خواص روغن حیوانی و مقایسه ارزش غذایی این ماده با کره

خواص روغن حیوانی و مقایسه ارزش غذایی این ماده با کره
خواص روغن حیوانی و مقایسه ارزش غذایی این ماده با کره

روغن حیوانی هزاران سال قبل از کشف روغن هایی که امروزه مصرف می کنیم کشف شده و برای مقاصد مختلف استفاده می شود. بنابراین این ماده یک ماده غذایی باستانی است. محققان معتقدند که استفاده از روغن حیوانی به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این ماده در مناطق سردسیر زمین مانند قطب شمال و قطب جنوب بسیار محبوب است و برای زنده ماندن حیاتی است.

البته در نقاطی هم از این نوع چربی برای سوخت استفاده می شود. اعتقاد بر این است که روغن حیوانی از طریق توانایی اش، هم برای سلامت ذهنی و هم سلامت فیزیکی اهمیت زیادی دارد. این ماده هم به صورت داخلی و هم به صورت خارجی برای بدن مفید است. به طوری که از آن برای درمان سوختگی ها و بثورات و همچنین مرطوب کردن پوست استفاده می کنند. روغن حیوانی خیلی شبیه به روغن نارگیل است و چربی چند منظوره ای است که برای بخش های مختلف بدن مفید می باشد.

روغن حیوانی چیست؟

روغن حیوانی همان کره است اما طعم و مزه آن غلیظ تر می باشد. به طور سنتی این ماده از شیر بوفالو یا شیر گاو تهیه می شود. در فرآیند ساخت روغن حیوانی، آب و چربی های شیر حذف شده و این ماده به دمای بالا و نقطه دود می رسد. نقطه دود به این معنی است که این ماده قبل از این که بسوزد و دود کند می تواند دمای زیادی را تحمل کند. علاوه بر این، روغن حیوانی مانند روغن نارگیل از مواد مغذی زیادی غنی شده است.

خواص روغن حیوانی در مقایسه با مزایای کره

با وجود این که کره حیوانی شبیه به کره است، پس چرا نسبت به کره بهتر می باشد؟ این ماده دارای ارزش غذایی منحصر به فردی است که فاقد هر گونه لاکتوز یا کازئین است، اما غنی از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه و متوسط و بوتیرات است. بنابراین افرادی که به لاکتور و کازئین حساس هستند، می توانند به جای کره از روغن حیوانی استفاده کنند. زیرا روند تهیه این روغن باعث شده تا این آلرژن ها حذف شوند. بنابراین اگر به شما توصیه شده است که محصولات لبنی استفاده نکنید می توانید روغن حیوانی تهیه شده از شیر گاو را امتحان کنید.

کره حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد اسیدهای چرب با زنجیره متوسط و کوتاه است. در حالی که کره حیوانی حاوی ۲۵ درصد یا بیشتر از این ماده می باشد. بدن این چربی ها را به شیوه ای متفاوت از اسیدهای چرب دارای زنیجره طولانی متابولیزه می کند. در نتیجه اسید های چرب با زنجیرهای متوسط و کوتاه با بیماری های قلبی عروقی ارتباطی ندارند.

روغن حیوانی کره
میزان هر ماده در ۱ قاشق غذا خوری
کالری ۱۱۲ کالری ۱۰۲ کالری
چربی کل ۱۴ گرم ۱۲ گرم
چربی های اشباع شده ۷٫۹ گرم ۷ گرم
کلسترول ۳۶٫۵ میلی گرم ۳۱ میلی گرم
سدیم ۰ میلی گرم ۳ میلی گرم
پروتئین ۰٫۰۴ میلی گرم ۰٫۱ گرم
ویتامین A ۴۳۸ واحد بین المللی (IU) ۳۵۰ واحد بین المللی (IU)
ویتامین D ۱۵ MCG  ۷٫۸ واحد بین المللی (IU)
ویتامین E ۰٫۴ میلی گرم ۰٫۳ میلی گرم
ویتامین K ۱٫۲ MCG ۱ MCG
کولین ۲٫۷ میلی گرم ۲٫۶ میلی گرم
اسید چرب امگا ۳ ۴۵ میلی گرم ۴۴٫۱ میلی گرم
اسید چرب امگا ۶ ۳۹۰ میلی گرم ۳۸۲ میلی گرم
دمای رسیدن به دود ۴۵۰ درجه فارنهایت ۳۵۰ درجه فارنهایت

انواع چربی و منابع تامین آن

بیایید نگاهی سریع به انواع مختلف چربی و منابع تامین آن ها بیاندازیم:

چربی اشباع شده در دمای اتاق جامد است و منابع تامین آن نیز عبارتند از:

 • کره
 • گوشت خوک
 • پی
 • روغن گیاهی

چربی های غیر اشباع در دمای اتاق مایع هستند و نمونه آن ها عبارتند از:

 • روغن ذرت
 • روغن گلرنگ
 • روغن سویا
 • روغن آووکادو
 • روغن آفتابگردان
 • روغن زیتون
 • روغن کلزا
 • روغن دانه ها

اسیدهای ترانس چرب (چربی های ترانس). این چربی ها مصنوعی هستند و طی فرایندی باعث می شوند که روغن گیاهی مایع، جامد و پایدار شود.

بعضی از روغن های غیر اشباع که در بالا ذکر شده اند اغلب به عنوان روغن های سالم شناخته می شوند. اما توصیه می شود که روغن ذرت، روغن سویا و روغن کلزا را کمتر استفاده کنید. از طریق فرآیند ساخت روغن حیوانی، تمام مواد جامد چربی شیر برداشته می شود، و یک الیکسیر طلایی زیبایی باقی می ماند. بر خلاف کره، روغن حیوانی در هنگام سرخ کردن نمی سوزد و نقطه دود آن ۴۵۰ درجه فارنهایت است.

خواص روغن حیوانی

روغن حیوانی دارای نقطه دود بالا است

چرا نقطه دود مهم است؟ از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق روغن هایی که امروزه به فروش می رسند مانند روغن بادام زمینی، روغن سویا، روغن ذرت و روغن کلزا، اصلاح ژنتیکی شده تا نقطه دودشان بالا برود، بنابراین ممکن است برای سلامتی مضر باشند. البته نقطه دود یک معیار مهم در هر روغن است. زیرا نقطه دود پایین باعث می شود که روغن در دمای بالا زودتر آتش بگیرد.

علاوه بر خطر آتش سوزی، روغن هایی که دمای دود پایینی دارند، مواد مغذی درون روغن را از بین می برند و می توانند باعث افزایش رادیکال های آزاد شوند. بنابراین، همیشه از روغن سالم برای تهیه غذاها استفاده کنید.

همیشه از روغنی استفاده کنید که نقطه دود آن ۵۰ درجه بالاتر از درجه حرارت آشپزی باشد، به خصوص وقتی که روغنتان از چربی های غیر اشباع و چربی های اشباع تشکیل شده است. گرچه نقطه دود مهم است، اما چربی های اشباع شده مانند روغن نارگیل، برای پخت و پز پایدار تر از چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون و آووکادو هستند.

علاوه بر ایمنی، بسیاری از چربی ها هنگام گرم شدن ساختار اسید چرب خود را تغییر می دهند. بنابراین روغن زیتون نباید برای پخت و پز استفاده شود و فقط بعد از پخت و پز، در تهیه سس یا روی غذا باید استفاده شود.

خواص روغن حیوانی و مقایسه ارزش غذایی این ماده با کره

روغن حیوانی غنی از ویتامین های محلول در چربی A، D و E است

اگر حساسیت به گلوتن، سندرم روده تحریک پذیر، IBS، اختلالات پانکراس یا کرون دارید، ممکن است بدنتان در جذب ویتامین A مشکل داشته باشد. با استفاده از روغن حیوانی برای پخت و جایگزینی آن با کره، می توانید مصرف این ویتامین را افزایش دهید. ویتامین D نیز ویتامین محلول در چربی است و می تواند پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در بدن ایجاد شود.

با این حال، در طول ماه های زمستان، بدنمان به ویتامین D کافی دسترسی ندارد. روغن حیوانی با بهبود رطوبت بدن و ورود ویتامین E (آنتی اکسیدانی است که نقش آن سلامت پوست، تعادل هورمون ها، بهبود بینایی و کمک به تعادل کلسترول است) برای بدن مفید می باشد. ویتامین های محلول در چربی با چربی جذب شده و در دستگاه گوارش ذخیره می شوند و برای تعادل در سوخت و ساز بدن و عملکرد های مختلف بیوشیمیایی ضروری هستند.

روغن حیوانی برای افرادی که دارای حساسیت به کازئین و لاکتوز هستند مفید است

یکی دیگر از خواص روغن حیوانی این است که این ماده فاقد لاکتوز و کازئین است. برخی از افراد حساسیت به شیر دارند و ممکن است نسبت به کازئین نیز حساس باشند. این افراد نسبت به دیگران به لاکتوز بیشتر حساس هستند. برای افراد مبتلا به آلرژی به کازئین، واکنش هایی مانند تورم لب ها، دهان، زبان، صورت یا گلو، کهیر یا احتقان دور از ذهن نیست.

افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، هضم لاکتوز برایشان سخت است. علائم عدم تحمل لاکتوز بسیار خطرناک تر از آلرژی به کازئین است. نشانه های عدم تحمل لاکتوز عبارتند از:

 • التهاب
 • گاز
 • تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • گرفتگی عضلات

اکثریت افرادی که دارای حساسیت به کازئین یا لاکتوز هستند، با روغن حیوانی مشکلی ندارند، چرا که این عناصر از طریق فرایند تولید این روغن حذف شده اند.

روغن حیوانی ساخته شده از گاو علف خوار دارای CLA می باشد

اسید لینولئیک یا CLA در گوشت گاوهای علف خوار و در محصولات تولید شده از شیر آنها وجود دارد. این ماده یکی از دلایلی است که توصیه می شود که از گوشت گاو علف خوار و لبنیات تهیه شده با آن استفاده کنید. مطالعات اولیه نشان می دهد که این ماده ممکن است به کاهش تومور، کاهش کلسترول و فشار خون بالا، کاهش التهاب و کاهش چربی بدن کمک کند.

روغن حیوانی حاوی بوتیرات، که یک اسید چرب ضروری با زنجیره کوتاه است می باشد

بوتیرات یا اسید بوتیریک، یک نوع اسید چرب با زنجیره کوتاه است که به عنوان یک ماده پاک کننده عمل می کند و سلامت روده را بهبود می بخشد. در تحقیقات ثابت شده است که این ماده از سطح سالم انسولین در بدن حمایت می کند، ضد التهابی است و ممکن است برای افراد مبتلا به IBS، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مفید باشد.

مطالعه اخیر نشان داد که بوتیرات می تواند مقاومت به انسولین ناشی از رژیم غذایی را در موش پیشگیری و درمان کند. محققان بر این باورند که باید مطالعات بیشتری انجام شود تا تاثیر بوتیرات روی سطح انسولین در انسان اندازه گیری شود.

روغن حیوانی طعم کره را قوی می کند

فرایند تولید روغن حیوانی، که شامل استخراج چربی جامد شیر و آب است، طعم کره را تقویت می کند. اگر طعم کره را دوست دارید، با مقدار کمی روغن حیوانی می توانید رضایت خاطر خود را در مورد طعم کره به دست آورید. علاوه بر این، این ماده می تواند در پیشگیری از بیماری های زیر موثر باشد:

 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • چاقی
 • افسردگی
 • عدم تعادل هورمونی

روغن حیوانی با وجود ویتامین k2 استخوان ها را قوی می سازد

یکی دیگر از ویتامین های محلول در چربی ویتامین K2 است که با استفاده از مواد معدنی، از جمله کلسیم برای بدن مفید می باشد. در واقع، مطالعات نشان می دهد که ویتامین K استخوان ها را بهتر از کلسیم تقویت می کند. سطح مناسب ویتامین K2 در بدن به حفاظت از بدن در برابر پوسیدگی دندان کمک می کند، از رشد مناسب استخوان ها حمایت کرده و از کلسیفیکاسیون شریان ها، یا همان آترواسکلروز، پیشگیری می کند.

روغن حیوانی مانند روغن نارگیل از کاهش وزن حمایت می کند

انرژی ناشی از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط در روغن حیوانی و روغن نارگیل در واقع باعث کاهش چربی های دیگر در بدن می شود و به این ترتیب وزن را کم می کند. در عمل در طب آیورودا، این روغن بخش مهمی از رژیم غذایی است و اعتقاد بر آن است که به بهبود عملکرد کیسه صفرا و سیستم های گوارشی کمک می کند. باور متخصصان این است که روغن حیوانی چربی های دیگر را جذب و سمومی را که به طور سنتی دفعشان دشوار است را حذف می کند.

روغن حیوانی باعث بهبود هضم غذا می شود

همانطور که در بالا ذکر شد، بوتیرات اسید چرب با زنجیره کوتاه کمک می کند تا دستگاه گوارش سالم بماند. این فرایند با تحریک تبدیل فیبر به اسید بوتیریک، که برای سم زدایی و حذف سایر چربی ها و سموم ضروری است، انجام می شود. علاوه بر این سایر خواص این ماده بر روی دستگاه گوارش عبارتند از:

 • افزایش اسید معده
 • کمک به هضم کارآمد

روغن حیوانی باعث کاهش التهاب می شود

سطح بوتیرات گاهی در کاهش التهاب در دستگاه گوارش و در سراسر بدن نقش مهمی دارد. در طب آیورودا اعتقاد بر این است که این ماده سیستم بدن را قلیایی کرده و با کاهش ترشح لکوترین و کاهش پروستاگلاندین در بدن برای کاهش التهاب مفید است. اعتقاد بر این است که التهاب ریشه بسیاری از بیماری هایی است که امروزه انسان با آن ها درگیر است. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری آلزایمر
 • برخی از انواع سرطان
 • کلسترول بالا
 • آرتریت
 • آسم

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *