مقالات

خواص ماهی پولاک برای محافظت از قلب، بدن و ذهن
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص ماهی پولاک برای محافظت از قلب، بدن و ذهن 

با وجود حدود ¾ مقدار مورد نیاز روزانه بدن به پروتئین و بیش از ۱۰۰ درصد میزان مورد نیاز بدن به ویتامین B12 در ماهی پولاک باید مطمئن شده باشید که این غذای حاوی امگا ۳ چقدر برای بدنتان مفید است. این ماهی نه تنها خوشمزه است، بلکه مواد مغذی موجود در آن برای بدن شما فوق العاده سودمند هستند. به عنوان مثال، با توجه به مشخصات مواد مغذی موجود در ماهی پولاک، این ماهی می تواند به مبارزه با بیماری های قلبی، بهبود سلامت مغز و حتی جلوگیری از سرطان کمک کنند.

با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با خواص و ارزش غذایی این ماهی بیشتر آشنا شوید.

آیا مصرف ماهی پولاک برای بدن مفید است؟

هنگامی که صحبت از مصرف غذاهای دریایی می شود، مقدار جیوه موجود در آن ها یک مسئله بسیار مهم است. خوشبختانه ماهی پولاک حاوی مقادیر بسیار امن و کمی از جیوه است که مصرف آن برای اکثر افراد نگران کننده نیست. طبق اعلام Environmental Defense Fund، مصرف بیشترین میزان توصیه شده از این ماده غذایی در هفته، کاملا بی خطر است.

یکی دیگر از سوالات مربوط به ماهی، پایداری و تاثیرات زیست محیطی انواع خاص آن است. بر خلاف ماهی قزل آلا و بسیاری دیگر از غذاهای دریایی تجاری، ماهی پولاک، به صورت وحشی صید می شود و پرورشی نیست. یادتان نرود که ماهی پرورشی خطراتی از جمله آنتی بیوتیک ها، آفت کش ها، آلودگی های مختلف شیمیایی و خطرات دیگر و دائمی که به محیط زیست وارد می شود را به همراه دارد.

خواص ماهی پولاک

کلسترول را بهبود می بخشد و از بدن در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند

شاید یکی از مزایای مواد مغذی موجود در ماهی پولاک این است که برای قلب و سیستم گردش خون مفید است.

اول از همه، مصرف منظم این ماهی کمک می کند تا سطح کلسترول کنترل شود. کلسترول می تواند به بیماری قلبی منجر شود. از آنجا که ماهی پولاک ویتامین B12 و ویتامین B6 بسیار زیادی دارد، می تواند سطح هموسیستئین را پایین بیاورد. هموسیستئین یک اسید آمینه موجود در خون است که یکی از عوامل خطر مهم برای بیماری های قلبی می باشد.

ماهی پولاک سلنیوم زیادی نیز دارد. سلنیوم ماده معدنی است که به طور معکوس با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است، به این معنی است که هر چقدر سلنیوم کمتری در خون شما یافت شود، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بالاتر می رود.

یک وعده ماهی پولاک حاوی حدود یک سوم میزان مورد نیاز روزانه بدن به نیاسین (ویتامین B3) را تامین می کند. این ویتامین به کاهش التهاب مزمن کمک می کند. فراموش نکنید که التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های قلبی شود. نیاسین همچنین یک ماده مغذی است که بروز احتمال ابتلا به دومین حمله قلبی در افرادی که قبلا تجربه حمله قلبی را داشته اند، را کاهش می دهد.

با توجه به میزان پروتئینی که در این ماهی وجود دارد، مصرف آن یک راه عالی برای کاهش فشار خون به صورت طبیعی است. فشار خون بالا با خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است. اما برنده واقعی در مبارزه با بیماری های قلبی، اسیدهای چرب امگا ۳ زیاد در ماهی پولاک می باشد.

دو نوع امگا ۳ وجود دارد که به شدت با سلامت قلب مرتبط هستند. ایکوزاپنتائوئیک اسید (EPA) و داکوساگزنئوئیک اسید (DHA). مصرف مقدار زیاد EPA، DHA و اسیدهای چرب اشباع نشده با زنجیره بلند (LCMUFA ها) خطر کلی بیماری قلبی را کاهش می دهد.

به طور خاص، EPA و DHA قادر به کاهش فشار خون و تری گلیسیرید بالا هستند. این مواد این کار را بدون افزایش سطح LDL (کلسترول بد) انجام می دهند.

موجب کاهش وزن می شود

اکثر رژیم های غذایی که برای کاهش وزن طراحی می شوند حاوی سبزیجات هستند. این در حالی است که مصرف این ماهی با کاهش وزن بدن و ترکیب بهتر بدن همراه است. ترکیب بدن به معنی نسبت چربی به عضله است. ترکیب بدن مخصوصا زمانی که ماهی غنی از امگا ۳، مانند ماهی پولاک استفاده می شود همراه با یک برنامه ورزشی منظم، به بهترین شیوه عملی می شود.

پروتئین، ویتامین B2 و ویتامین B12 موجود در این ماده موجب تامین انرژی می شود. جایگزینی کربوهیدرات با پروتئین، یک راه عالی برای کاهش وزن سریع می باشد.

EPA و DHA نیز در این بین نقش مهمی دارند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد سطح EPA را در بدن کودکان مدرسه ای ردیابی کرد. نتایج این تحقیقات نشان داد که کودکان چاق مبتلا به مقاومت به انسولین مقدار EPA در خون شان بسیار پایین است. سایر اطلاعات نیز نشان می دهد که سطح DHA با وزن پایین بدن در ارتباط است.

در ارتقا باروری و داشتن بارداری سالم مفید است

ماهی ها حاوی برخی از مواد مغذی ضروری هستند که باعث افزایش شانس بارداری و رشد مناسب جنین می شوند.

نیاسین موجود در ماهی پولاک ممکن است در جلوگیری از اختلال نعوظ، که یک مسئله رایج در ناباروری مردان است، مفید باشد. DHA در این ماهی، اسپرم ها را سالم نگه می دارد و باعث می شود که شکل سرها اسپرم ساختار مخروطی پیدا کننند. اسپرم های دارای این ساختار قادر به شکستن تخمک در طول فرآیند لقاح هستند. سلنیوم در این ماهی تحرک اسپرم، یا حرکت اسپرم به سمت تخمک را بهبود می دهد.

در زنان، امگا ۳ موجود در این ماهی و روغن ماهی باعث کاهش التهاب ناشی از ناباروری و همچنین کاهش سطح هورمون و تنظیم چرخه قاعدگی ماهیانه می شود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماهی پولاک ممکن است در درمان اندومتریوز و سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید باشد. هر دو این موارد باعث ناباروری می شوند. سلنیوم می تواند در جلوگیری از سقط جنین نیز مفید باشد.

EPA، DHA و ویتامین B6 برای رشد مناسب و سلامت مغز جنین حیاتی است.

ویتامین B12 نیز برای رشد کودک بسیار مهم است. زیرا مسئول ساخت اسید نوکلئیک که به نام DNA نیز شناخته می شود، می باشد. شما می دانید که این ساختار نسبتا مهمی در بدن است. فسفر نیز در شکل گیری DNA و RNA در طول رشد جنین نقش دارد و یک وعده ماهی پولاک تقریبا نصف مقدار مورد نیاز روزانه بدن به این ماده را تامین می کند.

در اوایل بارداری، حضور ویتامین B6 در این ماهی می تواند باعث کاهش حالت تهوع صبحگاهی شود.  DHA برای افزایش تولید شیر مادر نیز مفید است.

ممکن است در پیشگیری از سرطان مفید باشد

یکی دیگر از مزایای ماهی های سالم مانند پولاک، خاصیت آن ها در جلوگیری از سرطان است.

به نظر می رسد امگا ۳ در این ماهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون، پروستات و پستان همراه باشد. سلنیوم همچنین موجب کاهش خطر سرطان، به ویژه سرطان پروستات می شود و توانایی کاهش سرعت گسترش سرطان و ترمیم سلول های آسیب دیده ناشی از گسترش این بیماری را دارد.

ویتامین B2 که به عنوان ریبوفلاوین نیز شناخته می شود، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و در جلوگیری از آسیب های رادیکال آزاد مرتبط با پیشرفت سرطان مفید است. این ویتامین در ایجاد گلوتاتیون، یکی دیگر از آنتی اکسیدان هایی که از کبد سم زدایی می کند نقش دارد. این ویتامین، که مقدار قابل توجهی از آن در ماهی پولاک یافت می شود، از پوشش دستگاه گوارش محافظت می کند. این پوشش مهمترین قسمت سیستم ایمنی را تشکیل می دهد. کمبود ریبوفلاوین، جذب مواد مغذی را سخت کرده و موجب شیوع سرطان می شود. B2 نیز برای کمک به جلوگیری از سرطان کولورکتال در زنان مفید است.

از مغز و سلامت روان پشتیبانی می کند

ماهی هایی مانند پولاک می توانند به رشد و سلامت مغز به شیوه های مختلفی کمک کند.

اول از همه این که، بسیاری از مواد مغذی موجود در ماهی پولاک مسئول فرآیندهای عصبی پایه هستند. فسفر برای پاسخ طبیعی هورمونی، عاطفی و عصبی مورد نیاز است و کمبود این ماده معدنی با کاهش شناختی مرتبط با سن ارتباط دارد و منجر به بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر می شود.

پروتئین ماهی پولاک در یادگیری و رشد طبیعی نقش دارد. زیرا اسیدهای آمینه موجود در پروتئین ماهی برای تمرکز و انرژی مورد نیاز است. پروتئین همچنین باعث انتقال نوروترانسمیترها، هورمون ها و آنزیم هایی که برای عملکرد مغز ضروری هستند، می شود.

ویتامین B6 نقش مهمی در بهبود حافظه ایفا می کند و کمبود آن با کاهش مهارت های شناختی و بیماری هایی مانند آلزایمر ارتباط دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، یکی دیگر از خواص ماهی پولاک، تنظیم مقدار هموسیستئین، که نه تنها با خطر بیماری های قلبی، بلکه با کاهش آسیب های عصبی در سیستم عصبی مرکزی ارتباط دارد، می باشد. محققان معتقدند ویتامین B6 در درمان یا پیشگیری از اختلالاتی نظیر ADHD، که احتمالا ناشی از کاهش سطح سروتونین هستند، مفید است. زیرا این ویتامین نقش مهمی در تولید سروتونین و نوراپی نفرین دارد.

امگا ۳ (EPA و DHA) بخش مورد بحثی در مورد چگونگی درمان آلزایمر و افسردگی است. بر خلاف بسیاری از مواد، امگا ۳ می تواند به مانع خونی مغز نفوذ کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد DHA موجب احیای مسیرهای مغزی، که موضوع بسیاری از تحقیقات به خصوص در بیماری هایی مانند آلزایمر است، می شود.

یکی دیگر از مواد مغذی در ماهی پولاک که به نظر می رسد اثرات جلوگیری کننده در برابر آلزایمر دارد ویتامین B3 یا همان نیاسین است. نیاسین موجب کاهش خطر از دست دادن حافظه مربوط به افزایش سن، افسردگی و بی خوابی می شود.

در نهایت، ویتامین B12 به شدت با بهبود روحیه ارتباط دارد. B12 به محافظت از بدن در برابر کاهش حافظه کمک کرده و گاهی اوقات برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد.

ممکن است در درمان کم خونی مفید باشد

از آنجا که ماهی پولاک حاوی مقادیر زیادی ویتامین های متعدد گروه B است، می توان از آن به عنوان بخشی از رژیم غذایی مبارزه کننده با کم خونی استفاده کرد.

ویتامین B2 در فرایند سنتز هورمون های استروئیدی مورد استفاده قرار می گیرد و در فرآیند انتقال اکسیژن به سلول های مختلف بدن نقش دارد. B2 باعث کاهش سطح هوموسیستئین و همچنین عوامل مرتبط با آنمی می شود.

بدن از ویتامین B6 برای ایجاد هموگلوبین در خون و انتقال اکسیژن استفاده می کند. بدن برای تسهیل تولید گلبول قرمز نیز نیاز به مقدار قابل توجهی ویتامین B12 دارد. ویتامین B12 به طور خاص به جلوگیری از یک نوع مزمن کم خونی به نام کم خونی مگابابلاست کمک می کند.

موجب کاهش پاسخ التهاب و درد می شود

از آنجا که التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها است، جایگزین کردن غذاهای ضد التهابی با غذاهای افزایش دهنده التهاب مانند شکر فرآوری شده کار عاقلانه ای است. ماهی پولاک حاوی مواد مغذی متعددی است که انواع مختلف التهاب و درد را کاهش می دهند. به عنوان مثال، امگا ۳، نیاسین و ویتامین B6 باعث کاهش درد آرتریت می شوند.

ریبوفلاوین اغلب برای درمان و کاهش شدت سردرد میگرنی استفاده می شود. علاوه بر این، خوردن غذاهایی مانند ماهی پولاک که دارای ویتامین B6 زیادی هستند، می توانند با تشویق تولید انتقال دهنده های عصبی موجب کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی شوند.

ممکن است به بیماران دیابتی کمک کند

مواد غذایی حاوی پروتئین مانند این ماهی و مواد غذایی حاوی امگا ۳، بخش مهمی از رژیم غذایی افراد دیابتی هستند. امگا ۳ موجود در ماهی کمک می کند تا عوارض دیابت، مانند کمبود شناختی و علائم مربوط به قدرت بینایی کم شود. با استفاده از نیاسین نیز می توانید به بیماران دیابتی کمک کنید. زیرا این ویتامین سطح قند خون را تنظیم می کند.

برای سلامت چشم سودمند است

ماهی پولاک حاوی امگا ۳ است که خاصیت محافظت کننده در برابر دژنراسیون ماکولا مربوط به سن دارد و ممکن است برای جلوگیری از آب مروارید مفید باشد. ویتامین B6 به جلوگیری از شروع ماکولا مرتبط با سن نیز کمک می کند.

پوست و مو را سالم نگه می دارد

آخرین خاصیت عمده ای که در ماهی پولاک یافت می شود این است که به سلامت پوست و مو کمک می کند. امگا ۳ با حفظ خاصیت الاستیکی و جلوگیری از چین و چروک، ظاهر شما را جوان می کند. کمبود DHA و EPA می تواند منجر به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما، لکه های ناشی از سن، ریزش مو و حتی شوره سر شود.

ویتامین B12، که در بسیاری از موارد مسئول تولید سلول است، مو و پوست شما را قوی و سالم نگه می دارد. یکی از راه های دستیابی به کاهش التهاب، قرمزی و خشکی پوست، مصرف این ویتامین است.

در نهایت، ویتامین B2 به تولید کلاژن کمک می کند. کلاژن در خاصیت ارتجاعی پوست نقش مهمی دارد. با رعایت رژیم غذایی غنی از ویتامین B2، می توانید پوست خود را سریع تر درمان کنید و جوان بمانید.

ارزش غذایی ماهی پولاک

علاوه بر امگا ۳، ماهی پولاک حاوی مواد مغذی متعددی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند و از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کرده و منجر به پیشگیری از بیماری های قلبی می شوند.

در هر ۱۹۳ گرم از این ماهی می توانید مواد مغذی زیر را پیدا کنید:

 • ۱۷۸ کالری
 • ۳۸ گرم پروتئین
 • ۱٫۹ گرم چربی
 • ۶٫۲ میکروگرم ویتامین B12 (حدود ۱۰۳ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۷۰٫۴ میکروگرم سلنیوم (حدود ۱۰۱ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۴۲۶ میلی گرم فسفر (حدود ۴۳ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۶٫۳ میلی گرم نیاسین (حدود ۳۲ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۱۲۹ میلی گرم منیزیم (حدود ۳۲ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۶ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۲۸ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۴ میلی گرم ریبوفلاوین (حدود ۲۱ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۶۸۷ میلی گرم پتاسیم (حدود ۲۰ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۱۱۶ میلی گرم کلسیم (حدود ۱۲ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۷ میلی گرم اسید پانتوتنیک (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۱۶۶ میلی گرم سدیم (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم تیامین (حدود ۶ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم روی (حدود ۶ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم آهن (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم مس (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397