خواص ارده ؛ ۶ خاصیت این ماده برای قلب، سیستم ایمنی و سایر نقاط بدن

خواص ارده
خواص ارده

ارده نوعی سس است که در غذاهای خاورمیانه ای و مدیترانه ای از آن استفاده می شود. تاهینی یا همان ارده خمیری است که از دانه های کنجد (Sesamum indicum) تهیه می شود. دانه کنجد بذر گیاه کنجد است که فقط یک گونه از ۴۰ گونه گیاهی است که متعلق به خانواده Pedaliaceae می باشند. هزاران سال است که از خواص ارده در شمال آفریقا، یونان، اسرائیل، ترکیه و عراق استفاده می شود و غذاهای زیادی با این ماده درشت می شود. از دهه ۱۹۴۰ نیز مصرف ارده در ایالات متحده مرسوم شد.

اما چه چیزی باعث می شود ارده این همه برای بدن مفید باشد؟ درست مثل دانه ها و مغزهای دیگر، مصرف دانه کنجد نیز باعث کاهش کلسترول می شود، فیبر مناسب برای هضم را در اختیار بدن قرار می دهد، فشار خون را کنترل می کند و بین هورمون های بدن تعادل ایجاد می کند. این ها تنها بخشی از خواص ارده یا همان سس کنجد هستند.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد دیگر خواص ارده نیز صحبت کنیم.

خواص ارده

خواص ارده برای تنظیم فشار خون و کلسترول

کنجد دارای خواص ضد ترومبوتیک است.علاوه بر این، این دانه حاوی فیتواسترول ها است. فیتواسترول ترکیبی است که در دانه های کنجد یافت شده و بر روی سطح هورمون ها، سلامت شریان ها و میزان کلسترول تاثیر می گذارد. اکثر استرول های گیاهی موجود در ارده از نوع بتا سیتوسترول هستند.

اگر چه کنجد چربی و کالری زیادی دارد، اما برای سلامت قلب بد نیست. تحقیقات نشان داده اند که فیتواسترول ها می توانند برای درمان آترواسکلروز مفید باشند. فیتواسترول ها می توانند به تنظیم کلسترول کمک کنند چون ساختار مشابه ای با کلسترول دارند. بنابراین می توانند جایگزین کلسترول شده و جذب این ماده را در داخل روده متوقف کنند. با این وجود مقدار کلسترول قابل جذب در جریان خون کاهش یافته و شانس ابتلا به بیماری های قلبی کم می شود.

کنجد غنی از لیگنان ها است. مصرف این ترکیب ممکن است به بهبود پروتئین های چربی در خون کمک کند و بتواند کلسترول و فشار خون را عادی کند. تحقیقات نشان داده اند که لیگنان ها به طور طبیعی به کاهش کلسترول خون و کلسترول کبد کمک می کنند. بنابراین مصرف آنها اثرات مثبتی بر روی کلسترول کل، کاهش LDL (کلسترول بد) و بهبود نسبت LDL به HDL (کلسترول خوب) دارد.

با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اثرات کنجد بر روی فشار خون در بزرگسالان، کنجد دارای خواص ضد فشار خون می باشند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ در The Yale Journal of Biology And Medicine منتشر شد، از ۳۲ بیمار مبتلا به فشارخون بالا خواسته شد که طی ۴۵ روز، روغن کنجد استفاده کنند. محققان دریافتند که مصرف این روغن باعث کاهش فشار خون، کاهش پراکسیداسیون لیپید و افزایش میزان آنتی اکسیدان ها در بدن اکثر بیماران می شود.

غنی از چربی های سالم و اسیدهای آمینه

کنجد در مقایسه با سایر آجیل ها و دانه ها، چربی زیادی دارد. به همین دلیل است که ارده در مقایسه با سایر کرده ها مانند کره بادام زمینی یا کره بادام چرب تر است. دانه های کنجد حاوی ۵۵ درصد روغن و ۲۰ درصد پروتئین هستند، به همین دلیل برای تامین چربی های سالم و برخی از اسید آمینه های ضروری (بلوک های ساختمانی پروتئین) بدن مفیدند.

اکثر چربی های موجود در دانه های کنجد چربی های غیر اشباع هستند. البته ارده مقدار کمی چربی اشباع شده نیز دارد. تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد چربی درون این ماده از دو ترکیب مفید سوزامین و سسامولین تشکیل شده است.

ارده همچنین حاوی ترکیبات فنلی، اسید لینولئیک، اسید اولئیک، گاما توکوفرول و اسید آمینه هایی مانند لیزین، تریپتوفان و متیونین است. تقریبا حدود ۲۰ درصد وزن دانه های کنجد را پروتئین تشکیل می دهد. این موضوع باعث می شود که پروتئین بیشتری نسبت به سایر دانه ها داشته باشد. حال سوال اینجاست که آیا کنجد برای کاهش وزن مناسب است؟ پاسخ این سوال بستگی به مقدار چربی آن دارد، اما به طور کلی چربی های سالم مانند چربی های موجود در ارده برای کنترل اشتها و احساس سیری بین وعده های غذایی مفید هستند.

منبع اصلی برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی ضروری

مصرف ارده یک راه عالی برای تامین ویتامین های گروه B مانند تیامین، همراه با مواد معدنی، از جمله منیزیم، مس، فسفر، منگنز، آهن و روی است. اضافه کردن ارده به رژیم غذایی روزانه برای مراقبت از سیستم عصبی، استخوان ها، سلامت متابولیسم و جلوگیری از کمبود مس بسیار مفید است. آهن موجود در ارده نیز از کم خونی جلوگیری می کند. کم خونی اختلال شایعی است که خود را با کاهش تعداد گلبول های قرمز، کمبود آهن و خستگی نشان می دهد. ویتامین های B موجود در ارده برای عملکردهای متابولیکی بدن، مقابله با استرس و بسیاری از فرآیندهای شناختی دیگر مفید هستند.

یکی دیگر از خواص ارده به لیگنان های موجود در دانه های کنجد باز می گردد. تحقیقات نشان داده اند که لیگنان ها اثرات ضد سرطانی بر روی بدن داشته و توانایی تقویت قلب را دارند. مطالعات نشان داده اند میزان ماده ای که به واسطه تجزیه کنجد توسط باکتری های روده بزرگ تولید می شود، معادل لیگنانی است که در دانه کتان وجود دارد.

ایجاد تعادل در هورمون ها (به خصوص در زنان یائسه)

فیتواستروژن ها مواد بحث انگیزی هستند. به ویژه هنگامی که صحبت از اثرات آن ها بر روی هورمون ها می شود. این ترکیبات رفتار استروژن را تقلید می کنند و به عنوان آنتاگونیست های استروژن عمل می کنند. آنها با اتصال به گیرنده های استروژن، بدن را تحت تاثیر قرار داده و به این فکر می اندازند که استروژن بیشتری تولید کنند.

البته همه اثرات فیتواستروژن ها بد نیستند. بلکه برای برخی افراد، به ویژه برای زنان یائسه که کمبود استروژن دارند مفیدند. مطالعات نشان داده اند که مصرف مواد غذایی حاوی فیتواستروژن ها برای بدن واقعا مفید است. این مواد تعادل طبیعی را هورمون ها برقرار می کنند، به محافظت از استخوان ها کمک می کنند و خطر ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان و پوکی استخوان را کاهش می دهد.

به نظر می رسد که مصرف مواد غذایی غنی استروژن برای زنان یائسه بیشترین خواص را داشته باشد. البته مصرف فیتواستروژن به صورت هدفمند برای بسیاری از افراد مفید نیست و ممکن است حتی مضر باشد. اما می تواند به مقابله با اثرات نامطلوب هورمونی که زنان با افزایش سن آنها را تجربه می کنند، کمک کند. برخی مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف فیتواستروژن ها به شدت علائم مختلف یائسگی از جمله گرگرفتگی، کاهش تراکم استخوان، ضعف، تغییرات خلقی، کاهش میل جنسی و … را کاهش می دهد.

بهبود سلامت پوست

دانه کنجد منبع خوبی از آمینو اسیدها، ویتامین E، ویتامین B، مواد معدنی و اسیدهای چرب است. همه این ترکیبات برای جوانسازی پوست و جلوگیری از علائم پیری زودرس مفیدند.

روغن کنجد برای درمان زخم ها، سوختگی ها، حساسیت ها و خشکی پوست بسیار مفید است، به همین دلیل است که گاهی اوقات به این ماده “ملکه روغن ها” گفته می شود. این ماده یک عامل ضد باکتری و ضد قارچی است و باکتری هایی را می کشد که می توانند منافذ را مسدود کرده و جوش و آکنه ایجاد کنند. چربی های سالم به طور کلی برای سلامت پوست ضروری هستند چرا که به کاهش التهاب و حفظ رطوبت پوست کمک می کنند. ارده مواد معدنی مختلفی مانند روی را وارد بدن می کند که برای ترمیم بافت آسیب دیده و تولید کلاژن مفید بوده و پوست را جوان می کنند.

خواص ارده
خواص ارده

افزایش جذب مواد مغذی

مطالعات نشان داده اند که دانه کنجد به افزایش جذب ترکیباتی مانند توکوفرول کمک می کند. توکوفرول ماده مغذی اصلی در تولید ویتامین E است و نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های مرتبط با پیری مانند سرطان و بیماری های قلبی ایفا می کند.

هنگامی که محققان اثرات مصرف دانه کنجد را بر روی بدن انسان طی یک دوره پنج روزه آزمایش کردند دریافتند که کنجدبه طور معنی داری سطح گاما توکوفرول سرم را به میزان ۱۹٫۱ درصد در افراد افزایش می دهد. این واقعیت که کنجد منجر به افزایش گاما توکوفرول پلاسما و افزایش قابلیت زیستی ویتامین E می شود، به معنی است که مصرف کنجد برای پیشگیری از التهاب، استرس اکسیداتیو و ایجاد بیماری های مزمن مفید است.

ارزش غذایی ارده

یک قاشق غذاخوری ارده حاوی ارزش غذایی زیر است:

 • ۸۹ کالری
 • ۳٫۲ گرم کربوهیدرات
 • ۲٫۵ گرم پروتئین
 • ۸ گرم چربی
 • ۱٫۵ گرم فیبر
 • ۰٫۲ میلی گرم تیامین (۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۴۹٫۴ میلی گرم منیزیم (۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱۱۱ میلی گرم فسفر (۱۱ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۵ میلی گرم روی (۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۲ میلی گرم منگنز (۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۲ میلی گرم مس (۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۶۴ میلی گرم کلسیم (۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم آهن (۵ درصد از نیاز روزانه بدن)

مقایسه ارده و کره بادام زمینی

آیا ارده سالم تر از کره بادام زمینی است؟

شما می توانید از ارده در غذاها به جای کره بادام زمینی استفاده کنید. اگرچه کره بادام زمینی ممکن است از لحاظ محبوبیت برنده این مقایسه شود اما ممکن است به چند دلیل انتخابی خوبی نباشد. اول از همه نوعی قارچ به نام آفلاتوکسین ممکن است در بادام زمینی رشد کند. آفلاتوکسین ها بر روی سلامت روده تاثیر می گذارند.

از طرفی آلرژی به بادام زمینی یکی از شایع ترین انواع آلرژی هاست. بادام زمینی معمولا باعث حساسیت می شود زیرا آفلاتوکسین ها با پروبیوتیک هایی (باکتری های خوب) که در سیستم گوارش زندگی می کنند رقابت کرده و سیستم ایمنی را فعال می کنند.

در نهایت، بسیاری از مارک های تولید کننده کره بادام زمینی از فرآیند پردازش استفاده می کنند و باعث می شوند مواد مغذی درون بادام زمینی کم شود. این در حالی است که فیتوسترول، کلسیم، آهن و سایر مواد معدنی کنجد بیشتر از بادام زمینی است.

آیا مصرف بیش از حد ارده برای بدن مضر است؟

اکثر آجیل ها و دانه ها، از جمله کنجد، امگا -۶ بالایی دارند. همان طور که می دانید امگا ۶ با ایجاد التهاب در بدن ارتباط دارد. به همین دلیل بهتر است آن ها را در حد اعتدال استفاده کنید. مصرف بیش از حد امگا ۶، بدون توجه به منبع آن، می تواند نسبت چربی بدن را مختل کند. همگن سازی امگا ۶ با مصرف مواد غذایی حاوی چربی های غیر اشباع بیشتر، برای سلامت بدن ضروری است. از طرفی افرادی که به آجیل حساسیت دارند ممکن است با مصرف ارده دچار علائمی شوند.

آیا ارده برای هضم غذا مفید است؟

هضم ارده معمولا هضم آسان تر از هضم کنجد یا دانه های گیاهی دیگر است. بعضی از پزشکان آیورودا حتی تصور می کنند که ارده می تواند به هضم غذاهای دیگر کمک کند.

منابع:

 1. ?How Can Tahini Make You Feel Great
 2. Effects of dietary sesame seeds on plasma tocopherol levels
 3. Value addition in sesame: A perspective on bioactive components for enhancing utility and profitability
 4. The pros and cons of phytoestrogens
 5. Effect of Sesame Oil on Diuretics or ß-blockers in the Modulation of Blood Pressure, Anthropometry, Lipid Profile, and Redox Status
 6. Lignan content of the flaxseed influences its biological effects in healthy men and women
 7. Experimental antithrombotic effects of sesame seed whole grains and extracts
 8. Whole sesame seed is as rich a source of mammalian lignan precursors as whole flaxseed
 9. Nutritional value of sesame seeds

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *