خواص عسل

خواص عسل
خواص عسل

عسل حاوی ویتامین های E، B2،B1 و مقداری ویتامین C است. این ماده غذایی با ارزش، مواد معدنی نظیر پتاسیم، سدیم، کلسیم، مس، کوبالت، منگنز، آهن و فسفر را در خود جای می دهد. این ماده با عناصر خود کمبود غذایی را در بدن جبران کرده و طول عمر می آورد. خواص این ماده با وجود این مواد مغذی در آن به شرح زیر است:

مهمترین خواص عسل

  • این ماده به آسانی هضم شده و می تواند جذب سلول ها شود.
  • جریان خون را در بدن روان می کند و می تواند موجب باز شدن مویرگ های شود.
  • خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته و به همین جهت می تواند سموم بدن را دفع کند.
  • این ماده باعث خرد شدن سنگ کلیه و مثانه می شود.
  • برای معده مغذی بوده و ناراحتی های آن را درمان می کند.
  • این ماده برای قلب، اعصاب و کبد مفید است.
  • جالب است بدانید عسل برای سوختگی ها سطحی بدن مفید است و می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.
  • شیرینی این ماده برای دندان ها مضر نیست و حتی افراد دیابتی می توانند از آن به عنوان یک شیرین کننده طبیعی استفاده کنند.
خواص عسل
خواص عسل

عسل چطور تهیه می شود؟

این ماده طی یک فرآیند پیچیده تهیه می شود. به این ترتیب که ابتدا شیره گل ها توسط زنبوران ماده عقیم که به زنبورهای کارگر معروفند مکیده می شود و در محفظه به نام کیسه عسل که در شکم زنبور است، ذخیره می شود. بخشی از این ماده توسط بدن خود زنبور و به عنوان غذا استفاده می شود و بخش دیگر آن طی یک فرآیند شیمیایی طبیعی که در بدن زنبور ایجاد می شود تبدیل به این ماده شده و پس از بازگشت زنبور به کندو توسط انقباضات کیسه عسل به داخل حفره های شش ضلعی کندو ریخته می شود.

این ماده در ابتدا به صورت مایع است اما پس از حرارت دیدن و قرار گرفتن در مجاورت هوا، غلیظ می شود. بعد از پر شدن خانه های شش ظلعی روی کند زنبورها روی کندو را با موم می پوشانند. لازم است بدانید برای تهیه یک کیلو گرم عسل، یک زنبور باید بیش از ۲ میلیون بار بر روی گل ها بنشیند و بیش از ۱۸۰ هزار بار کیسه عسل خود را پر کند.

طول عمر زنبورهای کاگر تابستانی ۶ الی ۸ هفته و زنبورهای کارگر زمستانی بین ۶ الی ۸ ماه است و تنها زنبور ملکه است که ۴ الی ۵ سال عمر می کند. از طرفی ملکه تنها زنبوری است که از عسل تهیه شده، تغذیه می کند به همین خاطر دانشمندان معتقدند یکی از مهمترین خواص عسل افزایش طول عمر است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *