مقالات

مزایای مصرف سرکه سیب و عسل برای بدن بر اساس تحقیقات علمی
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

مزایای مصرف سرکه سیب و عسل برای بدن بر اساس تحقیقات علمی 

سرکه سیب (ACV) و عسل دو ماده طبیعی شگفت انگیز هستند که دارای مزایای زیادی می باشند. هر دو ماده در فرم پردازش نشده خود، می توانند طیف گسترده ای از مشکلات مربوط به سلامت را درمان کند. آن ها با ترکیب با هم، روش طبیعی برای ارتقاء سطح سلامت ارائه می دهند. علاوه بر این، افزودن عسل شیرین به سرکه سیب باعث می شود که طعم نوشیدنی بهتر شود. مصرف سرکه سیب و عسل می تواند به شما:

 • در مبارزه با درد مفاصل کمک کند.
 • به کاهش بیماری های التهابی منجر شود.
 • علائم گوارشی و بسیاری از بیماری های دیگر را درمان کند.

اثر تقویت کننده سرکه سیب و عسل به علت ویژگی های ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد قارچی آنها است.

در این مقاله مجله پیام سلامت، در مورد روش های مختلف استفاده از سرکه سیب و عسل صحبت می کنیم. اول از همه، بیایید به خواص دارویی سرکه سیب و عسل نگاهی کنیم تا ببینیم چرا این مواد این قدر موثر هستند.

خواص سرکه سیب

سرکه سیب از سیب های خرد شده و پس از تقطیر و تخمیر آن ها تهیه می شود. نتیجه مایعی است که اسید استیک زیادی دارد.

مجله PlosOne گزارش داد که اسید استیک یک عامل ضد باکتری طبیعی است و می تواند بسیاری از گونه های مضر باکتری را از بین ببرد. این ماده می تواند به جلوگیری از عفونت های پوستی، از بین بردن رادیکال های آزاد در پوست و بهبود زخم کمک کند. طبق تحقیقات منتشر شده در مجله Advanced Wound Care، اسید استیک همچنین یک ماده ضد عفونی کننده است و می تواند به درمان عفونت های مزمن کمک کند.

خواص عسل خام

عسل خام و فرآوری نشده یکی از  طبیعی ترین مواد غذایی موجود در جهان است. عسل یک درمان خانگی شناخته شده است و قرن هاست که از آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.

به عنوان مثال، مجله Agricultural and Food Chemistry گزارش داد که عسل حاوی ترکیبات فنولی است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. این ماده برای ارتقاء سلامت و جلوگیری از چندین بیماری مفید است.

عسل خام دارای خواص ضد التهابی است و به درمان و پیشگیری از بیماری های مختلف التهابی کمک می کند. دانشگاه واییکاتو تحقیقاتی در مورد خواص درمانی عسل منتشر کرد. محققان دریافتند که ترکیبات مختلف عسل (به ویژه عسل مانوکا) به کاهش التهاب کمک می کند و می تواند به عنوان داروی ضد التهابی نیز موثر باشد.

خواص سرکه سیب و عسل

ترکیب سرکه سیب با عسل خام سرشار از توانایی های شگفت انگیز برای جلوگیری از عفونت ها و درمان بیماری های مختلف می باشد. بنابراین، با استفاده از سرکه سیب و عسل به طور منظم می توانید به بهبود کیفیت زندگی خود کمک کنید.

بهبود سلامت مفصل و کاهش درد مفاصل

مصرف منظم سرکه سیب و عسل می تواند به طور طبیعی موجب کاهش التهاب و درد مفاصل شود. این ویژگی باعث می شود که ترکیب عسل و سرکه سیب یک درمان خانگی مفید برای آرتریت و سایر بیماری های التهابی که بر مفاصل تاثیر می گذارد، باشد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد نشان داد که مصرف سرکه سیب دارای تأثیر قابل توجهی در کنترل درد مزمن و التهاب است. مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۱ نشان دادند که خواص ضد التهابی عسل می تواند به درمان درد آرتریت و سایر بیماری های التهابی حاد و مزمن کمک کند.

سوزش سر دل و ریفلاکس اسید

سرکه سیب  همراه با عسل می تواند از ایجاد علائم سوزش سر دل مانند احساس سوزش در معده پس از خوردن غذا جلوگیری کند. سرکه سیب و عسل هم اسید معده را متعادل کرده و دارای اثر ضد التهابی و تسکین دهنده در مری هستند.

یک مطالعه نشان داد سرکه سیب نتایج مشابه ای با داروهای آنتی اسید دارد و علائم سوزش سر دل را کاهش می دهد. محققان می گویند که این روش ممکن است برای افرادی مفید باشد که به درمان های معمول پاسخ نمی دهند.

مجله Medical Research در هند گزارش داد که خواص دارویی عسل می تواند در کاهش نشانه های ریفلاکس اسید موثر باشد. خواص آرام بخش عسل بر روی گلو و مری همچنین به کاهش سوزش کمک می کند.

بهبود سلامت گوارش

سرکه سیب و عسل فقط علائم سوزش سر دل را کاهش نمی دهند، بلکه برای سلامت سیستم گوارش نیز مفیدند. ماهیت اسیدی ACV به تحریک آنزیم های مورد نیاز برای هضم  کمک می کند و عسل بسیاری از مشکلات گوارشی را از بین می برد.

گروه انتشارات ScienceQ از هاروارد گزارش داد سرکه سیب کمک می کند تا هضم پروتئین ها و چربی ها در دستگاه گوارش تحریک شود.

مجله BMC Complementary & Alternative Medicine نشان داد که عسل هضم را به روش های مختلفی افزایش می دهد. به عنوان مثال، محققان دریافتند که عسل دارای بیش از ۱۸۰ ماده مفید است. این مواد برای کمک به ایجاد توازن در میکرو فلور ظریف روده مفید بوده و خواص ضد میکروبی دارد.

کمک به کاهش وزن

یکی از مزایای مصرف منظم مخلوط سرکه و عسل این است که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

آیا سرکه سیب و عسل واقعا به شما در کاهش وزن کمک می کند؟ مطالعه جالبی در ژاپن نشان داد که مصرف دوز ۳۰ میلی لیتر سرکه در ۵۰۰ میلی لیتر آب در روز باعث کاهش وزن چربی بدن و کاهش میزان دور کمر در افراد چاق می شود. مطالعه دیگری نیز نشان داد که افزودن سرکه به وعده های غذایی باعث افزایش احساس سیری می شود و به این ترتیب باعث کاهش مصرف کالری خواهد شد.

با اضافه کردن مقداری عسل به نوشیدنی سرکه سیب، می توانید طعم و مزه آن را بهبود بخشید و به همین ترتیب بدن خود را از سموم جدا کنید. محققان دانشگاه ایلینوی گزارش دادند که خوردن عسل روی ژن های سم زدایی بدن تاثیر می گذارد.

کاهش کلسترول

سرکه سیب و عسل بنوشید تا بتوانید به طور طبیعی میزان کلسترول خود را کاهش داده و خون خود را سالم نگه دارید. مجله بریتانیایی Nutrition گزارش داد که اسید استیک با کمک به افزایش تولید فرآورده های کبدی، اسید های چرب و صفرا به کاهش کلسترول کمک می کند.

مطالعه ای در رابطه با خواص کاهش دهنده کلسترول در عسل نشان داد که مصرف منظم عسل باعث کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) و افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب) می شود.

مزایای مصرف سرکه سیب و عسل برای بدن
مزایای مصرف سرکه سیب و عسل برای بدن

بهبود سلامت قلب

صرف نظر از کاهش کلسترول، مصرف سرکه سیب و نوشیدنی های حاوی عسل یک راه عالی برای بهبود سلامت کلی قلب و جلوگیری از مشکلات مربوط به قلب است.

تحقیقات انجام شده در مورد خواص دارویی عسل نشان داده اند که این ماده حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. این آنتی اکسیدان ها در عسل می توانند به جلوگیری از بیماری های مختلف قلبی و عروقی کمک کنند. برای مثال، عسل باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شود و کلسترول بد را کاهش می دهد، بنابراین خطر سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش می دهد.

سرکه سیب با کاهش کلسترول و همچنین کاهش فشار خون بالا به سلامت قلب کمک می کند.

کاهش فشار خون

یکی دیگر از خواص مخلوطی از سرکه سیب و عسل این است که این ترکیب باعث کاهش فشار خون به طور طبیعی می شود. در واقع، سرکه سیب و عسل دارای خواصی است که فعالیت ضد فشار خون دارند.

مطالعه ای در ژاپن نشان داد که اسید استیک در سرکه نقش مهمی در کاهش فشار خون بالا دارد. مجله Oxidative Medicine and Cellular Longevity گزارش داد که مصرف منظم عسل باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود و می تواند به میزان قابل توجهی فشار خون بالا را کاهش دهد.

مصرف منظم سرکه سیب و عسل برای مدیریت فشار خون بالا و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، بسیار مفید است.

کاهش سطح گلوکز خون

سرکه سیر و عسل می توانند به افراد مبتلا به دیابت کمک کنند تا میزان قند خون خود را بهتر کنترل کنند. هم عسل و هم سرکه سیب تاثیر مثبتی بر حساسیت به انسولین دارند و دارای مزایای زیادی هستند.

انجمن دیابت آمریکا (ADA) گزارشی را منتشر کرد که نشان می دهد سرکه می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و اثر متفاوتی با متفورمین یا داروهای دیابت نوع ۲ داشته باشد. ADA همچنین گزارش داد که مصرف سرکه در شب می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود.

مطالعات همچنین نشان داده اند که عسل اثر مثبتی بر روی سطح پلاسمای خون و میزان اسید چرب خون در افراد دیابتی دارد.

افزایش انرژی

مصرف شربت سرکه سیب و عسل در صبح یا قبل از ورزش کردن، می تواند به افزایش انرژی کمک کند.

مجله Science American مطالعه محققان دانشگاه ممفیس را منتشر کرد که نشان می دهد، عسل در بهبود سطح انرژی همانند گلوکز است. این محققان دریافتند که عسل یکی از موثرترین انواع کربوهیدرات ها برای مصرف قبل از ورزش کردن است.

اگر چه مطالعاتی مبنی بر وجود رابطه مستقیمی بین سرکه سیب و افزایش سطح انرژی وجود ندارد، اما می توانید ۱ یا ۲ قاشق غذا خوری از آن را با یک قاشق چای خوری عسل در آب گرم حل کنید تا تمام مزایای این ماده را به دست آورید.

کاهش گلو درد و سرفه

خواص ضد عفونی کنندگی سرکه سیب و عسل می تواند به کشتن عفونت هایی که باعث گلودرد و سرفه می شوند کمک کند. همچنین، خواص ضد میکروبی و تسکین دهنده عسل به طور طبیعی رفلکس سرفه را کاهش داده و میکروب ها را از گلویتان بیرون می کشد.

عسل یک درمان طبیعی باستانی و سنتی برای سرفه و گلودرد است. تحقیقات پزشکی همچنین از اثربخشی این ماده به عنوان یک عامل شفا بخش حمایت کرده اند. مجله Family Practice گزارش داد که مصرف یک قاشق غذاخوری عسل همانند شربت ضد سرفه موثر است. با این حال، عوارض جانبی ندارد.

سرکه سیب به صورت سنتی برای کاهش گلو درد و سرفه استفاده می شود. مخلوط عسل و سرکه نیز برای سرفه های مداوم تجویز می شود.

بهبود شرایط پوست

خواص ضد باکتری سرکه سیب و عسل ترکیبی فوق العاده برای پوست هستند. هم عسل و هم سرکه سیب برای درمان اگزما، پسوریازیس، روزاسه، آکنه و دیگر بیماری های التهابی پوست استفاده می شوند.

سرکه سیب میکروب های پوست را برداشته و سطح pH آن را متعادل می کند. عسل نیز برای پوست به عنوان یک شفا دهنده طبیعی عمل می کند و پوست را نرم می کند. مجله Cosmetic Dermatology دریافت که عسل حاوی پروتئین ها، ویتامین ها و اسیدهای آمینه ای است که به حفظ سلامت پوست کمک می کنند.

مبارزه با آکنه

این ماده با هم یک درمان مؤثر برای خلاص شدن از شر آکنه هستند. مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که همگی نشان داده اند که سرکه سیب یک عامل ضد میکروبی موثر است. شما می توانید از شربت سرکه سیب برای پاک کردن خاک و چربی از روی منافذ استفاده کنید. عسل همچنین به ترمیم آسیب دیدگی پوست کمک می کند و میکروب هایی را که می توانند منافذ را آلوده کنند، می کشد.

مجله Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine گزارش می دهد که عسل به  زخم کمک می کند تا سریع تر بهبود یابد و مانع از پیشرفت عفونت ها شود. پزشکان حتی عسل مانوکا را به عنوان درمان های ضد آکنه پیشنهاد می کنند.

کاهش التهاب

مخلوطی از سرکه سیب و عسل کمک می کند تا سطح pH در بدن متعادل شده و فرآیندهای التهابی در بدن مهار شود. کارشناسان مانند برنده جایزه نوبل، دکتر اتو واربورگ ادعا می کنند که فرآیندهای التهابی با افزایش سطح اسیدی در بدن همراه هستند و زمانی که بدن ما بیش از حد اسیدی است (pH کمتر از ۷) التهاب ایجاد شده می تواند موجب بیماری شود.

سرکه به طور طبیعی اسیدی است، اما زمانی که وارد بدن می شود، قلیایی می شود. عسل همچنین دارای pH پایین است، اما سطح قلیایی بدن را پس از خوردن غذا افزایش می دهد.

این دو ماده یک راه عالی برای از بین بردن اسید بیش از حد در بدن و ساخت محیطی قلیایی هستند. بدن ما زمانی که pH ش حدود ۷٫۴ است، به بهترین شکل عمل می کند. بنابراین بهتر است بدنمان قلیایی باشد.

از بین بردن بوی بد دهان

خواص دارویی سرکه سیب و عسل با هم می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. بوی بد در دهان با وجود باکتری در دندان و یا زخم معده ایجاد می شود.

مصرف شربت سرکه و عسل با معده خالی می تواند برای از بین بردن باکتری های دهان مفید باشد. فعالیت ضد باکتری این مواد همچنین می توانند به درمان زخم معده کمک کنند. مجله Royal Society of Medicine اعلام کرد که عسل مانوکا سلول های هلیکوباکتر پیلوری را می کشد. این باکتری عامل اصلی ایجاد زخم معده است.

تقویت موها

یکی دیگر از خواص سرکه سیب و عسل طبیعی این است که این مواد به طور طبیعی موها را سالم و براق نگه می دارد.

خواص اسیدی این شربت سطح pH پوست سر را که اغلب افزایش می یابد و موجب خارش می شود، متعادل می کند. خواص ضد عفونی کنندگی سرکه سیب همچنین از ایجاد عفونت های قارچی و باکتریایی که اغلب باعث ایجاد شوره سر می شوند، جلوگیری می کند.

مجله European Journal of Medical Research مطالعاتی را انجام داد که نشان می دهد عسل می تواند به مبارزه با عفونت های قارچی پوست سر کمک کند. در این مطالعه استفاده از عسل باعث کاهش خارش، پوسته پوسته شدن و ریزش مو شد.

جلوگیری از برخی از سرطان ها

برخی مطالعات اولیه نشان داده اند که سرکه می تواند رشد برخی سلول های سرطانی را مهار کند. یک مطالعه ر چین نشان داد که رعایت رژیم غذایی حاوی حبوبات، سبزیجات و سرکه به کاهش خطر ابتلا به سرطان مری کمک می کند.

خواص ضد سرطانی عسل مانوکا نیز آزمایشات بالینی تایید شده است. یک تحقیق نشان داد که عسل به مهار رشد سلول های سرطانی کمک می کند و اثربخشی روش های درمان سرطان را افزایش می دهد.

البته، سرکه سیب و عسل با هم یک درمان شگفت انگیز برای سرطان نیستند، با این حال، تحقیقات کنونی در مورد مزایای نوشیدن این شربت، نتایج امیدوار کننده ای را ارائه کرده است.

روش تهیه شربت سرکه سیب و عسل

برای تهیه این نوشیدنی به شیوه زیر عمل کنید:

 • ۱ قاشق چای خوری عسل خام را با ۱ قاشق چای خوری سرکه سیب مخلوط کنید.
 • مخلوط را به ۸ اونس آب ولرم اضافه کنید.
 • ۱ تا ۳ بار در روز از این نوشیدنی استفاده کنید.

هر چقدر نسبت عسل و سرکه سیب بیشتر شود، خواص نوشیدنی نیز بیشتر می شود. اما سعی کنید در هر وعده بیش از ۲ قاشق غذا خوری سرکه سیب استفاد نکنید.

چه زمانی باید این شربت را استفاده کنیم؟

برای کسب بهترین نتایج، شربت سرکه سیب و عسل را صبح ها با معده خالی و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه بخورید. این کار کمک می کند تا معده برای جذب ویتامین ها، مواد مغذی و مواد معدنی در سرکه سیب و عسل زمان داشته باشد.

به بعضی از افراد توصیه می شود که مخلوط سرکه سیب و عسل را تا ۳ بار در روز بنوشند. با این حال، میزان تحمل بدن هر فرد متفاوت است.

عوارض جانبی نوشیدن بیش از حد سرکه سیب و عسل

سرکه سیب و عسل به طور کلی عوارض جانبی خاصی ندارند. با این حال، مانند تمام درمان های طبیعی و سنتی، اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید انجام دهید.

برخی از اثرات سرکه سیب عبارتند از:

 • مصرف بیش از حد سرکه سیب می تواند باعث کاهش سطح پتاسیم در بدن شده و به پوکی استخوان منجر شود. با این حال مصرف مقادیر توصیه شده در این مقاله (۱-۳ قاشق غذاخوری در روز و حل شدنش در آب رقیق شده) برای مصرف عمومی ایمن است.
 • غذاهای اسیدی می توانند مینای دندان را از بین ببرد. برای جلوگیری از این اتفاق، دهان خود را بعد از نوشیدن سرکه سیب رقیق شده با آب بشویید.
 • سرکه سیب می تواند با داروهای دیگر مانند دیورتیک ها، مسهل ها، داروهای بیماران قلبی و داروهای دیابت تداخل داشته باشد. اگر به طور منظم دارو مصرف کنید، قبل از مصرف سرکه سیب و عسل با پزشک مشورت کنید.

طبق گفته متخصصان کلینیک مایو، برخی از افراد با مصرف عسل دچار عوارض جانبی می شوند. این افراد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به آلرژی مرتبط با زنبور عسل (مثلا نیش) می توانند به کهیر، مشکل تنفسی، تورم پوست و خس خس سینه مبتلا شوند.
 • مصرف بیش از حد عسل می تواند ضربان قلب را غیر طبیعی کند و اسهال یا سوزش پوست ایجاد کند.
 • بعضی از انواع عسل می توانند فشار خون را کاهش دهند. اگر به دلیل پرفشاری خون دارو مصرف می کنید، باید به طور مرتب فشار خون خود را کنترل کنید.
 • هرگز نباید عسل را به نوزادانی که کمتر از ۱ سال سن دارند بدهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398