ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل چیست؟

ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل چیست؟
ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل چیست؟

به نظر شما آیا غذاهای غنی از آهن که برای جلوگیری از کم خونی توصیه می شوند، می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند؟ چه ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل وجود دارد؟ براساس مطالعه منتشر شده در مجله Neurology، محققان کشف کردند که سطح آهن پایین در خون و کم خونی می تواند با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کشف ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل

کم خونی زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز یا غلظت هموگلوبین که پروتئین درون سلول های قرمز خون است، کم می شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو و آکادمی مغز و اعصاب آمریکا، برای یافتن ارتباط بین غذاهای غنی از آهن و زوال عقل ۲۵۵۲ بزرگسال بین ۷۰ تا ۷۹ ساله را در یک مطالعه سلامت، مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه که طی یک دوره ۱۱ ساله انجام شد، بزرگسالان به طور مرتب در آزمون حافظه و تفکر شرکت می کردند. در ابتدای مطالعه همه بیماران از نظر اختلال زوال عقل در سلامت کامل بودند. در ابتدای تحقیق، ۳۹۳ نفر مبتلا به کم خونی بودند و ۴۴۵ نفر در پایان مطالعه به این بیمار مبتلا شدند.

نتایج بدست آمده این بود که بیماران مبتلا به کم خونی، بیشتر از کسانی که کم خونی نداشتند، در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بودند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که کم خونی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را ۴۱٪ افزایش دهد. این نتیجه حتی پس از این که محققان عوامل دیگری همچون سن، جنسیت، نژاد و آموزش را در نظر گرفتند نیز پا بر جا بود.

کریستین یف، نویسنده پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد می گوید:

“توضیحات متعددی برای اینکه چرا کم خونی ممکن است به زوال عقل مرتبط باشد، وجود دارد. به عنوان مثال، کم خونی ممکن است علامت ضعف در سلامت عمومی یا نشان دهنده کاهش سطح اکسیژن بدن ناشی از کم خونی باشد. در تحقیقات قبلی ثابت شده است که کاهش اکسیژن مغز باعث کاهش توانایی حافظه و تفکر می شود و ممکن است باعث آسیب رساندن به نورون ها شود. “

آیا رعایت رژیم غذایی بهتر می تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد؟

بیش از ۳ میلیون نفر در آمریکا دارای کم خونی هستند. کم خونی کمبود آهن (IDA) شایع ترین شکل کم خونی است. این اتفاق زمانی می افتد که بدن به اندازه کافی آهن برای تولید هموگلوبین سالم دریافت نمی کند. خوردن غذاهای حاوی آهن زیاد می تواند به پیشگیری از IDA کمک کند. توصیه های پزشکان مؤسسه ملی قلب و ریه در مورد کم خونی این منابع را به عنوان بهترین منبع جهت دریافت آهن معرفی می کنند:

 • گوشت، به ویژه گوشت قرمز (مانند گوشت گاو یا جگر)
 • جوجه
 • بوقلمون
 • ماهی
 • حلزون صدف دار

محققین این موسسه همچنین در میان غذاهای غیر گوشتی که منبع خوبی از آهن هستند، غذاهای زیر را معرفی می کنند:

 • اسفناج و سبزیجات دارای برگ سبز تیره
 • توفو
 • نخود فرنگی
 • عدس
 • لوبیا سفید و قرمز
 • سویا
 • نخود
 • میوه های خشک شده مانند آلو، کشمش و زردآلو
 • آب آلو
 • غلات و نان غنی شده با آهن

دکتر داگ براون عضو جامعه آلزایمر در مورد این مطالعه توضیح می دهد که اگرچه این تحقیق جالب است، اما نباید فرض کنیم که کم خونی، علت مستقیم زوال عقل است. او می گوید:

“با وجود نتایج این تحقیقات شاید والدین ما حق داشتند به ما بگویند که باید اسفناج بیشتری بخوریم. این تحقیقات جالب نشان می دهد که سطوح پایین آهن در بدن ممکن است با سلامتی شناختی در مراحل بعدی زندگی ارتباط داشته باشد.

با این حال، برای اثبات کامل این ادعا تحقیقات بیشتری لازم است و ما نباید به این ادعا اشاره کنیم که کم خونی باعث ایجاد زوال عقل می شود. این تغییرات ممکن است به اختلال در جریان اکسیژن مغز یا در واقع ضعف در سلامت عمومی بدن مرتبط باشد. “

در نتیجه، دکتر داگ براون می گوید: “بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل، اتخاذ شیوه زندگی سالم است.”

او می گوید: “رعایت رژیم متعادل مدیترانه ای که غنی از میوه ها و سبزیجات، ماهی های چرب و حتی روغن های مفید مانند روغن زیتون است، ورزش منظم و اجتناب از سیگار کشیدن نیز در این بین نقش دارد.”

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *