytes
 6. RAPID HEALING OF PEPTIC ULCERS IN PATIENTS RECEIVING FRESH CABBAGE JUICE
 7. VITAMIN U THERAPY OF PEPTIC ULCER—Experience at San Quentin Prison
 8. Evaluation of antiulcerogenic activity of aqueous extract of Brassica oleracea var. capitata (cabbage) on Wistar rat gastric ulceration
 9. Intakes of fruits, vegetables, and related nutrients and the risk of non-Hodgkin’s lymphoma among women
 10. LDL-cholesterol-lowering effect of a mixed green vegetable and fruit beverage containing broccoli and cabbage in hypercholesterolemic subjects
 11. The Safety of Cruciferous Plants in Humans: A Systematic Review
 12. Association Between Usual Vitamin K Intake and Anticoagulation in Patients Under Warfarin Therapy
 13. The Epigenetic Impact of Cruciferous Vegetables on Cancer Prevention
 14. Health benefits of dietary fiber
 15. Dietary fructose intolerance, fructan intolerance and FODMAPs
 16. Low-FODMAP Diet Improves Irritable Bowel Syndrome Symptoms: A Meta-Analysis

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *