مقالات

چای روبیوس ؛ خواص آن برای محافظت از بدن در برابر سرطان و بهبود سلامت قلب
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

چای روبیوس ؛ خواص آن برای محافظت از بدن در برابر سرطان و بهبود سلامت قلب 

دانش مشترک ما این است که چای دارای مزایای زیادی برای سلامت بدن است. اما آیا می دانید که نوعی چای در آفریقای جنوبی وجود دارد که ممکن است خواص بسیار بیشتری نسبت به چای های عادی برای بدن داشته باشد. منظور ما دقیقه چای روبیوس است.

چای روبیوس بومی آفریقای جنوبی است و می تواند از استخوان ها حمایت کرده و به پیشگیری از سرطان و کاهش وزن کمک کند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که از مدت ها قبل رقابتی بین چای روبیوس با چای سبز، سیاه و سفید وجود داشته است. این چای شامل آنتی اکسیدان های بسیار موثری است که با طیف وسیعی از بیماری ها مبارزه می کنند. در واقع، تقریبا هیچ بخشی از بدن شما وجود ندارد که از خواص چای روبیوس سود نبرد.

از پوست گرفته تا قلب و استخوان ها همگی از آنتی اکسیدان زیاد در این چای خارق العاده ای بهره می برند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت با خواص این چای بیشتر آشنا خواهید شد.

خواص چای روبیوس

غنی شده با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی

یکی از علل ریشه ای بسیاری از بیماری ها در سراسر جهان، التهاب است. این عارضه همراه با استرس اکسیداتیو (آسیب رادیکال های آزاد)، می تواند به ایجاد برخی از بیماری ها دامن بزند. بنابراین تغذیه بدن با مواد مغذی که با التهاب و اکسیداسیون مبارزه می کنند بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد بیماری است.

چای روبیوس به عنوان یک گیاه ضد التهابی و آنتی اکسیدانی عمل می کند و از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و منجر به کاهش التهاب می شود.

کورستین یک رنگدانه ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گیاهی (فلاونوئید) است که در بسیاری از غذاها و گیاهان وجود دارد. به نظر می رسد که خواص استفاده از آن تقریبا بی پایان است. این ماده می تواند به جلوگیری از بیماری های زیر کمک کند:

 • سفت شدن شریان ها (آترواسکلروز)
 • کلسترول بالا
 • بیماری های قلبی
 • مشکلات گردش خون
 • دیابت
 • آب مروارید
 • زخم معده
 • اسکیزوفرنی
 • التهاب
 • آسم
 • نقرس
 • عفونت ویروسی
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)

پیشگیری از سرطان و درمان عفونت های مزمن پروستات نیز از دیگر خواص این نوشیدنی مفید است.

بهبود سلامت قلب

یکی از خواص چای روبیوس این است که برای قلب شما عالی است. این چای شامل یک نوع فلاونوئید به نام chrysoeriol است که فشار خون را کاهش می دهد و گردش خون را بهبود می بخشد. این ماده موجب کاهش سطح کلسترول بد نیز می شود. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ توسط گروه آناتومی و بافت شناسی در دانشکده پزشکی Daegu Haany در کره انجام شد نشان داد که روبیوس کمک می کند تا پرفشاری خون با تنظیم هورمون های ترشح شده از غده فوق کلیوی، کاهش یابد.

سلامت قلب در بیماران دیابتی بسیار مهم است. یکی از عوارض رایج دیابت، آترواسکلروز است. این بیماری یک نوع آرترئوسکلروزیس است که باعث سفت شدن و التهاب شریان ها شده و ناشی از افزایش سطح گلوکز می باشد. آسپالسین و نوتفافین، دو ترکیب شیمیایی موجود در چای روویبوس، اثرات قابل توجهی بر التهاب کلیه سیستم عروقی دارند و به نظر می رسد در درمان عوارض احتمالی دیابت مربوط به قلب نیز نقش داشته باشند.

آسپالاتین یک آنتی اکسیدان بسیار جدید است، زیرا فقط در روبیوس یافت می شود و هیچ غذا یا نوشیدنی دیگری حاوی آن نیست. این آنتی اکسیدان نه تنها به محافظت از بدن در برابر التهاب عروق کمک می کند، بلکه از قلب نیز در برابر اکسیداسیون و ایسکمی (فقدان خون رسانی به قلب) که مربوط به کاردیومیوپاتی دیابتی است، محافظت می کند. این بیماری که به طور معمول به نام DCM شناخته می شود، یکی از عوارض متداول و رایج دیابت است.

درمان و پیشگیری از دیابت

چای روبیوس به شدت برای تقویت قلب مفید است و این خاصیت از اثر مستقیم آن بر روی دیابت ناشی می شود. بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله Traditional and Complementary Medicine، هنگامی که این چای در برابر هر دو بیماری دیابت و سرطان آزمایش شد، پتانسیل قابل توجه درمانی را برای پیشگیری از شروع این دو بیماری یا پیشرفت آنها از خود نشان داد.

نکته جالب توجه این است که یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۳ توسط گروه علوم زندگی کاربردی در دانشکده کشاورزی و تکنولوژی دانشگاه توکیو انجام شد به طور خاص بر روی تاثیر آسپالاتین متمرکز شده و این احتمال را تایید می کند که آسپالاتین به طور خاص دارای پتانسیل ضد دیابتی است.

این تحقیق، همراه با مطالعات بیشتر، نشان می دهد چای روبیوس برای افراد دیابتی نیز عالی است.

جلوگیری از سرطان

به یاد داشته باشید که کورستین، رنگدانه گیاهی که در چای روبیوس یافت می شود، برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود. بسیاری از پزشکان این ماده را در فرم مکمل به عنوان درمان مکمل سرطان تجویز می کنند. زیرا کورستین رشد تومور بدخیم را با متوقف کردن فرآیندهای دخیل در جهش سلولی سرکوب می کند.

علاوه بر این، این چای به سیستم ایمنی در تولید آنتی بادی های لازم برای جلوگیری از سرطان، واکنش های آلرژیک و حتی ایدز کمک می کند.

بهبود هضم

رژیم های غذایی معمولی که در غرب استفاده می شوند موجب افزایش اختلالات گوارشی می شوند. این رژیم ها که غنی از غذاهای فرآوری شده و مواد شیمیایی هستند سیستم گوارش را به بسیاری از مشکلات حساس می کنند.

بهترین راه برای بهبود سلامت جسمانی، خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی است که حاوی مواد شیمیایی و مواد تشکیل دهنده در غذاهای فرآوری شده نیستند.

نوشیدن چای روبیوس یکی از راه های مفید برای حفظ سلامت دستگاه گوارش است. به ویژه اگر درد مکرر شکم یا اسهال وجود داشته باشد. ترکیبات متعدد موجود در این چای به عنوان مواد مغذی ضد اسپاسم عمل کرده و از درد شکمی جلوگیری می کند. ضمن این که اسهال را نیز کاهش می دهد.

پشتیبانی از استخوان ها

چای روبیوس دارای بسیاری از مواد معدنی از جمله منگنز، کلسیم و فلوراید است که از رشد استخوان ها حمایت می کنند. یکی از مزایای شناخته شده همه انواع چای افزایش قدرت استخوانی است. زیرا چای سبب افزایش فعالیت استئوبلاست می شود. استئوبلاست ها سلول هایی هستند که توده استخوانی را ایجاد می کنند. بنابراین افزایش فعالیت ها در این سلول ها به این معنی است که استخوان ها قوی تر، متراکم تر و سالم تر هستند.

اما فراتر از منافع کلی همه چای ها، چای روبیوس حاوی دو فلاونوئید مخصوص، به نام های اورینتین و لوتئولین است که مواد معدنی را در استخوان ها افزایش می دهند. از طرفی این چای حاوی کافئین نیست. این به این معنی است که می تواند توسط بیمارانی که قادر به مصرف سایر چای های سنتی نیستند، استفاده شود.

کاهش وزن

یکی از سه ترکیبی که چربی شکم را می سوزاند، پولیفنول است. این ماده آنتی اکسیدان موجود در انواع غذاها (از جمله چای روبیوس) است. از آنجا که این فلاونوئید (یک زیر مجموعه از پلی فنل ها)، برای چربی سوزی عالی است، تصور بر این است که استفاده از چای روبیوس یک ایده عالی برای کاهش وزن و یک جایگزین مفید برای چای سبز می باشد.

محققان در آفریقای جنوبی در مطالعه ای سعی کردند چگونگی تاثیر چای روبیوس بر روی درمان چاقی را کشف کنند. آن ها به این نتیجه رسیدند که مصرف چای روبیوس باعث افزایش ترشح لپتین می شود. لپتین به عنوان “هورمون سیری” شناخته شده است و بخشی از فرایندی است که به ما می گوید که چقدر باید غذا بخوریم. با توجه به یافته های منتشر شده در Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology، چای روبیوس از تشکیل سلول های چربی جدید نیز جلوگیری می کند و باعث تجزیه سریع تر چربی های موجود در بدن می شود.

درمان آلرژی

همانطور که قبلا ذکر شد، چای روبیوس بر روی جلوگیری از سرطان تاثیر گذاشته و همان تاثیر را بر روی سیستم ایمنی جهت درمان آلرژی دارد. کورستین قادر به مسدود کردن “سلول های ماست” است. این سلول ها بخشی از سلول های ایمنی هستند که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک می شوند. در واقع، کورستین ممکن است پتانسیل ضد آلرژی بر روی بدن داشته باشد و مانند برخی از داروهای تجویزی، بدون عوارض جانبی آلرژی را درمان کند.

جالب توجه است که بدانید بیوفلاونوئید ها (اصطلاح دیگری برای فلاونوئیدها هستند) برای درمان علائم آلرژی فصلی و آلرژی غذایی، و همچنین واکنش های پوستی و آسم مفیدند.

محافظت از پوست و مو

بسیاری از افراد در سراسر جهان چای روویبوس را جهت منافعی که برای پوست و مو دارد مصرف می کنند، زیرا هیدروکسی اسید آلفا موجود در این چای در غذاهای دیگر پیدا نمی شود. این نوع اسید، زمانی که به صورت طبیعی مصرف می شود، امن تر است. به دلیل وجود هیدروکسی اسید آلفا و آنتی اکسیدان های زیاد، چای روبیوس تاثیر قابل توجهی در کاهش چین و چروک دارد. علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی این چای از فولیکول های مو در برابر آسیب محافظت می کند.

ارزش غذایی و تاریخچه چای روبیوس

چای روبیوس حاوی مواد مغذی است که باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند. این ماده یک چای بدون کالری، کافئین و حاوی تانن کم است که قرن هاست در بسیاری از کشورهای  جهان مورد استفاده قرار می گیرد. نام رسمی این گیاه Aspalathus lineararis است.

چای روبیوس نسبت به چای سبز ۵۰ درصد بیشتر آنتی اکسیدان دارد و جایگزین خوبی برای سایر چای های سنتی می باشد.

بر خلاف سایر چای ها، چای روبیوس حاوی اسکسیلیک اسید نیست. این خبر خوبی برای افرادی است که از سنگ کلیه رنج می برند. زیرا این چای برای آنها مناسب است. چای روبیوس حاوی لیستی از مواد معدنی باور نکردنی، از جمله آهن، کلسیم، پتاسیم، مس، منگنز، روی، منیزیم و آلفا هیدروکسی اسید است. این چای با عیار زیاد آنتی اکسیدان هایی مانند آسپالپاتین و نوتروفایگین، حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن است.

در حالی که مراجع علمی مهتقدند که مصرف این چای به سال ۱۷۷۲ می رسد، اما استفاده تجاری از آن به سال ۱۹۰۴ باز می گردد.

تحقیقات دکتر Pieter Le Fras Nortier که به عنوان پدر صنعت چای روبیوس شناخته می شود، منجر به توزیع جهانی این چای قرمز شده است. روبیوس نوشیدنی ملی نمادین در آفریقای جنوبی است و در بسیاری از نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. Nortier در سال ۱۹۴۸ به خاطر کمکی که به کشاورزی آفریقای جنوبی کرد، دکترای افتخاری دریافت نمود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398