۷ خاصیت میوه کیوانو یا همان خربزه شاخدار برای بدن

خاصیت میوه کیوانو
خاصیت میوه کیوانو

خربزه کیوانو میوه ای عجیب و غریب و منحصر به فرد است که ریشه آن به مناطق مرکزی و جنوبی آفریقا باز می گردد. نام علمی و رسمی این میوه Cucumis metuliferus است. اما به طور غیر رسمی به آن خیار شاخدار آفریقایی یا خربزه شاخدار نیز گفته می شود. میوه کیوانو وقتی می رسد پوست بیرونی اش ضخیم و به رنگ نارنجی روشن در می آید. برآمدگی یا شاخ های کوچک و خارداری نیز روی سطح این پوست را می پوشاند. گوشت داخلی آن نیز از یک ماده ژله ای سبز یا زرد تشکیل شده است که تعداد زیادی دانه خوراکی را در خود جای می دهد.

اگرچه خربزه کیوانو در عمل میوه نیست اما احتمالاً در بیشتر کشورهایی که استفاده از آن مرسوم است؛ به عنوان میوه آن را می شناسند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به ۷ خاصیت خربزه کیوانو و نکاتی درباره نحوه مصرف آن اشاره خواهیم کرد.

خواص میوه کیوانو

میوه کیوانو دارای انواع مختلفی از مواد مغذی ضروری است

میوه کیوانو دارای مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی است که بسیاری از آنها تاثیر مثبتی بر روی سلامت بدن دارند. یک عدد خربزه کیوانو (۲۰۹ گرمی) مواد مغذی زیر را برای بدن تأمین می کند:

 • کالری: ۹۲
 • کربوهیدرات: ۱۶ گرم
 • پروتئین: ۳٫۷ گرم
 • چربی: ۲٫۶ گرم
 • ویتامین C: حدود ۱۸٪ از نیاز روزانه بدن
 • ویتامین A: حدود ۶٪ از نیاز روزانه بدن
 • ویتامین B6: حدود ۷٪ از نیاز روزانه بدن
 • منیزیم: حدود ۲۱٪ از نیاز روزانه بدن
 • آهن: حدود ۱۳٪ از نیاز روزانه بدن
 • فسفر: حدود ۸٪ از نیاز روزانه بدن
 • روی: حدود ۷٪ از نیاز روزانه بدن
 • پتاسیم: حدود ۵٪ از نیاز روزانه بدن
 • کلسیم: حدود ۳٪ از نیاز روزانه بدن

خربزه کیوانو عمدتاً از آب تشکیل شده و کالری، کربوهیدرات و چربی نسبتاً کمی دارد. حدود ۱۶٪ از کالری موجود در این میوه مربوط به پروتئین آن می شود که در مقایسه با سایر میوه ها نسبتاً زیاد است. این توزیع بی نظیر از مواد مغذی باعث می شود خربزه شاخدار برای انواع رژیم های غذایی مناسب باشد.

چندین آنتی اکسیدان قوی را به بدن هدیه می کند

خربزه شاخدار نه تنها مغذی است بلکه چندین آنتی اکسیدان قوی نیز دارد که بسیاری از آنها همان مواد مغذی هستند که در بالا ذکر کردیم. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که در غذاهای خاصی یافت می شوند و می توانند از بدن در برابر آسیب سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت کنند.

اگرچه واکنش های اکسیداتیو بخشی طبیعی از متابولیسم بدن هستند، اما فشار بیش از حد ناشی از این واکنش ها می تواند منجر به التهاب و اختلال در عملکرد سلول ها شود. شما می توانید با مصرف کافی مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها مانند میوه کیوانو، این آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید.

آنتی اکسیدان های اصلی موجود در این میوه عبارتند از:

 • ویتامین C
 • ویتامین A
 • روی
 • لوتئین

این مواد مغذی در کنار هم می توانند در کاهش التهاب و جلوگیری از ایجاد بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی و انواع خاصی از سرطان نقش داشته باشند.

علاوه بر این، دانه های خوراکی موجود در گوشت این میوه حاوی ویتامین E زیادی هستند. همان طور که می دانید این ماده مغذی خاصیت آنتی اکسیدانی فراوانی دارد.

تولید سلول های قرمز سالم را در خون ترویج می دهد

میوه کیوانو منبع خوبی از آهن است. با مصرف هر عدد کیوانو حدود ۱۳٪ از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی تأمین می شود. از طرفی گلبول های قرمز ماده ای به نام هموگولبین دارند که آهن را در خود ذخیره می کند. این ماده برای انتقال اکسیژن در بدن استفاده می شود.

