مقالات

خواص میوه مژکی یا رامبوتان برای بدن و ارزش غذایی این میوه
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص میوه مژکی یا رامبوتان برای بدن و ارزش غذایی این میوه 

رمبوتان (Nephelium lappaceum) یک میوه بومی در آسیای جنوب شرقی است. این میو حاصل درختی است که می تواند تا ۸۰ فوت (۲۷ متر) ارتفاع داشته باشد و در مناطق گرمسیری مانند مالزی و اندونزی رشد کند. مژکی نام خود را از واژه مالایی “برای موها” گرفته است. زیرا میوه آن دارای دارای پوسته قرمز و مودار است. ظاهر بی نظیر این میوه اغلب با خارپشت دریایی مقایسه می شود. گوشت سفید مژکی شفاف و دارای طعم شیرین اما خنک بوده و حاوی دانه است. رمبوتان بسیار مغذی است و خواص زیادی برای بدن دارد. از کاهش وزن و بهبود هضم گرفته تا افزایش مقاومت بدن نسبت به عفونت، همگی از خواص مژکی می باشند.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت ضمن آشنایی با ارزش غذایی این میوه در مورد خواص آن نیز صحبت خواهیم کرد.

ارزش غذایی میوه مژکی

رمبوتان منبع خوبی از منگنز و ویتامین C است. همچنین دیگر مواد مغذی مانند نیاسین و مس نیز می باشد. یک فنجان (حدود ۱۵۰ گرم) میوه رمبوتان کنسرو شده در شربت حاوی ارزش غذایی زیر است:

 • ۱۲۳ کالری
 • ۳۱٫۳ گرم کربوهیدرات
 • ۱ گرم پروتئین
 • ۰٫۳ گرم چربی
 • ۱٫۳ گرم فیبر
 • ۰٫۵ میلی گرم منگنز (۲۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۷٫۴ میلی گرم ویتامین C (حدود ۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲ میلی گرم نیاسین (۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم مس (۵ درصد از نیاز روزانه بدن)

علاوه بر مواد مغذی ذکر شده در بالا، این میوه حاوی مقدار کمی کلسیم، آهن، منیزیم و فولات نیز می باشد.

خواص مژکی

غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها

میوه رمبوتان غنی از بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفید است. گوشت آن حدود ۱٫۳-۲ گرم فیبر در هر ۳٫۵ اونسی (۱۰۰ گرم) خود جای داده است. این مقدار فیبر همنا مقدار فیبری است که در سیب، پرتقال یا گلابی پیدا می کنید.

این میوه همچنین غنی از ویتامین C می باشد. ویتامین C یک ماده مغذی مهمی است که باعث می شود بدن آهن غذا را به آسانی جذب کند. این ویتامین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از سلول های بدن در برابر آسیب محافظت می کند. خوردن ۵ الی ۶ میوه رمبوتان ۵۰٪ از نیازهای روزانه بدن به ویتامین C را تامین می کند.

مژکی همچنین دارای مقدار زیادی مس است که نقش مهمی در رشد بدن و محافظت از سلول های مختلف، از جمله استخوان ها، مغز و قلب دارد.

میوه رمبوتان مقداری منگنز، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن و روی را نیز به بدن ارائه می دهد. خوردن ۳٫۵ اونس (۱۰۰ گرم) – یا حدود چهار عدد مژکی، ۲۰٪ از نیاز روزانه بدن به مس را تامین می کند و ۲ الی ۶ درصد از نیاز روزانه بدن به دیگر مواد مغذی ذکر شده را دارد.

به نظر می رسد پوست و بذر رمبوتان منابع غنی از مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات گیاهی مفید هستند. البته پوست و هسته این میوه خوراکی نیست. این بخش های میوه دارای ترکیبات خاصی است که ممکن است برای بدن انسان سمی باشد. پختن دانه این میوه ممکن است این اثرات سمی را کاهش دهد. در برخی از فرهنگ ها افراد به این روش از دانه این میوه استفاده می کنند. اما تا کنون اطلاعات کاملی در مورد نحوه مصرف هسته این میوه وجود ندارد.

بهبود روند هضم

مژکی ممکن است به دلیل فیبری که دارد به هضم در دستگاه گوارش کمک کند. حدود نیمی از فیبر موجود در گوشت این میوه غیر قابل حل است. این بدین معنی است که در روده بی حرکت می شود. فیبر نامحلول به حجم مدفوع افزوده می شود و سرعت حرکت روده را افزایش می دهد. در نتیجه احتمال ابتلا به یبوست کاهش می یابد.

نیمه دیگر فیبر موجود در این میوه، فیبر محلول است. فیبر محلول برای باکتری های روده مفید است. این ماده توسط باکتری های مفید تجزیه شده و تشکیل اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، مانند استات، پروپیونات و بوتیرات، که سلول های روده را تغذیه می کنند، می دهد.

این اسید های چرب کوتاه می توانند باعث کاهش التهاب و بهبود علائم اختلالات روده، از جمله سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو شوند.

کاهش وزن

درست مثل بیشتر میوه ها، رمبوتان ممکن است باعث جلوگیری از افزایش وزن و کاهش وزن در طول زمان شود. در حدود ۷۵ کالری و ۱٫۳ الی ۲ گرم فیبر در هر ۳٫۵ اونس (۱۰۰ گرم) از این میوه وجود دارد. این مقدار کالری در مقابل این مقدار فیبر واقعا کم است. این عدم تعادل بین فیبر و کالری می تواند شما را بیشتر سیر نگه دارد و به مرور زمان باعث کاهش وزن شود.

به علاوه، فیبر محلول در رمبوتان می تواند در آب حل شود و یک ماده ژل مانند در روده تولید کند. این ماده به کاهش سرعت هضم و جذب مواد مغذی کمک می کند. همچنین می تواند سبب کاهش اشتها و افزایش احساس سیری شود.

علاوه بر این، رمبوتان حاوی مقدار زیادی آب است و می تواند به شما کمک کند بدن خود را به درستی آبرسانی کنید. آبرسانی به بدن از پرخوری جلوگیری می کند و باعث کاهش وزن می شود.

خواص میوه مژکی یا رامبوتان
خواص میوه مژکی یا رامبوتان

کمک به مبارزه با عفونت

میوه رمبوتان ممکن است به چندین روش مختلف به سیستم ایمنی بدن کمک کند. برای شروع باید بدانید که این میوه غنی از ویتامین C است، که ممکن است تولید سلول های سفید در خون را که بدن برای مبارزه با عفونت ها به آن ها نیاز دارد، تشویق کند. مصرف کم ویتامین C می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت سازد.

علاوه بر این، پوست رمبوتان قرن هاست که برای مبارزه با عفونت استفاده می شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که این میوه حاوی ترکیباتی است که از بدن در برابر ویروس ها و عفونت های باکتریایی محافظت می کند.

سایر خواص این میوه

میوه مژکی ممکن است خواص دیگری نیز برای بدن داشته باشد. طبق نتایج تحقیقات، بهترین خواص میوه مژکی عبارتند از عبارتند از:

 • این میوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد: چند مطالعه سلولی و حیوانی نشان داد که ترکیبات موجود در رمبوتان ممکن است به جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطانی کمک کنند.
 • این میوه ممکن است در برابر بیماری های قلبی از بدن محافظت کند: یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف عصاره های ساخته شده از پوست میوه مژکی باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در موش های دیابتی می شود.
 • این میوه ممکن است در برابر دیابت از بدن محافظت کند: مطالعات سلولی و حیوانی نشان داده اند که عصاره پوست رمبوتان ممکن است حساسیت بدن به انسولین را افزایش دهد و سطح قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

اگر چه کسب نتایج در مورد این خواص امیدوارکننده است، اما بیشتر این خواص حاصل ترکیبات موجود در پوست رمبوتان یا دانه این میوه است. همان طور که گفتیم دانه و پوست این میوه خوراکی نیست و برای بدن سمی می باشد.

علاوه بر این، بیشتر این مزایا در تحقیقات سلولی و حیوانی اثبات شده اند. بنابراین برای بررسی تاثیر آن ها بر روی بدن انسان به مطالعات بیشتری نیاز می باشد.

مقایسه میوه رمبوتان با میوه لچیه و لونگان

وقتی پوست این میوه کنده می شود، بسیار شبیه به میوه لچیه و لونگان است. البته هر سه این میوه ها متعلق به خانواده Sapindaceae می باشند که در جنوب آسیا رشد می کنند و گوشت سفید و شفافی و هسته دارند. ارزش غذایی آن ها نیز بسیار مشابه هستند.

با این حال ظاهر بیرونی آن ها کمی متفاوت است. مژکی بزرگتر از آن دو میوه دیگر است و پوست مو دار آن سرخ مایل به قرمز و سبز است.

لچیه کمی کوچکتر است و پوست و بافتی سفت دارد، در حالی که لونگان پوست باریک قهوه ای دارد و موهای روی پوستش کوچک است. طعم آن ها نیز کمی با هم متفاوت هستند. رمبوتان اغلب شیرین و خامه ای است. در حالی که میوه لچیه ترد است و طعم شیرینی اش کمتر می باشد. لونگان از همه شیرینی اش کمتر است و طعمش تقریبا ترش است.

آیا مصرف این میوه ممکن است برای بدن عوارض داشته باشد؟

گوشت میوه رمبوتان عوارضی برای بدن ندارد. از سوی دیگر پوست و هسته آن خوردنی نیست. در حالی که مطالعات انسانی در حال حاضر فاقد اعتبار دهی کافی هستند، اما مطالعات حیوانی گزارش داده اند که اگر پوست این میوه به صورت منظم و در حجم زیاد استفاده شود می تواند برای بدن سمی باشد. به نظر می رسد هسته مژکی به خصوص هنگامی که خام مصرف می شود، دارای مواد مخدر و ضد درد است که ممکن است نشانه هایی مانند خواب آلودگی، کما و حتی مرگ را ایجاد کند.

بنابراین مصرف خود این میوه برای بدن عوارض ندارد اما مصرف پوست و هسته آن ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

خواص کامکوات برای تقویت سیستم ایمنی و گوارش و ارزش غذایی این میوه

خواص خرمالو برای بدن و ارزش غذایی این میوه پاییزی

خواص انبه بر اساس یافته های علمی و ارزش غذایی این میوه

[/quote]

نکته آخر

رمبوتان میوه بومی آسیایی جنوب شرقی و شبیه به میوه لچیه و لونگان است. پوست این میوه مو دار است. اما کالری کمی دارد و  به هضم غذا، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش وزن کمک می کند. اگر چه برخی از افراد پوست و هسته مژکی را می خورند، اما این بخش های میوه به طور کلی خوراکی نیست.

با این حال، گوشت آن عطر و طعم شیرینی دارد و می توانید آن را به سالادها و دسرهای خود اضافه کنید.

منابع:

 1. Safety assessment of hydroethanolic rambutan rind extract: acute and sub-chronic toxicity studies
 2. Antidiabetic Activity of Durian (Durio Zibethinus Murr.) and Rambutan (Nephelium Lappaceum L.) Fruit Peels in Alloxan Diabetic Rats
 3. Geraniin extracted from the rind of Nephelium lappaceum binds to dengue virus type-2 envelope protein and inhibits early stage of virus replication
 4. Dietary Fiber and Energy Regulation
 5. Dietary fiber and weight regulation
 6. Review article: prebiotics in the gastrointestinal tract
 7. Polyphenolic content, in vitro antioxidant activity and chemical composition of extract from Nephelium lappaceum L. (Mexican rambutan) husk
 8. Ascorbic acid and mineral composition of longan (Dimocarpus longan), lychee (Litchi chinensis) and rambutan (Nephelium lappaceum) cultivars grown in Hawaii
 9. Health benefits of dietary fiber
خواص میوه مژکی یا رامبوتان برای بدن و ارزش غذایی این میوه
5 (100%) 1 vote[s]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398