۷ خاصیت شگفت انگیز برگ اکالیپتوس برای بدن

خواص شگفت انگیز برگ اکالیپتوس
خواص شگفت انگیز برگ اکالیپتوس

اکالیپتوس یک درخت همیشه سبز است که به دلیل خواص دارویی خود، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه این گیاه بومی استرالیا است اما در بسیاری از مناطق جهان طرفدار داشته و پرورش داده می شود. این گیاه دارای ساقه های بلند و برگ های درازی است که اگر خالی مصرف شوند هضم آنها سخت است. با این حال برگ اکالیپتوس را می توان به صورت چای تهیه کرد و با خیال راحت خورد.

علاوه بر این برگ اکالیپتوس را می توان به صورت موضعی یا عصاره استنشاقی نیز استفاده کرد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد ۷ خاصیت مهم برگ اکالیپتوس و نحوه استفاده از این ماده صحبت کنیم.

خواص برگ اکالیپتوس

برگ اکالیپتوس سرشار از آنتی اکسیدان هاست

اگرچه نمی توان برگ های تازه اکالیپتوس را به صورت خام استفاده کنید اما اگر آنها را خشک کرده و داخل چای بریزید، خواص زیادی برای بدن دارند. مراقب باشید این اسانس روغنی اوکالیپتوس را با برگ های این گیاه اشتباه نگیرید. مصرف خوراکی این عصاره ممکن است برای بدن سمی باشد. بنابراین هرگز اسانس اکالیپتوس را به چای خود اضافه نکنید.

برگ های اکالیپتوس منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها به ویژه فلاونوئیدها است. این آنتی اکسیدان ها از بدن در برابراسترس اکسیداتیو و آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

فلاونوئیدهای اصلی موجود در اکالیپتوس عبارتند از:

 • کاتچین ها
 • ایزورامنتین
 • لوتولین
 • کائمپرفرول
 • فلورئین
 • کوئرستین

رژیم های غذایی سرشار از این ترکیبات ممکن است در برابر برخی از سرطان ها، بیماری های قلبی و زوال عقل از بدن محافظت کنند. به عنوان مثال ، یک مطالعه بزرگ که شامل ۳۸۱۸۰ مرد و ۶۰۲۸۹ زن شرکت کننده بود دریافت که رژیم غذایی پر از فلاونوئیدها با کاهش ۱۸ درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی منجر به مرگ همراه است.

چای اکالیپتوس منبع خوبی از این آنتی اکسیدان ها است و به طور کلی برای بزرگسالان بی خطر شناخته می شود. با این حال کودکان در معرض مسمومیت با اکالیپتوس قرار دارند. بنابراین قبل از خوراندن این چای به کودکان باید با متخصص اطفال مشورت کنید.

ممکن است علائم سرماخوردگی را تسکین دهد

اکالیپتوس به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سرماخوردگی شناخته می شود. عصاره تهیه شده از برگ های این گیاه ماده اصلی برای تهیه محصولات ضد سرماخوردگی و ضد سرفه است.

تحقیقات نشان داده اند که برگ های این گیاه می توانند خلط را کاهش داده و برونش و برونشیول ریه های شما را گسترش دهند. این ماده همچنین یک ماده ضد التهاب طبیعی است.

ماده اصلی که مسئول این خواص برگ اکالیپتوس است، اکالیپتول نام دارد که به سینوسول نیز معروف است. این ماده ترکیبی است که در عصاره اکالیپتوس نیز یافت می شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که اکالیپتول با کاهش التهاب و ایجاد خلط، علائم سرماخوردگی مانند سرفه، احتقان بینی و سردرد را تسکین می دهد.

علاوه بر این ، اکالیپتول ممکن است به بهبود علائم آسم نیز کمک کند. در مطالعه ای ۱۲ هفته ای به ۳۲ نفر مبتلا به آسم برونشال روزانه ۶۰۰ میلی گرم اکالیپتول یا دارونما داده شد. افراد گروهی که از اکالیپتول برای کنترل علائم آسم استفاده کرده بودند در مقایسه با افراد گروه کنترل، ۳۶٪ کمتر به دارو نیاز داشتند.

استنشاق اسانس اکالیپتوس از طریق بینی ممکن است برخی از علائم سرماخوردگی را درمان کند. همچنین در بسیاری از داروهای ضد احتقان موضعی نیز این عصاره یافت می شود. با این وجود مصرف خوراکی این عصاره می تواند سمی باشد. بنابراین باید از مصرف آن خودداری کنید.

