مقالات

گریپ فروت و خواص آن را بهتر بشناسیم
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

گریپ فروت و خواص آن را بهتر بشناسیم 

گریپ فروت میوه ای تو پر، خوش طعم و مغذی است. نصف گریپ فروت، افزون بر ۵۰ درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده، ویتامین سی را در بر دارد. همچنین ۳۲۵ گرم پتاسیم، ۲۵ میکرو گرم فولات، ۴۰ میلی گرم کلسیم و ۱ میلی گرم آهن دارد. یک فنجان گریپ فروت شیرین نشده مقدار ۹۵ میلی گرم ویتامین سی و بیش از ۱۵۰ درصد قدار مجاز خوراکی توصیه شده دارد. هم چنین بسیاری از مواد مغذی در چنین میوه تازه ای جای گرفته است.

اگر آب پرتقال و گریپ فروت را با هم در آمیزیم، نوشابه ی نیرو بخشی پدید می آید که نیاز به شیرین کردن ندارد.

به موجب برنامه های رژیم غذایی که طی سال ها از سوی سازمان نظارت بر مواد غذایی و دازویی امریکا تنظیم یافته، معلوم شده است که گریپ فروت از قدرت بی نظیری برای سوزاندن و از بین بردن چربی ها برخوردار است. گریپ فروت، میوه ی مغذی برای متعادل ساختن وزن بدن شمرده می شود؛ و مقدار زیادی فیبر گیاهی اش، گرسنگی را فرو می نشاند.چنانچه می خواهید از وزنتان بکاهید، روزانه بیش از هر خوراکی، آن را بخورید تا جلوی پر خوریتان را بگیرد، در ضمن میان وعده ی ایده الی به شمار می رود.

جالب این که گریپ فروت سرشار ازپکتین است که به کاهش کلسترول خون کمک می کند. پژوهش های اخیر حاکی از این است که میوه ی مورد بحث، دارای مواد دیگری است که از بروز بیماری ها پیشگیری می کند.

به عنوان مثال، گریپ فروت های سرخ و صورتی سرشار از لیکوپن هستند و این ماده آنتی اکسیدان به نظر می آید خطر بزرگ شدن پروستات را کاهش می دهد. محققان هنور مکانیسم عملکرد لیکوپن را نشان نداده اند، بلکه بررسی ۶ ساله ی دانشگاه هاوارد که توسط ۴۸ هزار پزشک و سایر کارشناسان بهداشت صورت گرفت، حکایت از این داشته است که مصرف ۱۰ وعده مواد غذایی سرشار از لیکوپن در هفته، سبب کاهش ۵۰ درصدی سرطان پروستات می شود.

از دیگر مواد گیاهی موجود در گریپ فروت، می توان از اسید فنولیک نام برد که مانع تشکیل نیتروزامین ( مواد سرطان زا ) بالیموندیدترپن و مونوترپن می شود. مواد مذکور موجب تولید آنزیم هایی می شوند که از عملکرد هورمون هایی که باعث رشد غده می شود جلوگیری می کنند.

آب گریپ فورت
آب گریپ فروت

گروهی از مبتلایان به روماتیسم مفصلی، لوپوس و شماری دیگر از مبتلایان به اختلالات التهابی دریافته اند که مصرف هر روزه ی گریپ فروت نشانه ی مریضی شان را کاهش می دهد. تصور می رود که این ویژگی از مواد شیمیایی گیاهی که مانع ایجاد پروستاگلاندین که ماده ای التهاب زاست  ناشی می شود.

خواص گریپ فروت به طور خلاصه

  • سرشار از ویتامین سی و پتاسیم است.
  • منبعی از فولات، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی می باشد.
  • انواع سرخ و صورتی آن سرشار از بتا کاروتن است که بدن آن را به ویتامین ا تبدیل می کند.
  • فیبر گیاهی اش فراوان است ولی مقدار کالری اش جزئی است.
  • دارای بیوفلاوونوئید و شماری دیگر از مواد گیاهی است که از انسان در مقابل بروز سرطان و بیماری های قلبی مراقبت می کنند.
  • میوه ی گریپ فروت اشتها را تقویت می کند.
  • گریپ فروت عمل هضم را آسان می کند و ترشح شیره ی معدی و کیسه ی صفرا را سرعت می بخشد.
  • گریپ فروت دارای ویتامین سی و بیو فلاوونوئید است. این ها در حفظ سلامت قلب و عروق موثرند.
  • گریپ فروت ضد خونریزی بواسیر است.
  • گریپ فروت برای کسانی که مو های سرشان می شکند، تجویز می شود.

نکته مهم: امکان دارد در افراد حساس به مرکبات، واکنش حساسیت زا ایجاد کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط گیلیون. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. پاییز 1399