بنابراین تامین آهن کافی از طریق رژیم غذایی برای بدن ضروری است. اگر می خواهید گلبول های قرمز خونتان به درستی فرایند اکسیژن رسانی را انجام دهند باید آهن کافی مصرف کنید.

منابع گیاهی غنی از آهن؛ حاوی نوعی از این ماده معدنی هستند که آن را به نام آهن غیر هم می شناسیم. این فرم از آهن مانند آهنی که از طریق مصرف محصولات حیوانی وارد بدن می شود؛ جذب نمی شود. با این حال مصرف همزمان آهن غیرهم با ویتامین C باعث افزایش میزان جذب آن خواهد شد.

اتفاقا میوه کیوانو حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین C است. این ویتامین می تواند جذب آهن موجود در میوه را افزایش داده و برای حمایت از تولید گلبول های قرمز و حمل اکسیژن در خون مفید باشد.

قند خون را کنترل می کند

این میوه از شاخص گلیسمی پایینی برخوردار است. پایین بودن این شاخص نشان می دهد که مصرف کیوانو باعث افزایش شدید قند خون نمی شود. علاوه بر این، این میوه یک منبع غنی از منیزیم است. همانطور که می دانید منیزیم ماده معدنی مهمی است که مستقیماً در متابولیسم گلوکز (قند) و انسولین نقش دارد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که استفاده از عصاره میوه کیوانو به طور قابل توجهی قند خون را در بدن موش های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت کاهش می دهد اما بر روی بدن حیواناتی که سطح قند خون طبیعی دارند؛ بی تاثیر است.

در نهایت به تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا میوه کیوانو بر روی قند خون در بدن انسان تأثیر می گذارد یا خیر نیاز داریم.

بدن را به خوبی آبرسانی می کند

تصور می شود که فقط مصرف آب مترادف با کلمه هیدراتاسیون است. این در حالی است که رساندن الکترولیت هایی مانند پتاسیم، منیزیم و سدیم به بدن نیز برای آبرسانی ضروری می باشد. میوه کیوانو از حدود ۸۸٪ آب تشکیل شده است و حاوی کربوهیدرات و الکترولیت های مختلفی است. بنابراین مصرف آن باعث افزایش هیدراتاسیون بدن می شود.

مصرف تنقلاتی مانند این میوه در روزهای گرم تابستانی یا بعد از ورزش کردن می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

ممکن است باعث بهبود حالات روحی در بدن شود

میوه کیوانو حاوی منیزیم و روی است. دریافت کافی این دو ماده معدنی با ارتقاء سلامت روان و حفظ عملکرد مغز ارتباط نزدیکی دارند. منیزیم و روی هر دو در تولید انتقال دهنده های عصبی که بر روی خلق و خو تأثیر می گذارند و کمبود آنها با برخی از اختلالات مرتبط با خلق و خوی مانند افسردگی و اضطراب مرتبط است؛ نقش دارند.

در یک مطالعه تاثیر استفاده از منیزیم بر روی درمان افسردگی خفیف و اختلالات اضطرابی در ۱۲۶ نفر ارزیابی شد. کسانی که منیزیم دریافت کرده بودند؛ بهبودی چشمگیری در علائم خود داشتند.

به طور کلی به تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نقش منیزیم و روی در بهبود خلق و خوی یا جلوگیری و درمان افسردگی نیاز داریم. اما قطعا مصرف مواد غذایی سرشار از این مواد معدنی مانند میوه کیوانو، اگر سودی برای عملکرد روانی بدن نداشته باشد؛ زیانی نیز نخواهد داشت.

سایر خواص میوه کیوانو

تحقیقاتی که به طور خاص تأثیر این میوه بر روی سلامت بدن را ارزیابی کرده اند بسیار معدود هستند. با این حال بسیاری از مواد مغذی موجود در میوه کیوانو برای حمایت از سیستم های مختلف بدن به روش های زیر مفیدند:

 • حمایت از سلامت استخوان ها: خربزه کیوانو مواد مغذی مانند منیزیم، ویتامین C و روی را وارد بدن می کند که برای بازسازی استخوان ها و حفظ قدرت آنها مفیدند.
 • بهبود سلامت پوست: ویتامین C و آب موجود در این میوه ممکن است تولید کلاژن و بهبود زخم ها را ترغیب کرده و از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند.
 • ارتقاء سلامت قلب: خربزه کیوانو منبع غنی از منیزیم و پتاسیم است. این مواد معدنی می توانند التهاب را کاهش دهند، از تجمع پلاک در شریان ها جلوگیری کنند و به تنظیم فشار خون کمک کنند.
 • تقویت سیستم ایمنی: خربزه شاخدار حاوی چندین ماده مغذی و مفیدی مانند ویتامین C، روی، آهن و منیزیم است که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری هستند.

درست است که این میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است اما یادتان نرود که هیچ ماده غذایی کلیدی نمی تواند سلامت بدن را صد در صد تضمین کند. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید که باید از میوه کیوانو در کنار سایر غذاهای پر از مواد مغذی استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید.

نحوه مصرف این میوه

در نگاه اول همه تصور می کنند که این خوراکی را فقط می توان به شکل میوه استفاده کرد. این در حالی است که روش های دیگری نیز برای استفاده از کیوانو وجود دارد.

پوست بیرونی این میوه ضخیم و پوشیده از برآمدگی های خار مانند و ریز است. قبل از رسیدن، میوه رنگ سبز تیره ای دارد. اما به محض رسیدن رنگ پوست بیرونی اش کم کم نارنجی می شود.

اگرچه پوست این میوه هم خوراکی است؛ اما بیشتر افراد خوردن گوشت داخلی پر از دانه آن را ترجیح می دهند. جدا کردن دانه ها از گوشت میوه کار سختی است پس پیشنهاد می کنیم دانه های آن را نیز مصرف کنید. اگر به اندازه کافی جسور هستید می توانید پس از جدا کردن خارها، پوست میوه را نیز میل کنید.

عطر و طعم میوه کیوانو خفیف و کمی شیرین است. طعم آن شبیه به یکی از خویشاوندان نزدیکش یعنی خیار است. اما وقتی رسیده می شود طعمش بیشتر به طعم موز شباهت دارد.

ساده ترین راه برای خوردن میوه کیوانو این است که آن را نصف کرده و با قاشق خمیر داخلش را مستقیماً از روی پوست جدا کنید. برخی از افراد برای بهبود طعم این میوه کمی نمک یا شکر به آن اضافه می کنند. برخی نیز به صورت پخته و مانند کدو تنبل از آن استفاده می کنند. اگر کمی خلاق باشید می توانید از گوشت داخلی آن برای تهیه اسموتی های مختلف استفاده کنید.

اضافه کردن خمیر داخلی این میوه به ماست، گرانولو یا ساندویچ نیز ایده عالی است. برای قوام دادن و خوشمزه کردن انواع سس نیز می توانید روی این میوه حساب کنید.

خلاصه

خربزه کیوانو یک میوه عجیب و غریب است که در آفریقا رشد می کند. این میوه به دلیل داشتن مواد مغذی مختلف از خواص درمانی زیادی برخوردار است.

پوست پرتقالی آن با برآمدگی های تیزی پوشید شده است. بنابراین هنگام لمس این میوه مراقب دستهایتان باشید. خوردن کیوانو کار بسیار ساده ای است. کافی است که آن را به دو نیم تقسیم کرده و گوشت داخلش را با قاشق خالی کنید. حتی می توانید از پوست آن به عنوان ظرف برای سرو کردن استفاده کنید.

اگر به دنبال راه جدیدی برای ترکیب میوه های مختلف با هم هستید، خربزه کیوانو یک انتخاب خوشمزه و مغذی است.

منابع:

 1. Zinc is an Antioxidant and Anti-Inflammatory Agent: Its Role in Human Health
 2. Iron Deficiency Anemia: A Common and Curable Disease
 3. Magnesium in Prevention and Therapy
 4. Evaluation of the Hypoglycemic Activity of Cucumis metuliferus (Cucurbitaceae) Fruit Pulp Extract in Normoglycemic and Alloxan-Induced Hyperglycemic Rats
 5. American College of Sports Medicine position stand. Nutrition and athletic performance
 6. Zinc, Magnesium, Selenium and Depression: A Review of the Evidence, Potential Mechanisms and Implications
 7. Role of magnesium supplementation in the treatment of depression: A randomized clinical trial
 8. Magnesium intake, bone mineral density, and fractures: results from the Women’s Health Initiative Observational Study
 9. Role of magnesium in cardiovascular diseases
 10. Iron and immunity: immunological consequences of iron deficiency and overload
 11. Possible roles of magnesium on the immune system

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *