کاربردها و خواص برگ پاپایا برای بدن

خواص برگ پاپایا برای بدن
خواص برگ پاپایا برای بدن

پاپایا یا خربزه درختی نوعی درخت گرمسیری و میوه ای است که بومی مکزیک و مناطق شمالی آمریکای جنوبی می باشد. اما امروزه پاپایا یکی از گیاهان پرمصرف در دنیا محسوب شده و از میوه، دانه و حتی برگ آن نیز غالباً در طب سنتی استفاده می شود. برگ پاپایا حاوی ترکیبات گیاهی منحصر به فردی است که پتانسیل دارویی گسترده ای را در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی از خود نشان داده است.

اگرچه تحقیقات انسانی کافی در این زمینه وجود ندارد، اما از بسیاری از محصولات تهیه شده از برگ پاپایا، مانند چای، عصاره و قرص این ماده اغلب برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.

در ادامه به ۷ خاصیت مهم برگ پاپایا و کاربردهای این گیاه اشاره می کنیم.

خواص برگ پاپایا

ممکن است علائم مربوط به تب دنگی را درمان کند

یکی از مهمترین فواید دارویی برگ پاپایا، پتانسیل آن برای درمان برخی از علائم مرتبط با تب دنگی است. دنگی یک نوع ویروس منتقله از راه پشه است که می تواند به انسان منتقل شده و علائمی مانند آنفولانزا ایجاد کند. برخی از شایعترین علائم این بیماری عبارتند از:

 • تب
 • خستگی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • بثورات پوستی

موارد شدید این بیماری می تواند منجر به کاهش سطح پلاکت ها در خون شود. افت شدید پلاکت ها باعث افزایش خطر خونریزی می شود و در صورت عدم درمان کشنده است.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما چندین روش درمانی برای مدیریت علائم آن وجود دارد که یکی از آنها برگ پاپایا است.

سه مطالعه انسانی که شامل صدها فرد مبتلا به تب دانگی بودند نشان دادند که عصاره برگ پاپایا باعث افزایش معنی دار سطح پلاکت خون می شود. علاوه بر این درمان با برگ پاپایا دارای عوارض جانبی بسیار کمی بود و به نظر می رسد که بسیار مقرون به صرفه تر از درمان های معمول است.

برگ پاپایا ممکن است قند خون را متعادل کند

بومی های مکزیکی اغلب از برگ پاپایا به عنوان یک روش طبیعی برای درمان دیابت و بهبود قند خون استفاده می کنند. مطالعات انجام شده بر روی موش های مبتلا به دیابت نشان داده اند که عصاره برگ پاپایا دارای اثرات قوی آنتی اکسیدانی و کنترل کننده قند خون است. این خاصیت به توانایی برگ پاپایا در محافظت از سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده در برابر آسیب و مرگ زودرس نسبت داده می شود.

هنوز هیچ مدرک علمی نشان نداده است که این ماده اثرات مشابه ای بر روی بدن انسان دارد یا خیر. بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا برگ پاپایا برای کنترل قند خون در انسان مفید است یا خیر؟

ممکن است از عملکرد هضم در سیستم گوارشی پشتیبانی کند

از چای و عصاره برگ پاپایا اغلب به عنوان یک روش جایگزین برای کاهش علائم ناراحت کننده مرتبط با مشکلات هضم مانند تولید گاز، نفخ و سوزش سر دل استفاده می شود.

برگ پاپایا حاوی فیبر است. فیبر ماده مغذی است که از روند هضم در بدن پشتیبانی می کند. ضمن این که این ماده یک ترکیب منحصر به فرد به نام پاپائین نیز دارد. پاپائین توانایی زیادی در تجزیه پروتئین های بزرگ و تبدیل آنها به پروتئین های کوچکتر و سهل الهضم تر و تولید اسیدهای آمینه دارد. حتی از آن در آشپزی به عنوان یک ماده ترد کننده گوشت نیز استفاده می شود.

یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل پودر پاپائین که از میوه پاپایا گرفته شده است علائم گوارشی منفی از جمله یبوست و سوزش سر دل را در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کاهش می دهد.

هیچ مطالعه علمی به طور خاص توانایی برگ پاپایا در درمان انواع اختلالات گوارشی مشابه را ارزیابی نکرده است. بیشتر مدارکی که از استفاده برای طرح این فرضیه استفاده می شود محدود به گزارش های تجربی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که عملکرد هضم از این طریق بهبود پیدا کند.

ممکن است اثرات ضد التهابی بر روی بدن داشته باشد

برگ پاپایا را در فرم های مختلفی برای اصلاح طیف گسترده ای از بیماری های التهابی داخلی و خارجی از جمله بثورات پوستی، درد عضلات و درد مفاصل استفاده می کنند. برگ پاپایا حاوی مواد مغذی مختلف و ترکیبات گیاهی است که همه انها فواید ضد التهابی بالقوه دارند. برخی از این ترکیبات عبارتند از:

 • پاپائین
 • فلاونوئیدها
 • ویتامین E

یک مطالعه نشان داد که عصاره برگ پاپایا باعث کاهش چشمگیر التهاب و تورم در پنجه موش های مبتلا به آرتریت می شود. با این حال هیچ مطالعه انسانی تا کنون نتوانسته است که این نتایج را تأیید کند.

بنابراین در این مرحله، شواهد علمی موجود برای تعیین اینکه آیا برگ پاپایا می تواند التهاب حاد یا مزمن را در انسان درمان کند، کافی نیست.

ممکن است رشد مو را زیاد کند

استفاده موضعی از این گیاه به صورت ماسک اغلب برای بهبود رشد مو و سلامت پوست سر بسیار مفید است. اما شواهد کافی برای حمایت از اثربخشی این روش وجود ندارد. برخی از تحقیقات نشان داده اند که افزایش سطح استرس اکسیداتیو در بدن ممکن است به ریزش مو کمک کند. بنابراین خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو و متعاقباً رشد مو کمک کند.

برگ پاپایا حاوی چندین ترکیب مفید با خاصیت آنتی اکسیدان است. فلاونوئیدها و ویتامین E از جمله این ترکیبات است.

طرفداران استفاده از برگ پاپایا برای بهبود رشد مو اغلب به منابع غنی آنتی اکسیدانی این ماده اشاره می کنند. با این حال هیچ مدرک قابل توجهی وجود ندارد که نشان دهد استفاده موضعی برگ های پاپایا به روند رشد موها کمک می کند.

انواع خاصی از شوره سر نیز وجود دارد که در اثر رشد زیاد قارچی به نام Malassezia در سر ایجاد می شود. این قارچ می تواند مانع رشد مو شود. برگ پاپایا در مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که دارای خاصیت ضد قارچی است. بنابراین به نظر می رسد با مهار رشد قارچ های ایجاد کننده شوره سر از سلامت مو و پوست سر حمایت می کند.

با این حال تاثیر برگ پاپایا به طور خاص بر روی قارچ Malassezia مورد آزمایش قرار نگرفته است. بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که اثرات مفیدی داشته باشد.

خواص برگ پاپایا برای بدن
خواص برگ پاپایا برای بدن

ممکن است باعث سلامت پوست شود

از برگ پاپایا اغلب به صورت خوراکی یا موضعی به عنوان روشی برای حفظ نرمی، شفاف و جوانی پوست استفاده می شود. یک آنزیم حل کننده پروتئین در برگ این گیاه وجود دارد که نامش پاپائین است و می تواند به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کند و به طور بالقوه باعث کاهش گرفتگی منافذ، مشکلات پوستی و آکنه شود.

علاوه بر این از آنزیم های برگ پاپایا برای بهبود زخم نیز استفاده می شود. یک مطالعه نشان داد که این ماده ظاهر زخم ها را در خرگوش ها به حداقل می رساند.

برگ پاپایا خاصیت ضد سرطانی دارد

برگ پاپایا در طب سنتی برای پیشگیری و معالجه انواع خاصی از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. اما تحقیقات مدرن هنوز این ادعا را اثبات نکرده اند.

عصاره برگ پاپایا توانایی زیادی در مهار رشد سلول های سرطانی پروستات و سرطان سینه دارد. این خاصیت در مطالعات آزمایشگاهی اثبات شده است. اما هنوز تحقیقات انسانی و حیوانی خاصی روی این خاصیت انجام نشده.

اگر چه مصرف برگ این گیاه و سایر غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد، اما این فرضیه که این گیاه توانایی درمانی دارد به اثبات نرسیده است.

نکات مهمی که باید در مورد مصرف این گیاه به آنها توجه کنید

اگرچه برای اثبات بسیاری از خواص برگ پاپایا تحقیقات بیشتری لازم است، اما مصرف این برگ ها عمدتا عوارض جانبی ندارد.

یک مطالعه حیوانی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده نشان داد که مصرف برگ این گیاه حتی در دوزهای بسیار زیاد هیچ اثر سمی بر روی بدن ندارد و مطالعات انسانی اثرات منفی بسیار کمی را گزارش کرده اند.

اما اگر به پاپایا حساسیت دارید، نباید برگ آن را نیز مصرف کنید. علاوه بر این، اگر باردار هستید یا شیر می دهید، قبل از مصرف هر نوع دارویی که حاوی برگ پاپایا است، باید با پزشک مشورت کنید.

اگرچه خود برگ پاپایا به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است، اما در صورتی که می خواهید فرم مکمل آن را استفاده کنید، باید مکمل استاندارد شده و دارای مجوزهای لازم را بخرید.

مقدار مصرف

در حال حاضر شواهد کافی برای تعیین دوز استاندارد و دقیقی برای این گیاه وجود ندارد. با این حال مصرف سه دوز حداکثر ۱ اونسی (۳۰ میلی لیتر) عصاره برگ پاپایا در روز برای درمان تب دانگی ایمن و مؤثر تلقی می شود. اگر مطمئن نیستید که باید چه مقدار برگ پاپایا مصرف کنید، با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

خلاصه آنچه که در این مقاله خوانده اید

پاپایا یکی از گیاهانی است که در بسیاری از کشورهای جهان کشت می شود و از میوه، دانه و برگ های آن برای مقاصد دارویی و خوراکی استفاده می شود.

برگ پاپایا اغلب به صورت عصاره، چای یا مکمل در بازار وجود دارد و علائم مربوط به تب دنگی را درمان می کند. سایر کاربردهای رایج این گیاه عبارتند از:

 • کاهش التهاب
 • بهبود کنترل قند خون
 • حمایت از سلامت پوست و مو
 • پیشگیری از سرطان

با این حال شواهد کافی در دسترس نیست تا مشخص شود که آیا این ماده برای بهبود همه این فاکتورها مؤثر است یا خیر. مصرف برگ پاپایا در هر فرمی به طور کلی بی خطر است. اما اگر به میوه این گیاه حساسیت دارید باید از مصرف برگ های آن نیز خودداری کنید. همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی با پزشک مشورت کنید.

منابع:

 1. Effect of Carica papaya Leaf Extract Capsule on Platelet Count in Patients of Dengue Fever with Thrombocytopenia
 2. A Multi-centric, Double-blind, Placebo-controlled, Randomized, Prospective Study to Evaluate the Efficacy and Safety of Carica papaya Leaf Extract, as Empirical Therapy for Thrombocytopenia associated with Dengue Fever
 3. Hypoglycemic effect of Carica papaya leaves in streptozotocin-induced diabetic rats
 4. Does Carica papaya leaf-extract increase the platelet count? An experimental study in a murine model
 5. Papaya preparation (Caricol®) in digestive disorders
 6. Does Carica papaya leaf-extract increase the platelet count? An experimental study in a murine model
 7. Nutraceutical Potential of Carica papaya in Metabolic Syndrome
 8. Anti-inflammatory activities of ethanolic extract of Carica papaya leaves
 9. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use
 10. Scalp Condition Impacts Hair Growth and Retention via Oxidative Stress
 11. Antifungal Activity in Ethanolic Extracts of Carica papaya L. cv. Maradol Leaves and Seeds
 12. A novel elastic liposome for skin delivery of papain and its application on hypertrophic scar
 13. Comparison of safety and efficacy of papaya dressing with hydrogen peroxide solution on wound bed preparation in patients with wound gape
 14. Bio-Guided Fractionation of Papaya Leaf Juice for Delineating the Components Responsible for the Selective Anti-proliferative Effects on Prostate Cancer Cells
 15. Safety Evaluation of Oral Toxicity of Carica papaya Linn. Leaves: A Subchronic Toxicity Study in Sprague Dawley Rats
 16. Dengue fever

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *