مقالات

خواص تمشک برای بدن و ارزش غذایی این میوه خوشمزه
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص تمشک برای بدن و ارزش غذایی این میوه خوشمزه 

یکی از مهمترین و جالب ترین رازها در جهان آفرینش تقاطع بین غذاهای خوشمزه و خواص باور نکردنی آن ها است. یکی از مهمترین موادی که می تواند ارزش غذایی غذاهای مختلف را تعیین کند، آنتی اکسیدان ها هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد یکی از مواد غنی از آنتی اکسیدان یعنی تمشک صحبت می کنیم. با ما همراه شوید تا از خواص تمشک و ارزش غذایی این ماده مطلع شوید.

مانند بلوبری، تمشک نیز شامل حداقل یک سوم ارزش غذایی روزانه توصیه شده برای چهار ماده مهم مغذی است و برای مبارزه با همه چیز از پیری زودرس پوست گرفته تا سرطان های تهاجمی مفید است. خواص تمشک تاریخ غنی دارد و تقریبا می تواند ار هر نوع بیماری جلوگیری کند.

خواص تمشک

جلوگیری از رشد سریع سرطان

یکی از خواص تمشک توانایی کارکرد آن به عنوان یک غذای ضد سرطانی است. این خاصیت احتمالا به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها است. تمشک حاوی پلی فنول ها زیادی می باشد. پلی فنول ها یک کلاس آنتی اکسیدان هایی هستند که توانایی مبارزه با سرطان را دارند. به طور خاص، آنتوسیانین (پلی فنول خاص) در غلظت های بالا در این میوه یافت می شود. آنتوسیانین ها به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل در برابر رشد سرطان استفاده می شود.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد عصاره تمشک تازه، اثرات پیشگیرانه از تومور را بر روی سلول های ریه انسان دارد. سطوح بالای استرس اکسیداتیو که سبب تکثیر (رشد) سلول های سرطانی می شود توسط آنتوسیانین های موجود در تمشک مسدود می شود. در رابطه با سرطان ریه، حداقل یک مطالعه نشان داده است که سایانیدین ۳-گلوکوزید، که یک آنتوسایانین خاصی در تمشک است، بر رشد تومورهای سرطانی ریه اثر بخش است.

به طور کلی، خواص تمشک به جلوگیری از برخی از جهش های سلولی که منجر به سرطان می شوند، کمک می کنند. در حالی که علت سرطان برای هر بیمار پیچیده و متفاوت است، اما به نظر می رسد که جهش DNA بر روی سلول های سالم به طور خاص منجر به رشد این بیماری می شود. بنابراین خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، مانند تمشک، کمک می کند تا این جهش سرکوب شود.

یک مطالعه از UCLA در سال ۲۰۰۶ اثرات شش نوع مختلف توت، از جمله تمشک را در رشد سرطان دهان، پستان، روده بزرگ و پروستات بررسی کرده است. هر یک از شش عصاره توت امتحان شده در این پژوهش، تا حدی رشد سرطانی را کاهش دادند. محققان هنوز در حال کشف تأثیری که انواع توت ها در درمان سرطان دارند، می باشند.

ویتامین K موجود در تمشک نیز می تواند عامل خواص ضد سرطان تمشک باشد. یک وعده تمشک دارای بیش از یک سوم میزان مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین K است که نقش مهمی در جلوگیری و مبارزه با سرطان پروستات، روده بزرگ، معده، بینی، دهان و کبد دارد.

بهبود و حفظ عملکرد مغز

مطالعات مقدماتی بر روی مهارت های حرکتی و حفظ حافظه کوتاه مدت اثبات کرد که خواص تمشک در افزایش کارایی مغز، مانند بسیاری از انواع دیگر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان نقش دارد. به همین دلیل است که متخصصان تغذیه انواع توت ها را جزء غذاهای مغذی برتر قرار می دهند. با توجه به گزارش های خاص، تمشک می تواند حافظه کوتاه مدت را به طرز چشمگیری بهبود دهد.

منگنز یکی از مواد مغذی موجود در تمشک است که برای عملکرد مغز حیاتی است. درصد قابل توجهی از منگنز در بدن شما در سیناپس مغز  یافت می شود. با توجه به اهمیت انتقال منگنز در مغز، کمبود منگنز با بیماری های مغزی مانند صرع مرتبط است. بنابراین مصرف میزان کافی از این ماده معدنی بسیار مهم است.