ممکن است خشکی پوست را درمان کند

استفاده از اکالیپتوس ممکن است با افزایش محتوای سرامید، خشکی پوست را بهبود بخشد. سرامیدها نوعی اسید چرب در پوست هستند که وظیفه حفظ  رطوبت در این بخش از بدن را بر عهده دارند. افرادی که خشکی پوست، شوره سر و یا اختلالات پوستی مانند درماتیت و پسوریازیس دارند معمولاً سطح سرامید پوستشان کم است.

عصاره موضعی برگ اکالیپتوس برای افزایش تولید سرامید در پوست، افزایش توانایی پوست در نگه داشتن آب و محافظت از پوست مفید است. این ماده حاوی ترکیبی به نام macrocarpal A است که به نظر می رسد تولید سرامید را تحریک می کند.

در یک مطالعه ۳۴ نفر از لوسیون پوست سر حاوی عصاره برگ اکالیپتوس و سرامید مصنوعی استفاده کردند. این عصاره به طور چشمگیری باعث کاهش قرمزی پوست، خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر شد. از این رو بسیاری از محصولات مراقبت از مو و پوست حاوی عصاره برگ اکالیپتوس هستند.

برگ اکالیپتوس درد را کاهش می دهد

استنشاق اسانس اکالیپتوس ممکن است باعث کاهش درد شود. اکالیپتوس حاوی بسیاری از ترکیبات ضد التهابی، مانند سینول و لیمونن است که ممکن است به عنوان تسکین دهنده درد در بدن عمل کنند.

یک مطالعه ۳ روزه که بر روی ۵۲ نفر که تحت عمل جراحی تعویض زانو قرار گرفته بودن انجام شد نشان داد که استنشاق ۳۰ روزه ترکیبی از روغن اکالیپتوس و روغن بادام، در مقایسه با استنشاق روغن بادام خالص، درد و فشار خون را بیشتر کاهش می دهد.

با این حال ، یک مطالعه دیگر که بر روی ۱۲۳ نفر از مبتلایان به سرطان انجام شد مشخص گرددی که پس از استنشاق روغن اوکالیپتوس به مدت ۳ دقیقه قبل از درمان های پزشکی، هیچ بهبودی در درد درک شده توسط بیماران ایجاد نشد.

ممکن است باعث آرامش شود

اعتقاد بر این است که اکالیپتوس علائم استرس را کاهش می دهد. در یک مطالعه، ۶۲ نفر از افراد سالم بعد از استنشاق روغن اکالیپتوس کاهش اضطراب قبل از عمل را گزارش دادند. اکالیپتوس حاوی اکالیپتول است که به نظر می رسد دارای خواص ضد اضطرابی برای بدن است.

علاوه بر این، استنشاق روغن اوکالیپتوس به مدت ۳۰ دقیقه باعث کاهش فشار خون در بیمارانی می شود که عمل جراحی زانو انجام داده اند. این موضوع نشان می دهد که برگ اکالیپتوس دارای اثر آرام بخش است.

محققان معتقدند که این ماده باعث کاهش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک (سیستم پاسخ دهنده به استرس در بدن) می شود و فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک را افزایش می دهد. به این ترتیب باعث آرامش می شود.

می تواند به سلامت دندان ها کمک کند

عصاره برگ اکالیپتوس که معروف به اکالیپتول است ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد. برگ های اکالیپتوس حاوی مقدار زیادی اتانول و ماکروکارپال C – هستند. این ترکیبات با باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه شوند مبارزه می کنند.

یک مطالعه که بر روی ۹۷ نفر انجام شد نشان داد افرادی که آدامس حاوی عصاره برگ اکالیپتوس را ۵ بار در روز به مدت حداقل ۵ دقیقه می جوند، کاهش قابل توجهی را در ایجاد پلاک، خونریزی لثه و التهاب لثه دارند. به همین دلیل معمولاً اکالیپتول به دهانشویه های صنعتی اضافه می شود.

خواص شگفت انگیز برگ اکالیپتوس
خواص شگفت انگیز برگ اکالیپتوس

برای دفع حشرات مفید است

روغن اکالیپتوس یک ماده طبیعی دافع حشرات است. این خاصیت به حضور اکالیپتول در برگ های این گیاه باز می گردد. تحقیقات نشان داده اند که این روغن تا ۸ ساعت پس از استفاده موضعی در جلوگیری از نیش زدن پشه ها و سایر حشرات گزنده موثر است. هرچه میزان اکالیپتول روغن اکالیپتوس بیشتر باشد، اثرش بیشتر و طولانی تر می شود.

در حقیقت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها روغن اکالیپتوس-لیمو که از درخت پیوندی اکالیپتوس-لیمو گرفته می شود را به عنوان یک ماده دافع حشرات تأیید کرده است.

علاوه بر این روغن برگ اکالیپتوس ممکن است شپش سر را نیز درمان کند. در یک مطالعه تصادفی مشخص شد که این روغن دو برابر بهتر از سایر درمان های شپش سر است. با این حال یک بررسی اخیرا نشان داده است که برای تایید این ادعا باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

نحوه استفاده از برگ اکالیپتوس

برگ های اکالیپتوس را می توان به روش های مختلف زیر استفاده کرد:

 • چای. از برگ های خشک شده این گیاه برای تهیه چای استفاده کنید یا چای کیسه ای اکالیپتوس را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.
 • آروماتراپی. چند قطره روغن اکالیپتوس را درون مخزن دستگاه بخور یا یک کاسه آب داغ بریزید و بخار آن را استنشاق کنید.
 • استحمام. چند عدد برگ این گیاه را درون وان پر شده از آب گرم ریخته و با این آب استحمام کنید.
 • موضعی. چند قطره روغن اکالیپتوس را به یک قاشق روغن حامل مانند روغن نارگیل اضافه کنید و آن را روی قفسه سینه بمالید تا احتقان بینی و ریه هایتان کم شود.

اقدامات احتیاطی که باید در زمان استفاده از اکالیپتوس رعایت کنید

درست است که مصرف برگ اکالیپتوس به طور کلی بی خطر است اما مصرف خوراکی روغن اکالیپتوس می تواند مسمومیت ایجاد کرده و عوارض داشته باشد. توجه به این نکته نیز ضروری است که کودکان بیشتر در معرض خطر مسمومیت هستند. تا کنون تشنج، مشکل تنفسی، کاهش سطح هوشیاری و حتی مرگ پس از مصرف این عصاره به صورت خوراکی گزارش شده است.

علاوه بر این شواهد و مدارک کافی برای تعیین اینکه آیا روغن اکالیپتوس برای زنان باردار و شیرده بی خطر است یا خیر وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود این زنان از اکالیپتوس استفاده نکنند.

برخی از افراد با استفاده از روغن اکالیپتوس روی پوست، درماتیت تماسی را تجربه می کنند. از روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا برای کاهش این عوارض استفاده کنید قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس، کمی از آن را روی پوست آرنج تست کنید.

در نهایت روغن اوکالیپتوس ممکن است با برخی از داروهای خاصی مانند داروهایی که برای دیابت، کلسترول بالا، ریفلاکس اسید و اختلالات روانی تجویز می شوند در تداخل باشد. حتما قبل از استفاده این عصاره با پزشک معالج خود مشورت کنید.

نکته آخر

برگ اکالیپتوس فواید چشمگیر زیادی دارد. این گیاه به کاهش درد، افزایش آرامش و تسکین علائم سرماخوردگی کمک کنند. بسیاری از محصولات خارج از نسخه نیز از عصاره اکالیپتوس برای از بین بردن بوی دهان، تسکین تحریک شدگی پوست، درمان سرفه و دفع حشرات استفاده می کنند.

نوشیدن چای اکالیپتوس بی خطر است اما مصرف روغن این گیاه در دوزهای نسبتاً کم هم می تواند برای بدن سمی باشد. همیشه قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس، در صورت مصرف هرگونه دارو، با پزشک مشورت کنید.

منابع:

 1. Flavonoid intake and cardiovascular disease mortality in a prospective cohort of US adults
 2. Therapy for acute nonpurulent rhinosinusitis with cineole: results of a double-blind, randomized, placebo-controlled trial
 3. Anti-inflammatory activity of 1.8-cineol (eucalyptol) in bronchial asthma: a double-blind placebo-controlled trial
 4. Immune-modifying and antimicrobial effects of Eucalyptus oil and simple inhalation devices
 5. Eucalyptus increases ceramide levels in keratinocytes and improves stratum corneum function
 6. Effect of eucalyptus oil inhalation on pain and inflammatory responses after total knee replacement: a randomized clinical trial
 7. Effect of Inhalation Aromatherapy on Procedural Pain and Anxiety After Needle Insertion Into an Implantable Central Venous Port Catheter: A Quasi-Randomized Controlled Pilot Study
 8. The effect of 1,8-cineole inhalation on preoperative anxiety: a randomized clinical trial
 9. Effect of eucalyptus extract chewing gum on periodontal health: a double-masked, randomized trial
 10. Head lice

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *