مقالات

۸ خاصیت ویژه میوه چری مویا (کستارد اپل)
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

۸ خاصیت ویژه میوه چری مویا (کستارد اپل) 

چری مویا (Annona cherimola) یک میوه سبز، مخروطی شکل با پوست ناهموار و گوشت خامه ای و خنک است. این میوه متعلق به کوه های آند در آمریکای جنوبی است. اما امروزه در مناطق گرمسیری با ارتفاع زیاد نیز رشد می کند.

چری مویا با توجه به بافت خامه ای که دارد مانند خردل نیز سرو می شود. این میوه دارای طعم شیرین مشابه با سایر میوه های گرمسیری مانند موز و آناناس است. این میوه منحصر به فرد دارای فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است و می تواند سیستم ایمنی را ارتقاء دهد، با التهاب مبارزه کند و سلامت چشم و قلب را تضمین کند.

با این حال، بخش های خاصی از میوه چریمویا حاوی سموم هستند که ممکن است در صورت مصرف  زیاد، به سیستم عصبی آسیب برسانند. در ادامه به ۸ خاصیت مهم میوه چری مویا برای بدن اشاره خواهیم کرد.

خواص میوه چری مویا

چری مویا غنی از آنتی اکسیدان ها است

چریمیایا با آنتی اکسیدان های زیادی بارور شده است. این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدن شما مبارزه می کنند. افزایش سطح رادیکال های آزاد در بدن می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود و بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را ایجاد کند.

ترکیبات خاصی از جمله کورنوئیک اسید، فلاونوئیدها، کاروتنوئید و ویتامین C در چری مویا وجود دارد که دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که پوست و پالپ این میوه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی در میوه چریمویا ممکن است به خصوص بسیار قدرتمند باشند.

تحقیقات نشان داده اند که مواد غذایی غنی از کاروتنوئید ها می توانند سلامت چشم را افزایش و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها را کاهش دهند.

ممکن است خلق و خوی شما را تقویت کند

چری مویا یک منبع عالی از ویتامین B6 (پیریدوکسین) است. در واقع، ۱ فنجان (۱۶۰ گرم) از این میوه حاوی بیش از ۳۰ درصد از نیاز روزانه بدن به (RDI) است.

ویتامین B6 نقش مهمی در ایجاد نوروترانسمیترها، از جمله سروتونین و دوپامین دارد. این مواد شیمیایی به تنظیم خلق و خوی شما کمک می کنند. کمبود این ویتامین ممکن است به اختلالات خلقی منجر شود.

در واقع، کاهش سطح ویتامین B6 در خون با افسردگی ارتباط دارد، به ویژه در افراد مسن. یک مطالعه که بر روی ۲۵۱ سالمند انجام شد نشان داد که کمبود ویتامین B6 دو برابر شانس افسردگی را افزایش می دهد. چری مویا با افزایش سطح این ویتامین مهم در بدن، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به افسردگی ناشی از کمبود ویتامین B6 کمک کند.

می تواند برای سلامت چشم مفید باشد

چری مویا غنی از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی لوتئین است. لوتئین یکی از آنتی اکسیدان های مفید برای چشم است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف زیاد لوتئین برای سلامت چشم مفید است و خطر دژنراسیون ماکولا (AMD) مرتبط با سن را کاهش می دهد. این بیماری بیماری است که با آسیب زدن به چشم و قدرت بینایی گاها منجر به کوری می شود.

لوتئین همچنین ممکن است در مقابل سایر مشکلات بینایی، از جمله آب مروارید از بدن محافظت کند. آب مروارید نیز باعث ضعف بینایی می شود. بررسی ۸ مطالعه نشان داد که افزایش سطح لوتئین در خون خطر ابتلا به آب مروارید را ۲۷ درصد کاهش می دهد. بنابراین، مصرف مواد غذایی غنی از لوتیئن مانند چری مویا ممکن است باعث افزایش سلامت چشم و مبارزه با بیماری هایی مانند AMD و آب مروارید شود.

می تواند فشار خون بالا را درمان کند

چری مویا دارای مواد مغذی زیادی است که با تنظیم پتاسیم و منیزیم در بدن به تنظیم فشار خون کمک می کند. هر ۱ فنجان (۱۶۰ گرم) از این میوه دارای ۱۰٪ از نیاز روزانه بدن به پتاسیم و بیش از ۶٪ از نیاز روزانه بدن به منیزیم است.

هم پتاسیم و هم منیزیم، انقباض عروق خونی را ترویج می دهند و به نوبه خود باعث کاهش فشار خون می شوند. فشار خون بالا می تواند خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

در یک بررسی مشخص شده است که مصرف پتاسیم به اندازه ۴۷۰۰ میلی گرم در روز می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به میزان ۸ و ۴ میلی متر جیوه کاهش دهد.

بررسی دیگری که بر روی ۱۰ مطالعه انجام شد نشان داد که افرادی که زیاد منیزیم مصرف می کنند، نسبت به کسانی که از این ماده معدنی به میزان کمی بهره می برند، با کاهش ۸ درصدی خطر ابتلا به فشار خون بالا مواجه هستند.

می تواند هضم غذا را تحریک کند

یک فنجان (۱۶۰ گرم) چریمویا تقریبا ۵ گرم فیبر دارد که بیش از ۱۷٪ از نیاز روزانه بدن به این ماده می باشد. از آنجا که فیبر قابل هضم و یا جذب نیست، مصرف آن حجم مدفوع را افزایش داده و موجب منظم شدن دفع مدفوع می شود.

علاوه بر این، فیبر های محلول مانند فیبرهایی که در چریمویا یافت می شوند می توانند باکتری های خوب در روده  را تغذیه کنند و برای تولید اسیدهای چرب دارای زنجیره کوتاه (SCFA) مورد تخمیر قرار گیرند. این اسیدها شامل butyrate، acetate و propionate هستند.

SCFA منابع انرژی برای بدن هستند و ممکن است از بدن در برابر بیماری های التهابی که بر روی دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارند مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو محافظت کنند.

خواص میوه چری مویا
خواص میوه چری مویا

ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشد

برخی از ترکیبات موجود در چری مویا ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کنند. فلاونوئیدهای موجود در این میوه شامل کاتچین، اپیکاتچین و اپیگلاکتاتچین هستند. برخی از این فلاونوئیدها می توانند رشد سلول های سرطانی را در مطالعات آزمایشگاهی متوقف کنند.

یک مطالعه نشان داد که درمان سلول های سرطانی مثانه با اپیکاتچین منجر به کاهش رشد و تکثیر سلولی، در مقایسه با سلول هایی که فلاونوئید دریافت نمی کنند، می شود.

یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که برخی از کاتچین ها، از جمله آنهایی که در چری مویا یافت می شوند، تا ۱۰۰٪ رشد سلول های سرطانی پستان را متوقف می کنند.

علاوه بر این، مطالعات بزرگ نشان داده اند که افرادی که رژیم هایی غین از فلاونوئیدها دارند، کمتر از افرادی که از این ترکیب در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنند با خطر ابتلا به سرطان های خاصی مانند بیماری های معده و روده مواجه اند.

با این حال، برای شناخت بهتر چگونگی تاثیر ترکیبات موجود در چری مویا بر روی سرطان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

چری مویا می تواند با التهاب مبارزه کند

التهاب مزمن با بیماری های خطرناکی از جمله بیماری های قلبی و سرطان ارتباط دارد. چری مویا چندین ترکیب ضد التهابی، از جمله کورنوئیک اسید را وارد بدن می کند. این اسید دارای اثرات ضد التهابی قوی است و اثبات کرده است که می تواند برخی از پروتئین های التهابی را در بدن حیوانات کاهش دهد.

علاوه بر این، چری مویا دارای کاتچین و اپی کتیچین است. این ترکیبات آنتی اکسیدان هایی هستند که اثرات ضد التهابی قدرتمندی از خود به جای می گذارند.

یک مطالعه نشان داد که در بدن موش هایی که دارای رژیم غذایی غنی شده با اپیکاتچین بودند، در مقایسه با گروه کنترل، میزان پروتئین واکنشی C که نوعی نشانگر التهابی است، کمتر است.

افزایش CRP در بدن با آترواسکلروز (سفت و تنگ شدن شریان ها) که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد، ارتباط دارد.

ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

چری مویا مانند دیگر میوه های گرمسیری حاوی ویتامین C است. این ویتامین با مبارزه با عفونت ها و بیماری ها، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. کمبود ویتامین C با اختلال در سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به عفونت ارتباط دارد.

مطالعات انسانی بیشتر نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش طول مدت سرماخوردگی کمک کند. مصرف چری مویا و سایر غذاهای غنی از این ویتامین یک راه آسان برای تقویت سیستم ایمنی است.

عوارض جانبی ناشی از مصرف این میوه

درست است که این میوه خواص زیادی برای بدن دارد. اما مصرف زیاد آن ممکن است برای بدن سمی باشد. چری مویا و دیگر میوه هایی که در گونه Annona جای می گرند حاوی آنوناسین هستند. این ماده سمی است که می تواند مغز و سیستم عصبی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در واقع، مطالعات تجربی که در مناطق گرمسیری انجام شده اند نشان می دهند که مصرف زیاد میوه های Annona با افزایش خطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری پارکینسون که به داروهای رایج پاسخ نمی دهد، ارتباط دارد.

تمام قسمت های گیاه چریمویا ممکن است حاوی آنوناسین باشد اما این سم بیشتر در دانه ها و پوست آن وجود دارد. بنابراین قبل از مصرف چری مویا حتما پوست و دانه آن را جدا کنید.

اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و یا یکی دیگر از بیماری های عصبی هستید، ممکن است بهتر باشد که از این میوه به طور کلی دوری کنید.

نکته پایانی

چری مویا که به نام کستارد اپل نیز شناخته می شود یک میوه شیرین، گرمسیری و دارای بافت خامه ای است. چری مویا حاوی مواد مغذی مفیدی است که می تواند خلق و خوی، سیستم ایمنی و سیستم گوارش را تقویت کند.

با این حال، بخشی از میوه چری مویا سمی است. به ویژه پوست و دانه آن. بنابراین توصیه می شود هرگز این بخش های میوه را مصرف نکنید. با وجود تمام خواصی که برای چری مویا در این مطلب ذکر شد، می توانید از این میوه به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.

منابع:

 1. Nutritional and phytochemical composition of Annona cherimola Mill. fruits and by-products: Potential health benefits
 2. Carotenoids in human nutrition and health
 3. Vitamin B6 is associated with depressive symptomatology in Massachusetts elders
 4. Dietary sources of lutein and zeaxanthin carotenoids and their role in eye health
 5. The importance of potassium in managing hypertension
 6. Dietary fibre in foods: a review
 7. Colonic health: fermentation and short chain fatty acids
 8. Induction of apoptosis in human bladder cancer cells by green tea catechins
 9. Dietary flavonoid intake and the risk of digestive tract cancers: a systematic review and meta-analysis
 10. Epicatechin attenuates atherosclerosis and exerts anti-inflammatory effects on diet-induced human-CRP and NFκB in vivo
 11. Epicatechin prevents TNFα-induced activation of signaling cascades involved in inflammation and insulin sensitivity in 3T3-L1 adipocytes
 12. Atherosclerosis: Process, Indicators, Risk Factors and New Hopes
 13. Immune-enhancing role of vitamin C and zinc and effect on clinical conditions
 14. Vitamin C for preventing and treating the common cold
 15. Exploring the Leaves of Annona muricata L. as a Source of Potential Anti-inflammatory and Anticancer Agents
 16. Atypical parkinsonism in the Caribbean island of Guadeloupe: etiological role of the mitochondrial complex I inhibitor annonacin

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398