همچنین به نظر می رسد که تمشک و ترکیبات استخراج شده از آنها توانایی محافظت از سلول های مغز در برابر انقباض را دارند. این خاصیت نیز به دلیل افزایش غلظت پلی فنول در خون است. یک مطالعه خاص در مورد این کارکرد تمشک اشاره کرده است که تمشک های گلخانه ای هیچ تاثیری بر روی مغز ندارد، در حالی که توت های وحشی توانایی محافظتی قابل توجهی برای مغز داشته اند.

کاهش التهاب، مبارزه با عفونت و افزایش ایمنی

از آنجا که آنتی اکسیدان ها به عنوان یکی از خواص محصولات زراعی شناخته می شود، بنابراین طبیعی است که این محصولات باید به یکی از غذاهای اصلی در برنامه غذایی ما تبدیل شده و به طور منظم مصرف شوند تا از بدن شما محافظت کافی به عمل آید. آنتی اکسیدان ها از استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن که موجب بروز بسیاری از بیماری ها می شود، جلوگیری می کنند.

التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها است. فرآیند طبیعی التهاب بخشی از سیستم دفاعی بدن در برابر سلول های مضر است. اما متاسفانه رژیم های امروزی زمینه ساز ایجاد التهاب مزمن و بیماری هستند. خواص تمشک به طور طبیعی سبب کاهش التهاب می شود و به فرایندهای بدن اجازه نمی دهند که فعالیت بیش از حد و بیهوده داشته باشند.

یکی از نمونه توانایی های تمشک برای مبارزه با التهاب، خاصیت محافظتی آن در برابر زخم معده است. یک مطالعه توانست کاهش ۸۸ درصدی زخم های معده را در افراد مصرف کننده از ellagitannins (نوع آنتی اکسیدان استخراج شده از تمشک) اثبات کند. این نتایج به دلیل کاهش التهاب پوشش مخاطی معده، و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو به دست آمده است.

به طور کلی، غذاهای سالم مانند تمشک با التهاب مبارزه کرده و به جلوگیری از آسیب های رادیکال آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو در بدن کمک می کنند. این آسیب زمانی رخ می دهد که مولکول های تخلیه شده (رادیکال های آزاد) که بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب، مصرف غذاهای فرآوری شده یا دارو ایجاد می شوند، موجب پیری و تداخل در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند. استرس اکسیداتیو با مصرف آنتی اکسیدان های مفید مانند آنتی اکسیدان هایی که در انواع توت ها وجود دارد کاهش می یابند. ضمن این که با مصرف این مواد شروع یا پیشرفت بیماری و پیری زودرس نیز کاهش پیدا می کند.

خواص تمشک همچنین دارای فعالیت ضد باکتری (عملکرد دیگری که بدن را از بیماری محافظت می کند) می باشد. این میوه می تواند عفونت های دهان را با هدف قرار دادن سلول های آلوده در حالی که سایر سلول های دست نخورده می مانند درمان کند. بنابراین یکی از خواص تمشک عامل بالقوه قوی برای درمان عفونت است.

تنظیم قاعدگی

اگر با علائم دردناک سندرم پیش از قاعدگی یا همان PMS مبارزه می کنید، یکی از راه حل های مفید برای رفع آن، اضافه کردن تمشک به رژیم غذاییتان است. حضور ویتامین K در این میوه به تنظیم عملکرد هورمونی بدن کمک می کند و به این ترتیب موجب کاهش درد خواهد شود. ویتامین K به عنوان یک ویتامین مفید برای لخته شدن خون، می تواند به خونریزی بیش از حد کمک کرده و در طول دوره های قاعدگی سنگین، درد را کاهش دهد.

یکی دیگر از راه های کاهش علائم ذهنی و جسمی PMS، مصرف مواد غذایی حاوی منگنز و کلسیم است که هر دو ماده معدنی در تمشک وجود دارد.

خواص تمشک
خواص تمشک

مفید برای سیستم قلب و عروق

ویتامین K در تمشک برای سلامتی تمامی بخش های سیستم قلبی عروقی مفید است. ویتامین K به منظور متوقف کردن سفت شدن سرخرگ ها موجب عبور کلسیم از آن ها شده و به جلوگیری از انباشته شدن کلسیم که می تواند منجر به بیماری های قلبی جدی شود، کمک می کند.

مصرف ویتامین K همچنین به ایجاد فشار خون سالم، کاهش التهاب در سلول های عروق خونی (هم در رگ ها و هم در شریان ها) و کاهش احتمال ابتلا به حمله قلبی وابسته است. علاوه بر این، عملکرد دیگر آنتوسیانین ها (یکی از آنتی اکسیدان های پلی فنول است که در برابر سرطان بسیار موثر می باشد) در تمشک اثرات محافظتی آنها در برابر اختلال عملکرد اندوتلیال و نارسایی قلبی است.

با این حال، یک آنتوسایانین خاص، به نام سیانیدین-۳-O-گلوکوزید موجود در تمشک، در حفاظت از عروق خونی نقش مهمی دارد و ممکن است به طور قابل توجهی ریسک ایجاد اختلالات موثر بر این عروق را کاهش دهد.

ارتقا سلامت پوست

گاهی اوقات، خواص تمشک به صورت عمیق روی پوست اثر می گذارد. عصاره تمشک به طور کلی پوست را از آسیب UVB که از طریق فعالیت آنتی اکسیدان ایجاد می شود محافظت می کند. این میوه از کراتینوسیت ها موجود در پوست (سلول هایی هستند که یک لایه محافظ روی اپیدرم ایجاد می کنند) در برابر آسیب UV محافظت می کند. بار دیگر، قهرمانان این داستان نیز آنتوسیانین ها موجود در تمشک است.

ویتامین C موجود در تمشک به حفظ و قوی نگه داشتن پوست کمک می کند. این خاصیت باعث تولید کلاژن می شود و خشکی پوست را کاهش می دهد و حتی می تواند از پیری زودرس جلوگیری کند. مواد مغذی در تمشک دارای اثرات ضد ویروسی بر عفونت های مضر پوستی، به ویژه ویروس تبخال که علت زخم های سرد است، می باشد.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

خواص و طرز تهیه چای برگ تمشک قرمز

خواص علمی و اثبات شده روغن زیتون برای بدن

خواص شاتوت ؛ میوه ای که از قلب و کبد شما محافظت می کند

[/quote]

ارزش غذایی تمشک

فقط یک فنجان از این توت خوشمزه (۱۵ الی ۱۶ تمشک) شامل ارزش غذایی زیر است:

 • ۶۲ کالری
 • ۱۴٫۷ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۰٫۷ گرم چربی
 • ۷٫۶ گرم فیبر
 • ۳۰٫۲ میلی گرم ویتامین C (حدود ۵۰ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم منگنز (حدود ۴۷ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۲۸٫۵ میکروگرم ویتامین K (حدود ۳۶ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۲ میلی گرم مس (حدود ۱۲ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۳۶ میکروگرم فولات (حدود ۹ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۷ میلی گرم ویتامین E (حدود ۸ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۲۳۳ میلی گرم پتاسیم (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۲۸٫۸ میلی گرم منیزیم (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۳۰۸ IU ویتامین A (حدود ۶ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم نیاسین (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۹ میلی گرم آهن (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۸ میلی گرم روی (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۴ میلی گرم ویتامین B5 / اسید پانتوتنیک (حدود ۴ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۴۱٫۸ میلی گرم کلسیم (حدود ۴ درصد نیاز روزانه بدن)
 • ۳۱٫۷ میلی گرم فسفر (حدود ۳ درصد نیاز روزانه بدن)

منابع:

 1. Characterization of blackberry extract and its antiproliferative and anti-inflammatory properties
 2. Cyanidin-3-glucoside, a natural product derived from blackberry, exhibits chemopreventive and chemotherapeutic activity
 3. Blackberry, black raspberry, blueberry, cranberry, red raspberry, and strawberry extracts inhibit growth and stimulate apoptosis of human cancer cells in vitro
 4. Manganese action in brain function
 5. Antioxidant and anti-inflammatory activities of polyphenolics from Southeastern U.S. range blackberry cultivars
 6. Antibacterial effects of blackberry extract target periodontopathogens
 7. Dietary calcium and manganese effects on menstrual cycle symptoms
 8. Anthocyanin-rich fractions of blackberry extracts reduce UV-induced free radicals and oxidative damage in keratinocytes
 9. Top 100 High ORAC Value Antioxidant Foods
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397