مقالات

خواص علمی و اثبات شده روغن زیتون برای بدن
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص علمی و اثبات شده روغن زیتون برای بدن 

روغن زیتون، به ویژه روغن زیتون خالص، منبع مهمی از اسیدهای چرب سالم است که دارای مزایای زیادی برای بدن هستند. روغن زیتون برای بدن فوق العاده عالی است زیرا غنی از چربی هایی نظیر اسید اولئیک است که به کاهش التهاب، حفظ سلامت قلب، کاهش کلسترول و کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک می کند. مصرف روغن زیتون حتی می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.

روغن زیتون پایه و اساس رژیم غذایی مدیترانه ای است که بسیاری از محققان می گویند که برای بدن بسیار مفید می باشد. این روغن برای پخت و پز عالی است زیرا سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها را وارد بدن می کند. مصرف یک قاشق غذاخوری روغن زیتون در صبح می تواند به هضم غذا کمک کند.

محققان می گویند که این روغن حاوی بیشترین مقدار پلی فنول ها است. پلی فنول ها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند.

ویژگی های روغن زیتون مناسب برای پخت و پز

بسیاری از مطالعات علمی به این واقعیت اشاره دارند که استفاده از روغن زیتون برای تفت دادن می تواند بهتر از روغن های تصفیه شده باشد. روغن زیتون خالص دارای عطر و طعم بی نظیری است، بنابراین برای پخت و پز و پخت مناسب است.

مجله Advances in Nutrition گزارش داد که نقطه ذوب روغن زیتون، ۱۹۱ درجه سانتیگراد (۳۷۵ درجه فارنهایت) است. دمای مطلوب برای سرخ کردن ۱۸۰ درجه سانتیگراد (۳۶۵ درجه فارنهایت) است. بنابراین، محققان می گویند که شما می توانید از این روغن برای پخت و پز استفاده کنید. اما برای تهیه سوخاری ها و غذاهایی که نیاز به سرخ کردن طولانی مدت دارند نمی توانید از این ماده استفاده کنید. سرخ کردن با این روغن می تواند باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در روغن شود و یک ماده سمی به نام آکرولین را تولید کند.

تحقیقات علمی دریافته اند که میزان آنتی اکسیدان ها در این روغن در حین حرارت دادن، کاهش پیدا می کند. محققان در یک مطالعه علمی انواع مختلفی از روغن زیتون را در دماهای بالا تست کردند و متوجه شدند که روغن زیتون بکر، اکسیداسیون کمتری در این شرایط دارد. سطوح بالاتر آنتی اکسیدان ها در این نوع روغن از ترکیب شیمیایی روغن در طی سرخ کردن محافظت می کند.

محققان دریافته اند که رساندن دمای روغن زیتون به ۱۸۰ درجه سانتیگراد (۳۶۵ درجه فارنهایت) به مدت ۳۶ ساعت بر روی میزان اسید چرب روغن تاثیر نمی گذارد. با این حال، برخی از آنتی اکسیدان های آن را کاهش می دهد. به نظر می رسد که روغن زیتون خالص با کیفیت، برای پخت و پز و حتی تفت دادن مناسب است.

ارزش غذایی روغن زیتون

روغن زیتون مانند بسیاری از روغن ها و چربی های دیگر حاوی کالری زیادی است؛ با این حال بسیار سالم است و آنتی اکسیدان های آن برای تقویت سلامت بدن مفید هستند.

یک قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) روغن زیتون حاوی موارد زیر می باشد:

 • ۱۱۹ کالری که اکثر آن از اسیدهای چرب اشباع نشده و غیر اشباع تامین می شود
 • ۱۴ گرم چربی (چربی اشباع نشده (اسید اولئیک))
 • ۱٫۹ میلی گرم ویتامین E
 • ۸٫۱ میکروگرم ویتامین K
 • ۱۰۳ میلی گرم امگا ۳
 • ۱۳۱۸ میلی گرم اسید چرب امگا ۶

این ماده حاوی کلسترول نیست.

چرا روغن زیتون برای بدن مفید است

مصرف این روغن برای سلامت بدن بسیار مفید است زیرا می تواند سلامت سیستم قلبی و عروقی را بهبود، التهاب را کاهش و حتی قدرت شناختی مغز را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که مردانی که ۴۰ میلی لیتر روغن زیتون در هفته مصرف می کنند، نشانه هایی از بهبود سلامت سیستم قلبی عروقی را از خود نشان می دهند.

مصرف این روغن، به دلیل اسید اولئیک زیاد برای بدن مفید است. این چربی حدود ۸۳ درصد از محتوای روغن زیتون خالص را تشکیل می دهد. اسید اولئیک به تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب، بهبود سلامت پوست و محافظت از سیستم قلبی عروقی کمک می کند.

این روغن حاوی حدود ۵۰۰ میلی گرم پلی فنل ها در هر لیتر است. مجله American Journal of Clinical Nutrition گزارش داد که پلی فنول ترکیب مهمی برای محافظت از سلامت بدن در برابر بیماری های دژنراتیو و سرطان است.

مصرف این روغن برای درمان یبوست نیز مناسب است. یک مطالعه علمی ذکر کرد که روغن زیتون را می توان به عنوان یک نرم کننده مدفوع استفاده کرد. مصرف یک قاشق غذاخوری روغن زیتون قبل از خواب و یک قاشق هم صبح می تواند یبوست را از بین ببرد.

خواص اثبات شده روغن زیتون

تقویت سلامت قلب و عروق

مصرف یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز می تواند به محافظت از قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند. مجله British Journal of Nutrition یک بررسی از مطالعات انجام شده روی اثرات مصرف روغن زیتون بر روی سیتم قلب و عروقی را منتشر کرد. در این بررسی محققان دریافتند که مصرف این روغن به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، چاقی و سندرم متابولیک کمک می کند.

کاهش فشار خون و کاهش کلسترول

مصرف روغن زیتون به طور مرتب می تواند فشار خون را کاهش دهد. یک مطالعه بالینی نشان داد که مصرف این روغن، باعث کاهش فشار خون در افراد مسن در طی یک دوره ۴ هفته ای می شود. مردان و زنان شرکت کننده در این مطالعه روزانه ۶۰ گرم روغن زیتون خالص مصرف کردند. در این افراد رژیم غذایی حاوی روغن زیتون، باعث کاهش فشار خون سیستولیک شد.

بررسی سیستماتیک، اثرات پلی فنل در روغن زیتون را بر روی بدن برجسته نشان داد و اثرات محافظت کننده آن از سیستم قلبی و عروقی و درمان فشار خون بالا را تایید کرد.

تست های آزمایشگاهی مربوط به حیوانات نیز تایید کرده اند که مصرف روغن زیتون برای کاهش فشار خون مفید است. دانشمندان دریافته اند که مصرف مداوم این روغن، فشار خون را در موش های مبتلا به پرفشاری خون کاهش می دهد. دانشمندان نتیجه گرفتند که روغن زیتون خالص می تواند یک ابزار مفید برای درمان فشار خون بالا باشد.

جلوگیری از حمله قلبی

یکی دیگر از دلایل مصرف روغن زیتون خالص این است که این ماده می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.

یک مطالعه بالینی که شامل بیش از ۷۰۰۰ نفر بود نیز نشان داد که مصرف روزانه این روغن به میزان زیادی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. محققان دریافتند که مصرف هر ۱۰ گرم روغن زیتون در روز، خطر مرگ ناشی از بیماری های کرونری را ۷٪ کاهش می دهد. این مطالعه نشان داد که روغن خالص زیتون در پیشگیری از بیماری قلبی موثرتر از روغن زیتون معمولی است.

کاهش کلسترول بد و خطر ابتلا به آترواسکلروز

مجله Nutrition گزارش داد که مردانی که روغن زیتون خاصل استفاده می کنند، نسبت به کسانی که روغن زیتون معمولی استفاده می کنند، کلسترول LDL پایین تری دارند. این مطالعه در طول یک دوره ۳ ماهه انجام شد. در پایان مطالعه مشخص شد که سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها در نوع خالص این روغن، در برابر کلسترول بد از بدن محافظت می کند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که خواص این روغن در رژیم غذایی مدیترانه کمک می کند تا HDL یا کلسترول خوب افزایش پیدا کند. HDL نوع سالمی از کلسترول است که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد.

یکی دیگر از دلایل مصرف ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز این است که این عادت برای کاهش میزان پلاک در شریان ها مفید است. دانشمندان دریافته اند که مصرف منظم این روغن به کاهش التهاب در شریان ها کمک کرده و پلاک را از شریان ها پاک می کند.

کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی

از آنجایی که مصرف این روغن برای سالم نگه داشتن سیستم قلبی عروقی مفید است، بنابراین می تواند به جلوگیری از سکته مغزی نیز کمک کند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که مقدار اسید اولئیک در روغن زیتون خالص می تواند بروز بیماری های سکته مغزی و یا حمله قلبی را کاهش دهد. (خلاصه مقاله ncbi.nlm.nih.gov)

خواص علمی روغن زیتون برای بدن
خواص علمی روغن زیتون برای بدن

دارای خواص ضد التهابی

پخت و پز با روغن زیتون با کیفیت بالا و یا مصرف خام این ماده می تواند به جلوگیری از اثرات رژیم غذایی التهاب زا در بدن کمک کند. مجله Current Pharmaceutical Design گزارش داد که عادات غذایی نادرست می توانند منجر به التهاب مزمن در بدن شوند. التهاب در ایجاد بیماری های جدی نقش دارد. با این حال، ترکیبات ضد التهابی در این روغن مانند اولئوروپئین می تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که خواص ضد التهابی این روغن می تواند به مدیریت بیماری های مختلف التهابی کمک کند. مصرف روغن زیتون برای بهبود علائم آرتریت روماتوئید، پسوریازیس، بیماری التهابی روده و لوپوس مفید است.

دارای خواص ضد باکتریایی

یکی از مزایای آشپزی کردن با روغن زیتون این است که آنتی اکسیدان های موجود در این روغن می توانند باکتری های بدن را از بین ببرند.

تحقیقات نشان داده اند که اضافه کردن این روغن به مواد غذایی می تواند از بدن در برابر عفونت های ناشی از پاتوژن های خوراکی محافظت کند. به عنوان مثال در این تحقیق مشخص شد که سس مایونز یا سس سالادی که دارای روغن زیتون است، حاوی میکروب های سالمونلا و لیستریا کمتری می باشد.

بعضی مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف روغن زیتون خالص می تواند اثر ضد باکتری بر روی عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشد. این به این معنی است که مصرف ۱ قاشق غذاخوری از این روغن در صبح، می تواند به درمان زخم های گوارشی کمک کند.

مفید برای افراد دیابتی

اگر از دیابت رنج می برید، اضافه کردن این روغن به رژیم غذایی تان می تواند مفید باشد. دانشمندان متوجه شده اند که ترکیبات موجود در روغن زیتون مانند اولئوروپئین، ترشح انسولین را در بدن افزایش داده و اثر سمی بر روی بدن دارد. محققان نتیجه گرفتند که اولئوروپئین می تواند از شروع دیابت نوع ۲ جلوگیری کند.

یک تجزیه و تحلیل فرعی از ۲۹ آزمایش که شامل بیش از ۱۵۰۰۰ نفر مبتلا به دیابت بود نشان داد که روغن زیتون می تواند به جلوگیری و کنترل علائم دیابت کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که زنانی که به طور منظم روغن زیتون مصرف می کنند، شانس کمتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ دارند. این مطالعه داده های مربوط به حدود ۶۰،۰۰۰ زن را در طی ۲۲ سال جمع آوری کرد. محققان معتقدند که مصرف ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون می تواند به کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

تقویت استخوان ها

مصرف روزانه این روغن می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان در افراد مسن کمک کند. بررسی انجام شده در مورد تاثیر این روغن بر روی سلامت استخوان ها نشان داد که مصرف ۵۰ میلی لیتر روغن زیتون در روز مانع از کاهش تراکم استخوان می شود. همچنین، زنانی که روزانه ۲۰ میلی لیتر از این روغن را دریافت کرده بودند، با کاهش استرس اکسیداتیو مواجه شدند. البته روغن زیتون به کار رفته در این تحقیق با ویتامین K، D3 و B6 غنی شده بود.

سایر مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف این روغن می تواند از پوکی استخوان در زنان یائسه جلوگیری کند.

کاهش وزن

مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون، می تواند تلاش های شما را برای کاهش چربی بدن به سرانجام برساند. یک مطالعه جالب در مورد زنان نشان داد که مصرف مکمل خوراکی حاوی ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون، در کاهش وزن مؤثرتر از رعایت رژیم غذایی کم چرب است.

یک آزمایش بالینی که شامل ۴۱ زن چاق بود نیز نشان داد که مصرف ۲۵ میلی لیتر روغن زیتون همراه با صبحانه باعث کاهش وزن می شود. دانشمندان معتقدند مصرف این روغن، باعث کاهش چربی بدن می شود.

پیشگیری از اختلالات مغزی مرتبط با افزایش سن

مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف روغن زیتون می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این بیماری یکی از علل مهم در ایجاد زوال عقل در سالمندان است. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است که منجر به کاهش حافظه، توانایی تفکر و استدلال فردی می شود.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله PLOS One، موش های مبتلا به بیماری آلزایمر، به مدت ۸ هفته، اولئوروپئین آگلیکون (پلی فنول موجود در روغن زیتون) را مصرف کردند. نتایج نشان داد که با این کار بهبود معنی داری در عملکرد شناختی موش ها نسبت به گروهی که پلی فنول دریافت نکرده بودند، رخ داده است. دانشمندان همچنین تست های عملکرد حافظه را بر روی این موش ها انجام دادند و خاطر نشان کردند که تزریق اولئوروپئین آگلیکون به موش ها به طور کامل از اختلال حافظه جلوگیری می کند.

اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدان های موجود در این روغن باعث بهبود سلامت مغز و جلوگیری از اختلال شناختی مرتبط با سن می شود.

یک آزمایش انجام شده بر روی موش ها نیز نشان داد که مصرف روغن زیتون باعث افزایش گلوتاتیون در مغز می شود. این ماده یکی از مهمترین آنتی اکسیدان ها در بدن است. افزایش سطح گلوتاتیون باعث افزایش توانایی یادگیری و کاهش قدرت حافظه می شود.

محققان دیگر در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۷ بر روی موش ها انجام شده است کشف کردند که مصرف روغن زیتون، از حافظه و توانایی یادگیری مغز در برابر بیماری آلزایمر و کاهش شناختی محافظت می کند. بنابراین با مصرف این ماده می توانید خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا حد زیادی کاهش دهید.

مفید برای پوست

روغن زیتون شامل بسیاری از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات دیگر است که واقعا به بهبود ظاهر پوست کمک می کنند.

تحقیقات نشان داده اند که چربی های سالم مانند روغن زیتون برای محافظت از ساختار پوست مفید هستند. اسیدهای چربی مانند اسید اولئیک برای جلوگیری از خطوط، چروک و دیگر اثرات ناشی از افزایش سن مفید است. مصرف روغن زیتون خالص می تواند برای محافظت از پوست در برابر آسیب DNA مفید باشد.

روغن زیتون یک ماده عالی برای مرطوب کردن و تغذیه پوست است. در واقع، خواص ضد باکتری نوع خالص این روغن به اندازه ای قوی است که بتواند از شیوع اگزما در پوست جلوگیری کند.

مفید برای مو و پوست سر

شما می توانید از روغن زیتون برای بهبود وضعیت پوست سر خود استفاده کنید. روغن زیتون، همراه با سایر مواد طبیعی، می تواند به خلاص شدن از شر شوره سر کمک کند و به عنوان یک نرم کننده مو استفاده شود.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

فواید استفاده از روغن زیتون برای پوست و مو

نحوه استفاده از روغن زیتون و آبلیمو برای درمان سنگ کلیه

چرا روغن زیتون برای مو مفید است؟

[/quote]

درمان علائم آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت

از آنجا که روغن زیتون ماده غذایی ضد التهابی است، با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری از این ماده در روز می تواند به کاهش درد مفاصل و التهاب کمک کند. نشریه Nutrition گزارش داد که خوردن روغن ماهی همراه با روغن زیتون می تواند به کاهش درد آرتریت روماتوئید کمک کند. موثر ترین دوز ۳ گرم اسیدهای چرب امگا ۳ و ۹٫۶ میلی لیتر روغن زیتون در روز بود.

دلیل این که این روغن برای درمان آرتریت مفید می باشد این است که این ماده آنزیم های مرتبط با التهاب را در بدن کنترل می کند. این روغن می تواند از بدن در مقابل اثرات بسیاری از بیماری های التهابی، از جمله استئوآرتریت محافظت کند.

از بین بردن جرم گوش و درمان عفونت گوش

چکاندن چند قطره روغن زیتون گرم در گوش می تواند بهترین راه حل برای از بین بردن موم گوش و جلوگیری از عفونت در گوش خارجی باشد. نشریه Informed Health Online گزارش داد که یک قطره روغن زیتون گرم یک راه طبیعی و ایمن برای نرم کردن موم گوش است.

مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف روغن زیتون خالص می تواند برای درمان عفونت های دردناک گوش میانی موثر باشد.

منابع:

 1. Olive Oil: History, Production, and Characteristics of the World’s Classic Oils
 2. Challenges of Utilizing Healthy Fats in Foods
 3. How heating affects extra virgin olive oil quality indexes and chemical composition
 4. Polyphenols: food sources and bioavailability
 5. The effect of high-polyphenol extra virgin olive oil on cardiovascular risk factors: A systematic review and meta-analysis
 6. Extra Virgin Olive Oil and Cardiovascular Diseases: Benefits for Human Health
 7. Molecular mechanisms of inflammation. Anti-inflammatory benefits of virgin olive oil and the phenolic compound oleocanthal
 8. Olive oil in the prevention and treatment of osteoporosis after artificial menopause
 9. Extra virgin olive oil improves learning and memory in SAMP8 mice
 10. Supplementation of fish oil and olive oil in patients with rheumatoid arthritis

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398